Drzwi prysznicowe

Drzwi prysznicowe to rozwiązanie idealne do łazienek z wnęką nadającą się na natrysk, gdzie wystarczy jedynie dopasować eleganckie i solidne drzwi zapobiegające ochlapaniu podłogi. Dzięki temu nie trzeba kupować kabiny kwadratowej czy półokrągłej, a naturalna wnęka zostanie wykorzystana jako kabina, bez utraty przestrzeni użytkowej łazienki. Można też zaplanować taki rodzaj natrysku na etapie projektu łazienki, specjalnie tworząc wnękę z trzech ścian, wymagającą dostawienia jedynie drzwi, by stworzyć kameralne i komfortowe miejsce do kąpieli.

Aktywne filtry

Zalety stosowania drzwi prysznicowych

Zabudowanie wnęki drzwiami lub stworzenie specjalnej wnęki na prysznic pozwoli uzyskać nowoczesną kabinę prysznicową. Bardzo modnym rozwiązaniem jest wyłożenie wnęki płytkami ceramicznymi o różnych wzorach czy kolorach, dzięki czemu kabina stanowi integralną część aranżacji przestrzeni i jest nie tylko praktyczna, ale jednocześnie stanowi ozdobę łazienki. Wykorzystanie wnęki już istniejącej to najlepsza metoda na ergonomiczne i funkcjonalne zaprojektowanie łazienki. Kabina we wnęce pozwala na zachowanie dyskrecji, szczególnie gdy drzwi będą z matowego czy grafitowego szkła. Można w ten sposób podczas kąpieli zupełnie odciąć się od otoczenia i w pełni zrelaksować.

Rodzaje drzwi prysznicowych

Wyróżnia się kilka rodzajów drzwi prysznicowych do wydzielenia przestrzeni na natrysk w łazienki: uchylne, otwierane jak typowe drzwi, zwyczajowo na zewnątrz kabiny; wahadłowe otwierające się na zewnątrz i do środka; drzwi jedno- i dwuskrzydłowe; drzwi przesuwne na rolkach oraz drzwi harmonijkowe. Występują też różne rozmiary drzwi pozwalające dopasować je do wymiarów wnęki. Drzwi prysznicowe, podobnie jak kabiny, mogą być wykonane z profili stalowych czy aluminiowych oraz mieć wykończenia w kolorze czarnym, chromie i innych.

Kiedy stosować drzwi prysznicowe zamiast kabiny?

Jeśli w łazience jest już wnęka, to najlepszym sposobem będzie umiejscowienie w niej brodzika i zabudowanie drzwiami lub dodanie drzwi prysznicowych oraz odpływu liniowego, bez brodzika. Ta druga opcja sprawdzi się zwłaszcza w małych łazienkach, gdzie wszelkie zmiany wysokości, jak brodzik, cokolik, mogą optycznie zmniejszyć jeszcze bardziej przestrzeń. Wersja kabiny z drzwiami prysznicowymi bez brodzika to idealne rozwiązanie dla osób starszych i o ograniczonej mobilności, ponieważ z takiego rodzaju natrysku łatwiej się korzysta. Decyzję o zbudowaniu od podstaw wnęki w łazience i umieszczeniu w niej kabiny warto podjąć wtedy, gdy dostępna jest spora przestrzeń, co pozwoli stworzyć naprawdę dużą, wygodną kabinę np. z hydromasażem i półkami na kosmetyki, zabudowaną płytkami ceramicznymi i z zamontowanymi otwieranymi drzwiami dwuskrzydłowymi. Powstanie wtedy niemalże luksusowa, nowoczesna kabina, bardziej przypominająca oddzielny pokój do kąpieli niż zwykły prysznic.