Blog

Czym przykleić brodzik?

Czym przykleić brodzik do płytek w łazience, aby mieć pewność, że wybrane przez nas rozwiązanie będzie trwałe i solidne? Odpowiednio dopasowana wielkość brodzika, jego głębokość i kształt to parametry, które sprawią, że korzystanie z niego będzie przyjemnością. Jak zamontować brodzik, aby konstrukcja była odpowiednio trwała i stabilna, a także zapewniała wygodę w czasie użytkowania - te pytania często pojawiają się przed montażem. Bardzo słusznie! Zwróć uwagę nie tylko na elementy zewnętrzne, ale również dobór wszelkich dodatków, których nie widać gołym okiem, ale przyczyniają się do komfortu korzystania z dobrze zamontowanego brodzika. Będzie mieć to ogromne znaczenie w kolejnych latach, kiedy będziesz korzystać z wybranych przez Ciebie rozwiązań.

Jaki brodzik wybrać do swojej łazienki?

Nie tylko odpowiedni montaż sposób montażu brodzika i jego przyklejenie będą przyczyniać się do późniejszego komfortu korzystania z niego. Warto pochylić się także nad tematem wyboru odpowiedniego modelu, który posłuży Ci w łazience przez długie lata i będzie bezawaryjny. Dopasuj kształt brodzika i wszystkie jego wymiary do urządzanego pomieszczenia. Kabina prysznicowa z brodzikiem jest rozwiązaniem zdecydowanie najczęściej spotykanym w małych łazienkach. Nawet nieco większy brodzik zajmie mniej miejsca niż najmniejszych rozmiarów wanna. Dopasuj go do stylu i kształtów, które dominują w Twojej łazience. Możesz zdecydować się na klasyczne rozwiązania w postaci brodzików obłych oraz kwadratowych, czy prostokątnych. Niecodziennie prezentują się brodziki pięciokątne i dodają stylu każdej łazience. Jeśli chodzi o wysokość - dopasuj ją do domowników, którzy będą korzystać z kabiny prysznicowej. Możesz wybrać niski model, który z pewnością będzie ułatwieniem w czasie wchodzenia pod prysznic dla osób, które mają trudności z poruszaniem się. Natomiast warto zwrócić także uwagę na rozwiązanie, jakim jest wysoki brodzik, niejednokrotnie wyposażony w wygodne siedzisko. Nieocenione ułatwienie, jeśli w Twojej łazience nie ma wystarczająco dużo miejsca na wannę, ani nie masz miejsca na dodatkowe schowki. Ten rodzaj brodzika z powodzeniem może zastąpić wanienkę dla dziecka. To także duże ułatwienie dla osób starszych, dla których dłuższa chwila w pozycji stojącej w kabinie prysznicowej może okazać się wyzwaniem.

Etapy montażu brodzika

Miejsce pod brodzik powinno zostać odpowiednio przygotowane. Nie powinien on zostać ulokowany na niezabezpieczonym betonie. Dlaczego? Ponieważ kabina prysznicowa jest miejscem szczególnie narażonym na działanie wilgoci, więc w efekcie możemy doprowadzić do szybkiego zniszczenia całej instalacji lub pojawienia się problemów z zagrzybieniem. Zdecydowanie lepiej zapobiegać! Zatem izolacja miejsca pod brodzikiem powinna być przeprowadzona starannie. Sam brodzik należy zamontować na przygotowanym już miejscu, czyli na płytki, warstwę styropianu lub folię izolującą. Niezależnie od tego, jaki brodzik montujesz, nie zdejmuj folii ochronnej przed zakończeniem montażu. Na każdym jego etapie może dojść do uszkodzeń powierzchni i później będzie ona wyglądać nieestetycznie. Gdy uda Ci się zamocować nóżki dołączone do brodzika, biorąc pod uwagę wysokość panelu, który powinien zmieścić się pod brodzikiem, wyrównaj wysokość nóżek z użyciem poziomicy. Teraz ustaw brodzik w wybranym miejscu i ponownie zweryfikuj wyrównanie poziomu. Koniecznie sprawdź, czy cała konstrukcja jest wystarczająco stabilna. Ważnym krokiem, dzięki któremu możliwe będzie zachowanie szczelności całej instalacji jest montaż syfonu i połączenie go z odpływem kanalizacyjnym. Wspomnijmy, że wysokie brodziki często montowane są na styropianowych podstawach, które zapewniają wytrzymałe podparcie, ponieważ przylegają w całości do posadzki. W przypadku brodzików wysokich konieczny jest także montaż przelewu - brodziki niskie go nie posiadają. Zazwyczaj jest on umiejscowiony na środku brodzika lub na jednym z jego końców. Rurę przelewową wraz z uszczelką umieść przy otworze przelewu od zewnętrznej strony, a następnie przykręć je od wewnątrz do osłony.

Czym przykleić brodzik do płytek, by mógł służyć nam przez wiele lat, a cała konstrukcja była stabilna i trwała?

Gdy już wszystkie etapy przygotowawcze zostały zakończone, przejdź do ostatecznego ustawienia brodzika. Niektóre modele brodzików zostały wyposażone również w uchwyty montażowe. Metoda montażu w dużej mierze jest uzależniona od wybranego przez Ciebie modelu brodzika. Niektóre z nich montuje się z użyciem kołków rozporowych, a inne właśnie z zastosowaniem trwałego kleju lub pianki montażowej. Przed kolejnym etapem, czyli próbą szczelności możesz zdjąć folię zabezpieczającą z powierzchni Twojego brodzika. Po podłączeniu wszystkich części syfonu i weryfikacji, czy cała instalacja jest szczelna, przyklej nóżki brodzika do podłogi. Jeśli wszystkie kroki przebiegły bezproblemowo, przystąp do montażu maskownicy. Teraz nadszedł czas na uszczelnienie brodzika - ten etap wykonuj powoli z wymaganą precyzją. Dopiero po wyschnięciu silikonu możesz przejść do kolejnego etapu, jakim jest montaż kabiny prysznicowej. Dlaczego tak dużą wagę przywiązujemy do tego, czym przykleić brodzik do posadzki oraz do jego uszczelnienia? Ponieważ nieszczelny brodzik może być powodem wielu problemów w przyszłości. Do nieprzyjemnych konsekwencji nieodpowiednio przyklejonego brodzika zaliczymy wilgoć w Twojej łazience, wystąpienie problemów z utrzymaniem czystości, zagrzybieniem, nieprzyjemnym zapachem, a w najgorszym wypadku pojawienie się mokrych plam na suficie mieszkania sąsiada piętro niżej. To mogą być skutki zarówno błędów na etapie montażu brodzika, niestarannego uszczelnienia, a także niedopasowania wszystkich niezbędnych elementów instalacji. Jeśli zdecydujesz się na wybór brodzika metalowego, musisz dodatkowo zadbać o jego uziemienie - w tym pomoże Ci elektryk. Podjęcia tego kroku nie wymagają jednak brodziki akrylowe.

Czym przykleić brodzik z konglomeratu?

Montaż tego rodzaju brodzików bywa nieco większym wyzwaniem. Głównie dlatego, że brodziki z konglomeratu są płaskie. Jednak właśnie dzięki temu zyskały ogromną popularność. Prezentują się niesamowicie elegancko i dodają stylu całej łazience. Nie tylko walory wizualne przemawiają na jego korzyść, ale także właściwości antypoślizgowe oraz wysoka odporność materiału. Montaż płaskiej powierzchni brodzika z konglomeratu warto przemyśleć już na etapie budowy domu. Dlaczego? Ponieważ takie rozwiązanie wymaga odpowiedniego przygotowania warstw podłogowych. Brodziki z konglomeratu są płaskie, dlatego pod ich powierzchnią nie ma miejsca na dodatkowe instalacje. Podłoga powinna być odpowiednio zabezpieczona i uszczelniona, by skutecznie zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym jakimkolwiek przeciekaniem. Wszelkie awarie będą wymagać od Ciebie sporego nakładu pracy i demontażu konstrukcji, co niestety wiąże się również z wkładem finansowym, dlatego zwróć uwagę na dobór wszystkich elementów instalacji i z wysoką starannością zamontuj brodzik. Przez kolejne lata będziesz mógł cieszyć się komfortem użytkowania i brakiem wyzwań z nieodpowiednio zamontowanym brodzikiem.

Najnowsze wpisy