Blog

Czym umyć kabinę prysznicową?

Jeżeli kabina prysznicowa ma spełniać swoje zadanie i pozwalać na przyjemną, wygodną kąpiel, musi być utrzymana w czystości. Jak wyczyścić kabinę prysznicową, usunąć nieestetyczne zacieki i nie dopuścić do powstawania osadu? Wiele osób ma z tym problem. Spływające po ścianach mydło, duża liczba zakamarków, w których mogą rozwijać się bakterie i grzyby – to główni „winowajcy” źle prezentującej się kabiny prysznicowej. Jak z nimi walczyć?

Jak myć kabinę prysznicową – praktyczne porady

Najważniejszą rolę w pielęgnacji prysznica odgrywa systematyczność. Regularne porządki pozwalają zapobiec rozwojowi groźnych bakterii i grzybów. Czyszczenie kabiny przykładowo raz lub dwa razy w tygodniu pozwoli uniknąć poważniejszych problemów.

Poza tym wiele osób dba o czystość kabiny po każdej kąpieli. Przecierają ściany specjalną, gumową ściągaczką, aby pozbyć się spływającej wody. Następnie używają ściereczki z mikrofibry w celu jeszcze dokładniejszego wysuszenia ścianek. Dzięki temu zapobiegają powstawaniu nieestetycznych zacieków i osadów, a także nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci.

Detergenty do czyszczenia kabin prysznicowych

Zacznijmy od oczywistości: kabiny prysznicowe można czyścić po prostu dedykowanymi detergentami. Wśród nich znajdziesz głównie rozmaite środki w sprayu. Po rozpyleniu preparatu na zabrudzonej powierzchni, wystarczy przetrzeć ścianki ścierką lub gąbką.

Jednocześnie musisz pamiętać, że niektóre produkty z tej kategorii zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje. Wśród nich wymienia się m.in. kwas chlorowodorowy o silnie żrących właściwościach. Z tego względu warto sprawdzać składy i opinie, a jeżeli masz wątpliwości, zachowaj ostrożność. Zwłaszcza gdy wśród domowników są osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie. Zamiast od razu czyścić detergentem całą kabinę, najpierw przetestuj go na niewielkiej powierzchni.

Jak umyć kabinę prysznicową wodą z octem?

Czym wyczyścić kabinę prysznicową, gdy wolimy domowe, bezpieczne metody? Jeżeli szukasz sposobów uniwersalnych, tanich i dobrych dla alergików, polecamy ocet. Najpierw przygotuj mieszankę octu z wodą w proporcji 1:1. Następnie nałóż się go na te miejsca, w których pojawił się kamień lub osad z mydła (m.in. w szynach) i zostaw na 10-15 minut.

W tym czasie roztwór powinien rozpuścić zabrudzenia, dzięki czemu będą łatwiejsze do usunięcia ściereczką. Na koniec spłucz kabinę prysznicową, wytrzyj do sucha ściereczką – i gotowe! Ocet z wodą możesz stosować również na kafelkach. Ważną zaletą tej metody jest fakt, że roztwór nie odbarwia płytek i nie matowi szła.

Czym wyczyścić kabinę prysznicową? Inne domowe sposoby

Ocet możesz zastąpić kwaskiem cytrynowym, mieszając dwie łyżki kwasku z 200 ml wody. Później spryskaj powierzchnię roztworem, pozostaw na kilka minut, a po tym czasie przetrzyj kabinę szmatką i spłucz wodą.

Kolejny domowy sposób to połączenie sody oczyszczonej z wodą utlenioną. W tym przypadku otrzymasz idealny roztwór do walki z pleśnią i grzybami, które namnażają się w trudno dostępnych miejscach. Soda doskonale sprawdzi się na fugach, szynach, czy w przestrzeniach między płytkami. Jak to zrobić? Nałóż sodę z wodą utlenioną na zagrzybioną powierzchnię i pozostaw na 10-15 minut. Po upływie tego czasu wyczyść fugi np. szorując je szczoteczką do zębów. Kolejny krok to spłukanie oczyszczonych miejsc wodą. Dla jeszcze lepszych efektów polej zagrzybione miejsce wodą utlenioną i pozostaw do całkowitego wchłonięcia.

Alternatywne metody, czyli czym czyścić kabinę ze szkła

Wiele osób zastanawia się, czym umyć kabinę prysznicową ze szkła. Można wybrać ocet lub sodę, ale do dyspozycji są również chemiczne środki czystości, które pozwalają na precyzyjne mycie brodzika, ścian, czy armatury.

Wśród produktów do czyszczenia kabiny prysznicowej znajdziesz preparaty do szyb i ścian kafelkowych. Bardzo ważne jest to, aby do mycia szklanej kabiny nie stosować mleczek i proszków szorujących. Kolejne na „czarnej liście” są wszelkiego rodzaju produkty zawierające benzynę lub kwasy, które mogą rysować szyby. Mikro zarysowania są nie tylko nieestetyczne, ale też niebezpieczne – w niewielkich szczelinach namnażają się groźne bakterie.

Niektórzy do mycia szyb prysznicowych stosują zwykły płyn do mycia naczyń. Nic dziwnego, w końcu ma właściwości nabłyszczające i dobrze usuwa zanieczyszczenia ze szkła. Do umycia kabiny płynem do naczyń należy użyć miękkiej ścierki, a następnie spłukać pianę i wytrzeć ścianki do sucha.

Jeszcze innym rozwiązaniem są nowoczesne metody czyszczenia kabin. Najpopularniejszą z nich jest usuwanie zabrudzeń urządzeniami wydzielającymi parę wodną. Tego typu sprzęty odspajają kamień, dlatego są znacznie mniej inwazyjne dla szkła i innych delikatnych tworzyw.

Jak czyścić kabinę prysznicową – gąbką, szczotką, czy ścierką?

Kiedy już wybierzesz odpowiedni produkt lub domową mieszankę do mycia kabiny prysznicowej, nie zapominaj o delikatnych przyrządach. Do szyb nie należy stosować szczoteczek i typowych gąbek zmywakowych. Mają właściwości ścierne, dlatego nie zaleca się ich w przypadku szkła. Najlepszym przyrządem do usuwania takich zabrudzeń są tradycyjne ściereczki bawełniane lub z mikrofibry. Nie rysują powierzchni i dobrze usuwają zanieczyszczenia. Warto też od czasu do czasu impregnować szyby za pomocą specjalnych środków, które wygładzają niewielkie wgłębienia. Większość impregnatów można aplikować raz na 3 miesiące.

Zapobiegaj powstawaniu pleśni

Pleśń i grzyby rozwijają się zazwyczaj w tych wnętrzach, które nie są odpowiednio wietrzone i wentylowane. Zbyt duże zawilgocenie może powodować namnażanie drobnoustrojów. Dlatego po użyciu kabiny prysznicowej staraj się uchylać jej drzwi, a także dość często wietrzyć łazienkę.

Podsumowując, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie „jak umyć kabinę prysznicową”. Istnieje wiele sposobów, zarówno tych domowych, jak i proponowanych przez producentów środków myjących. Z pewnością warto testować różne rozwiązania, pamiętając przy tym, że użycie właściwych produktów zapobiegnie niszczeniu ścianek kabiny. Najważniejsze, aby usuwać zabrudzenia regularnie, stosując do tego celu wyłącznie delikatne, specjalnie przystosowane przyrządy i preparaty.

Najnowsze wpisy