Druty do lutowania
Lutowanie jest trwałym scalaniem metalowych elementów, do którego potrzebujesz nie tylko profesjonalnego urządzenia, ale także spoiwa, które wcześniej się topi, pozostawiając elementy konstrukcyjne w nienaruszonym stanie. W naszej ofercie czeka na ciebie niejeden drut do lutownicy, który pozwoli ci na wykonanie lutowania miękkiego i twardego. Druty dzielą się także na modele topnikowe, beztopnikowe, z mechanicznym usuwaniem tlenków, dyfuzyjne oraz wiele innych rodzajów – koniecznie sprawdź naszą ofertę i wybierz produkt o wysokiej wytrzymałości wykonanego połączenia, który może być zastosowany w potrzebnych ci sytuacjach.
Twarde luty do drutowania
W naszym asortymencie znajdziesz druty do lutowania twardego oraz różnego rodzaju spoiwa, które występują także w otulinie topnikowej. Lutowanie twarde wiąże się ze stosowaniem spoiw lutowniczych o temperaturze topnienia przekraczającej temperaturę 450 stopni C (niekiedy podaje się, że 400 stopni C). Jest ono doskonałe do łączenia stali węglowych, wolframowych, molibdenowych, chromowych, niklowych, złota, srebra, płytek z węglików spiekanych, miedzi, mosiądzu i brązu. Aby wykonać ten typ lutowania, niezbędny będzie nie tylko drut do lutownicy, ale także palnik acetylenowo-tlenowy, propan butan, lutownica indukcyjna lub lampa lutownicza. Pamiętaj o tym, że lutowanie twarde powinno odbywać się w pomieszczeniach o odpowiedniej wentylacji, ze szczególnym zachowaniem bezpieczeństwa.
Spoiwo do lutowania twardego – osiem rodzajów, które musisz poznać
Spoiwo do lutowania twardego dzieli się aż na osiem rodzajów ze względu na podstawowy składnik, który jest używany do wybranych zastosowań. Luty aluminiowe są stosowane do lutowania stopów aluminiowych o wyższej temperaturze topnienia, a luty srebrne są uważane za uniwersalne. Spoiwo do lutowania twardego miedziano-fosforowe użyjesz do lutowania mosiądzu, miedzi i brązu. Luty miedziane są dedykowane do lutowania stali i niklu, a niklowe do stali nierdzewnej i jej stopów. Druty do lutowania kobaltowe użyjesz do lutowania twardych stopów kobaltu. Jeśli poszukujesz spoiwa odpornego na utlenianie w wysokiej temperaturze, sięgnij po luty złote, a jeśli produktu o dobrej zwilżalności, poszukaj lutów z palladem.
Miękkie druty do lutowania
Lutowanie miękkie to lutowanie w temperaturze nieprzekraczającej 450 stopni C. Dzięki tej metodzie łączenia elementów metalowych, możesz skutecznie spoić części o małych naprężeniach w złączu i niewysokiej temperaturze pracy, m.in. przewody elektryczne, układy elektroniczne, blachy. Miękki drut do lutownicy wykorzystasz także do uszczelniania i wyrównywania połączeń blachowych. Jakie metale łączy się z użyciem lutowania miękkiego? Jest to zwykle stal, miedź, mosiądz, cynk i stopy tych metali. W naszym asortymencie znajdziesz spoiwo do lutowania miękkiego w postaci drutu, płytek, pałeczek oraz proszków ze składem zgodnym z normą DIN EN 29453.
Drut do lutownicy wykorzystywany w elektronice
Spoiwa są najczęściej stopami, w których skład wchodzą m.in. bizmut, cyna, kadm, antymon oraz śladowe ilości innych metali. Najpopularniejsze są druty do lutowania cynowo-ołowiowe i cynowo-miedziane, powszechnie stosowane w elektronice ze względu na wysokie przewodzenie.
Właściwości połączeń są o wiele lepsze w porównaniu do lutu twardego - druty do lutowania po wykonaniu spoiwa są bardziej odporne na działanie wysokich temperaturę, trwałe na uderzenia i rozciągane.
Wiesz już, który drut do lutownicy będzie niezbędny podczas twojej pracy? Zapraszamy do zapoznania się z całym naszym asortymentem – oferujemy nie tylko spoiwa, ale także akcesoria oraz profesjonalne lutownice.