Blog

Co zamiast brodzika pod prysznic?

Urządzając nowoczesną, minimalistyczną łazienkę, z pewnością zachodzisz w głowę: co zamiast brodzika pod prysznic? Brodzik to nie jedyna możliwość – wśród nowoczesnych aranżacji łazienek coraz częściej stosuje się alternatywne rozwiązania, jakimi są odwodnienia liniowe prysznicowe. To ciekawy element aranżacyjny, który jest jednocześnie wysoce funkcjonalny. Prysznic bez brodzika jest wygodny w użytkowaniu, a elementy jego armatury są niezwykle proste w czyszczeniu.

Prysznic bez brodzika – zalety

Zaletą prysznica bez brodzika jest bez wątpienia jego spójność z resztą wyposażenia. Wygląda bardzo stylowo, zlewa się z posadzką i optycznie powiększa przestrzeń. Ze względu na to, że jego podłoże często jest takie samo jak posadzka wokół prysznica, całość doskonale się prezentuje. Daje wrażenie dużej, otwartej przestrzeni, bez żadnych ograniczeń. Łazienka z natryskiem typu walk-in to esencja minimalizmu i elegancji.

Oczywiście estetyka to nie wszystko, co ma do zaoferowania odwodnienie liniowe zamiast brodzika. Taki prysznic jest dużym ułatwieniem dla osób mających trudności z poruszaniem się, np. ludzi starszych, inwalidów, czy dzieci. Wejście pod prysznic nie wiąże się z niepotrzebnym wysiłkiem, łatwo można wjechać pod niego również z wózkiem inwalidzkim. Codzienna higiena przestaje być problemem, jest wolna od niebezpiecznych sytuacji i idących za tym kontuzji. Brak progu likwiduje ryzyko potknięcia się, a do kabiny bez brodzika z łatwością wstawimy np. potrzebne siedzisko.

Oprócz tego taki natrysk łatwiej jest utrzymać w czystości. Na umycie i osuszenie podłogi pod prysznicem poświęcimy znacznie mniej czasu i energii niż na brodzik, który posiada wiele wgłębień i zakamarków.

  • Prysznic bez brodzika daje efekt stylowej, nowoczesnej aranżacji łazienki.
  • Optycznie powiększa przestrzeń.
  • Jest niezastąpiony tam, gdzie są osoby starsze lub mające problem z mobilnością.
  • Łatwy w utrzymaniu w czystości.

Odwodnienie liniowe zamiast brodzika

Zapewne zastanawiasz się teraz, co zamiast brodzika pod prysznicem miałoby odprowadzać wodę. Właśnie taką funkcję pełnią prysznicowe odwodnienia liniowe, czyli elementy armatury hydraulicznej o formie rynienki na nóżkach. Odpływ wbudowuje się w podłogę w obrębie natrysku, dzięki czemu widoczna jest tylko zlicowana z posadzką maskownica.

Zazwyczaj odpływ ma kształt prostej linii, czasem zdarza się, że przybiera formę litery L albo łuku (do kabin półokrągłych). Wysokość rynienki można regulować. Najczęściej umieszcza się ją przy samej ścianie, zwykle w pobliżu baterii prysznicowej. Jednak istnieje też możliwość montażu odpływu na obrzeżach natrysku, na samym jego środku, czy nawet w ścianie (tuż nad posadzką).

Dodatkowo odwodnienie liniowe może być wpasowane w prysznic o każdej wielkości i kształcie. Nie ma znaczenia, czy chodzi o bardzo małą łazienkę, czy duże, przestronne pomieszczenie. Przy niewielkim metrażu polecane są odpływy typu slim, które są dyskretne i wyjątkowo wąskie.

Jak wybrać odwodnienie liniowe prysznicowe?

Wśród dostępnych opcji znajdują się odpływy wykonane z różnych tworzyw, m.in. aluminium, stali nierdzewnej, czy tworzyw sztucznych. Przy zakupie rynienki warto zwrócić uwagę na jej głębokość i długość. Musi pasować do kabiny prysznicowej. Kolejny ważny czynnik to ilość wody, która przepływa przez syfon – najlepiej, aby było to ok. 40 litrów na minutę. Znaczenie mają również funkcje dodatkowe, np. tak zwany suchy syfon ograniczający przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Sprawdza się głównie wtedy, gdy z prysznica korzysta się rzadko, nie każdego dnia, oraz kiedy w łazience znajduje się ogrzewanie podłogowe.

Odwodnienia prysznicowe mogą mieć metalowy lub plastikowy syfon. W plastikowym można zmienić kierunek odpływu wody, za to metalowy jest bardzo trwały i dyskretny. Wybór rodzaju syfonu to kwestia indywidualna, zależna od tego, jakie są Twoje oczekiwania.

Najnowsze wpisy