Blog

Czy warto kupić biokominek?

Jeśli uwielbiasz relaksować się patrząc na prawdziwy ogień, a nie możesz zamocować w domu lub w mieszkaniu tradycyjnego kominka, pora zwrócić swoją uwagę na biokominek. To doskonała alternatywa, która cieszy oko i pasuje dosłownie do wszystkich pomieszczeń. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy biokominek grzeje i jest w pełni bezpieczny oraz czy warto w niego zainwestować. Ty również nie jesteś pewien? Dowiedz się, jak działają biokominki, czym palić w biokominku oraz poznaj inne kluczowe informacje, które ułatwią ci podjęcie decyzji.

Co to jest biokominek?

Biokominek to kominek działający na specjalne biopaliwo w formie płynu lub żelu, które zastępuje drewno i brykiet. Daje prawdziwy ogień i ciepło, bez wytwarzania dymu i zapachu, a wysokość płomieni i szybkość spalania można regulować. Jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto nie może pozwolić sobie na tradycyjny kominek, który niejednokrotnie stanowi serce całego domu. To znakomita alternatywa do mieszkań, stworzona z myślą o minimalistach. Piękne, designerskie kształty podkreślą wystrój i do tego stworzą aurę do wypoczynku i relaksu w każdym wnętrzu. Czy warto zainwestować w biokominki? Jak najbardziej! Możesz umieścić po jednym nawet w każdym pomieszczeniu, ciesząc się widokiem ognia, ciepłem, bez dymu i brzydkich zapachów.

Biokominki – jak to działa

Jak działają biokominki? Czy są szkodliwe? Biokominek posiada specjalną komorę, do której wlewa się paliwo. Wystarczy je zapalić, by od razu cieszyć się jego pięknym wyglądem i generowanym przez nie ciepłem. Większość modeli posiada obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej pokrytą farbą odporną na działanie wysokich temperatur. Wybrane biokominki mogą być wzbogacone o szyby ze szkła hartowanego chroniące przed oparzeniami, elementy płyty MDF, betonu, a także ceramiczne.

Biokominki nie są szkodliwe ani niebezpieczne, oczywiście należy zachować ostrożność i ograniczyć dostęp dzieci, ale sprawdzą się one nawet do aromaterapii. Wielu producentów oferuje specjalne zapachy, które odświeżą twój dom i szybciej wprowadzą cię w relaksacyjny nastrój. Warto jedynie pamiętać, że przy biokominku należy regularnie wietrzyć wnętrza.

Biokominek można umieścić nie tylko w ścianie w salonie, ale także ustawić na stole lub na podłodze w łazience, w sypialni, w werandzie, w zależności od ich rodzaju. Niektóre modele mogą działać sprawnie nawet na zewnątrz, na balkonie lub na tarasie, jednak muszą panować sprzyjające warunki pogodowe.

Biokominki – jak to działa, że można je umieścić w dowolnym miejscu?

Wiesz już, co to jest biokominek, jednak ze względu na użytkowanie i możliwość montażu, można je podzielić na kilka rodzajów:

  • Biokominki wiszące – wiesza się je na ścianie lub mocuje do sufitu, w zależności od modelu. To doskonały wybór do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz.
  • Biokominki wolnostojące – modele o stabilnej podstawie i dużej mobilności, które są często ciekawie zaprojektowane i umożliwiają każdemu dostęp do ognia.
  • Biokominki narożne – jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się je w narożu pomieszczenia, dzięki czemu w prosty sposób można zagospodarować przestrzeń z nieregularnym ustawieniem ścian.
  • Biokomiki stołowe – nieduże, przenośne modele, które są idealne do podniesienia klimatu podczas relaksu na tarasie, a nawet w salonie.
  • Wkłady kominkowe – biokominki mocuje się w meblach czy w ścianie z zachowaniem wszystkich zaleceń producenta i obudowuje w dowolny sposób.

Czym palić w biokominku czyli paliwo na bazie etanolu

Paliwo do biokominków jest produkowane na bazie etanolu, który jest poddawany denaturacji. To rodzaj odnawialnego źródła energii pochodzenia roślinnego, które oferuje „czysty” proces spalania. Oznacza to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, nie powstaje dym, nie wytwarza się zapach, popiół ani sadza, dlatego jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Czy biokominek grzeje? Tak, widoczny płomień jest prawdziwy i podczas procesu spalania wytwarza się ciepło. Aby go zgasić, należy odciąć dopływ tlenu z pomocą specjalnej rączki dołączonej do regulacji i gaszenia płomienia. W zależności od zestawu może różnić się budową i wyglądem.

Rezultatem spalania jest mieszaniną pary wodnej z dwutlenkiem węgla i ciepła, dlatego odpowiedź na pytanie „czy biokominki ogrzewają pomieszczenie” jest jak najbardziej twierdząca. Nie są to jednak znaczące wartości i jeśli potrzebujesz kominka zastępującego centralne ogrzewanie, lepszym wyborem będą nagrzewnice lub termowentylatory.

Podczas używania biokominka nie ma obaw o zdrowie – mieszanina ma zbliżone proporcje do wydychanego przez nas powietrza. Nie wymaga on instalacji kominowej i jest mobilny, gdyż można go umieścić prawie w dowolnym miejscu i zmienić jego lokalizację, gdy zajdzie taka potrzeba.

Biokominki – czy warto, czy lepiej wybrać model elektryczny?

Jeśli nie jesteś w stanie zamocować tradycyjnego kominka, z pewnością zastanawiasz się nad tym, czy zamiast biokominka nie wybrać kominku elektrycznego. Najważniejsza różnica między obiema rozwiązaniami dotyczy zasilania – modele elektryczne zużywają dużo energii z sieci i oferują niższą jakość płomienia. Dodatkowo nie są tak mobilne, gdyż muszą być ustawione w pobliżu źródła zasilania. Ich zaletą jest natomiast możliwość zdalnego sterowania z pomocą pilota, który umożliwia dopasowanie jasności, efektu płomienia i innych parametrów.

Czy biokominki ogrzewają pomieszczenie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, biokominki generują ciepło, jednak są przede wszystkim dekoracją. Z tego powodu nie można ich traktować jako główne źródła ciepła w domu lub w mieszkaniu, gdyż nie są w stanie tak efektywnie ogrzać wnętrza. Zamiast nich lepiej sięgnąć po urządzenia dedykowane do ogrzewania. Jeśli zależy ci na tym, by jak najmocniej podnieść temperaturę, sprawdź moc grzewczą wybranego przez siebie modelu. Wynosi zazwyczaj ok. 3 kW, jednak na rynku można znaleźć biokominki o wyższej mocy.

Wiesz już, czym palić w biokominku, jednak na jak długo wystarcza jedno opakowanie i z jakimi wiąże się kosztami? Zazwyczaj 1 l paliwa kosztuje ok. 15-20 zł i wystarcza na 2-3 godziny, dlatego koszt spalania jest relatywnie wysoki, jednak przy rosnących cenach za energię elektryczną, nadal jest dobrym wyborem.

Najnowsze wpisy