Baterie umywalkowe

Dobrze dobrana bateria umywalkowa gwarantuje komfortowe mycie rąk, brak problemów z rozchlapywaniem się wody na boki czy po ściankach umywalki, a także umożliwia zaoszczędzenie wody. Precyzyjnie wykonanie z użyciem wysokiej jakości materiałów zapewni długą trwałość armatury i jej bezawaryjność. Dodatkowo stylowe baterie umywalkowe mogą dodać aranżacji łazienki nieco elegancji. Warto wybrać baterię już podczas zakupu umywalki, by stanowiły zgraną całość.

Aktywne filtry

Jak wybrać idealne baterie umywalkowe?

Bateria umywalkowa łazienkowa powinna być dobrana do rodzaju i stylu misy oraz do instalacji hydraulicznej. Dla każdej umywalki i aranżacji łazienki inna bateria będzie tą doskonale pasującą. Są jednak pewne uniwersalne cechy, które musi mieć każda armatura łazienkowa, jeśli ma służyć przez długie lata i spełniać najlepiej swoje funkcje. Bateria umywalkowa składa się z kilku elementów, takich jak wylewka, uchwyt, czy głowica, pozwalająca na ustawienie natężenia i temperatury wody, a także korpus armatury. Te części wykonuje się z różnych materiałów. Najtrwalszymi są głowice ceramiczne, jest to też najczęściej spotykane tworzywo w bateriach wysokiej klasy. Korpus powinien być natomiast wyprodukowany z mosiądzu, a uchwyty z cynku. Całość zwyczajowo pokryta jest chromem, ale warstwa musi być na tyle gruba, by bateria nie zmatowiała się zbyt szybko i była odporna na zarysowania. Producenci z precyzją wykonujący armaturę łazienkową, dbają o takie detale, a do tego zapewniają gwarancję na poszczególne elementy baterii umywalkowych. Dobrej jakości model powinien służyć latami i zachować nienaganny wygląd, przy właściwej konserwacji. Warto też zwrócić uwagę na uszczelki w baterii, które odpowiadają za jej szczelność.

Jak dobrać baterię do umywalki?

Przede wszystkim kran w baterii umywalkowej musi być dobrze dopasowany do niecki umywalki – zbyt krótka wylewka spowoduje, że woda będzie rozpryskiwać się po ściankach urządzenia, a nie spływać do niecki. To bardzo utrudnia wygodne mycie rąk, powoduje zachlapanie umywalki, czy nawet jej okolic. O wiele trudniej jest utrzymać łazienkę w czystości w takiej sytuacji. Gdy zaś wybrana wylewka jest dość wysoka, to niecka umywalki musi mieć odpowiednią głębokość, tak by móc swobodnie zmieścić ręce pod strumieniem wody. Do tego należy sprawdzić rozmiar i kąt nachylenia wylewki - bateria nie powinna być zbyt mała ani zbyt duża w stosunku do umywalki. W obu przypadkach użytkowanie będzie niekomfortowe, a bateria będzie sprawiać wrażenie niedobranej, co od razu rzuca się w oczy.

Jak dopasować baterię umywalkową do aranżacji łazienki?

Oprócz kwestii praktycznych nie należy zaniedbywać też aspektu doboru baterii pod kątem estetyki i dopasowania do stylu aranżacji łazienki. Obecnie dość mocnym trendem jest minimalizm i ponadczasowa elegancja, pasująca do nowoczesnych, loftowych, skandynawskich łazienek w każdym rozmiarze. W wyznaczniki tego trendu wpisują się baterie chromowane, błyszczące, z delikatnymi zaokrągleniami i smukłą linią, a także jednym, wygodnym uchwytem.