Miski WC

Popularne i modne są obecnie minimalistyczne w designie, ponadczasowe, eleganckie miski WC w kształcie obłym lub kanciastym. Najczęściej wybiera się miski WC wiszące, podtrzymywane stelażem podtynkowym, bo to bardzo estetyczne, higieniczne, a zarazem praktyczne rozwiązanie. Zarówno kształt miski, jak i jej kolor, czy rozmiary, można dopasować do aranżacji i wymiarów łazienki.

Rodzaje misek WC

Miski WC mogą być montowane w podłodze lub podwieszane. Miski podwieszane to trend ostatnich lat, który zyskał uznanie zarówno użytkowników indywidualnych, jak i właścicieli obiektów gastronomicznych, hoteli etc. Wszystko z racji dużej oszczędności miejsca użytkowego w łazience, a także estetycznego i schludnego wyglądu. Takie miski WC łatwiej również utrzymać w czystości, szczególnie gdy nie mają one kołnierza. Miski bezkołnierzowe to najczęściej wybierane ostatnio wersje misek WC wiszących, bo brak wewnętrznego rantu kierującego strumień wody w dół ułatwia dokładne czyszczenie miski. Całość wnętrza miski WC bezkołnierzowej można bez trudu umyć szczotką do WC.

Jak dobrać miskę WC do łazienki?

Miska WC powinna pasować kształtem do innych elementów łazienki – brodzik, wanna, umywalka, czy bidet wraz z miską tworzą harmonijną całość. Jeśli decydujesz się na kształty bardziej zaokrąglone, np. z owalną wanną i półokrągłą kabinę, miska także powinna mieć delikatne ranty. Z kolei w minimalistycznym, nowoczesnym, industrialnym, skandynawskim trendzie mocno stawia się na formy z ostrymi rantami, takimi jak kwadratowy brodzik czy miska WC w podobnym kształcie. Warto ponadto dopasować kolor miski WC do dominującej barwy ceramiki w łazience – najbardziej sprawdzi się oczywiście ponadczasowa, klasyczna biel. Ostatni aspekt, na który musisz zwrócić uwagę, to wymiary miski WC – istotne jest to, by pasowały do wyznaczonej na tę instalację sanitarną przestrzeni, zapewniając swobodny dostęp i wygodne użytkowanie.

Miska WC jako część zestawu podtynkowego WC

Miska WC może stanowić część zestawu podtynkowego WC z deską sedesową, stelażem podtynkowym zabudowanym np. szkłem hartowanym, przyciskiem spłukującym. Wybranie takiego zestawu oszczędza czas na wybór poszczególnych części instalacji sanitarnej i gwarantuje dopasowanie do siebie wszystkich elementów. Można jednak zdecydować się na kupienie oddzielnie miski WC, a następnie zaopatrzenie się w deskę sedesową pasującą do miski, stelaż podtynkowy i przycisk spłukujący. Takie rozwiązanie ma te zalety, że jest dowolność wyboru kolorów, parametrów, funkcji każdego elementu. Jeśli szukasz niestandardowych opcji, to warto poświęcić chwilę na wybór miski WC i pozostałych części instalacji sanitarnej.