Deski sedesowe

Deski sedesowe to element instalacji sanitarnej łazienki, który powinien być dopasowany do miski WC, a także aranżacji pomieszczenia. Na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas szukania solidnego oraz estetycznie wykonanego modelu?

Jak wybrać dobrą deskę sedesową?

Przy wyborze deski sedesowej kieruj się przede wszystkim walorami estetycznymi i dopasowaniem jej do miski WC. Nie każdą deskę można bowiem zamontować na każdej misce WC. Warto zwrócić uwagę na jej kształt i pod tym kątem dobierać stylistykę deski sedesowej. Kwadratowe czy prostokątne deski sedesowe pasują do podobnych w formie misek o wyraźnie zarysowanych brzegach, zaś wykończone półokrągłe do obłych misek WC o delikatnych krawędziach. Deska sedesowa jest dość prostym elementem instalacji sanitarnej, nie znaczy to jednak, że nie ma modeli mniej lub bardziej funkcjonalnych. Tradycyjne deski opadają w sposób gwałtowny, powodując trzaśnięcia przy zamykaniu, co nie tylko wywołuje niepotrzebny hałas, ale też powoduje, że deska może szybciej się zniszczyć. Często nawet przypadkowo deska może się zatrzasnąć, co szczególnie nocą w niewielkich mieszkaniach wywołuje uciążliwy dźwięk. Dlatego też polecane są wolnoopadające deski sedesowe, które stały się popularne w ostatnich latach. W przypadku tego systemu ważne jest, by nie dociskać ręką deski sedesowej, bo to może uszkodzić mechanizm.

Deska sedesowa a miska WC

Deska sedesowa to element ściśle połączony z miską WC. Aby cały zestaw był bardzo praktyczny i wygodny w użytkowaniu, warto zwrócić uwagę na to, by miska WC była podwieszana na stelażu podtynkowym i pozbawiona tzw. kołnierza. To wewnętrzny rant, który powoduje, że tworzy się dość trudno dostępne miejsce, gdzie gromadzą się zarazki i bakterie. Miski WC bez kołnierza o wiele łatwiej jest wyczyścić i są bardziej higieniczne.

Deska sedesowa jako część zestawu podtynkowego WC

Deska sedesowa jest częścią zestawu podtynkowego do WC, składającego się z miski WC, stelażu podtynkowego, przycisku spłukującego. Samą deskę możesz kupić, gdy chcesz wymienić tylko ten element, ale jeśli robisz gruntowny remont lub zajmujesz się wykończeniem łazienki w stanie deweloperskim, będziesz potrzebować wszystkich części zestawu podtynkowego, by stworzyć kompletną instalację sanitarną.

Deska sedesowa – w zestawie czy oddzielnie?

Do wyboru masz możliwość kupna oddzielnie miski i pozostałych elementów instalacji sanitarnej, takich jak spłuczka ze stelażem, przycisk spłukujący oraz deska sedesowa, a dla wygodnych proponujemy zamówienie skompletowanego zestawu podtynkowy WC, gotowego do użycia zaraz po montażu. Każde rozwiązanie ma swoje zalety. Wybieranie poszczególnych elementów oddzielnie pozwala na większą swobodę i umożliwia znalezienie mniej standardowych kształtów, kolorów czy rozmiarów części. Osoby niemające czasu na szukanie każdej części, powinny wybrać gotowy zestaw, dzięki czemu zyskają też pewność, że wszystko będzie świetnie dopasowane.