Blog

Drzwi prysznicowe czy zasłona prysznicowa

Niedługo odbierasz mieszkanie od dewelopera? Teraz czeka Cię najprzyjemniejszy etap inwestycji, czyli urządzanie wnętrza. W trakcie aranżacji łazienki jedną z niezbędnych kwestii będzie wybór prysznica i formy jego zamknięcia. Poniższy tekst ma na celu przybliżenie, która bariera – zasłona czy drzwi – lepiej sprawdzi się podczas codziennego użytkowania. Zaczynamy!

Drzwi prysznicowe – podstawowe kryteria wyboru

Duża dostępność różnego typu drzwi prysznicowych w sklepach z wyposażeniem wnętrz wcale nie ułatwia wyboru. Wśród kryteriów, którymi warto się kierować, znajduje się przede wszystkim rodzaj zastosowanego szkła. Powinno być ono hartowane – wtedy nawet w sytuacji zbicia szyby domownikom nic złego się nie stanie. Wybierając drzwi prysznicowe, należy wziąć pod uwagę to, aby były one dobrze dopasowane do brodzika. Ścianki kabiny powinny przylegać do podłogi i zapewniać maksymalną ochronę przed wyciekiem wody na zewnątrz. Strefa kąpielowa jest przestrzenią mokrą, drzwi zaś mają przede wszystkim funkcję zabezpieczającą przed inwazją wilgoci. Nie bez znaczenia jest również kształt kabiny. Może on być podyktowany przez metraż i układ pomieszczenia. Do małych łazienek użytkownicy najczęściej wybierają półokrągłe modele kabin, ponieważ nie zajmują zbyt wiele przestrzeni. Ci, którzy mają do zagospodarowania wnękę, mogą zdecydować się na drzwi dwuskrzydłowe. Boki prysznica będą już zapewnione przez ściany pomieszczenia. Wśród modnych rozwiązań znajduje się też kabina walk-in, całkowicie pozbawiona drzwi. Użytkownicy chwalą ją sobie za wygodę i estetykę. Podczas wybierania konkretnej kabiny warto szczególną uwagę zwrócić na jakość uszczelek i listew, a także ich spasowanie z brodzikiem. Istotne jest również to, aby formą i wykończeniem nawiązywała ona do innych elementów wyposażenia, jakimi są umywalki nablatowe, miska ustępowa czy bidet.

Podział drzwi prysznicowych z uwagi na sposób otwierania

Podczas wyboru kabiny z drzwiami przesuwnymi niezwykle ważna będzie jakość wykończenia rolek, od których zależy sprawność otwierania i zamykania drzwi. Natomiast jeśli chodzi o drzwi skrzydłowe, nazywane też uchylnymi, będą one odpowiednie w przypadku łazienek mających wspomnianą już wnękę. Są one dobrym rozwiązaniem, jednak do pełnego otwarcia wymagają nieco więcej wolnego miejsca. Do najmniejszych łazienek znakomitą opcją mogą być drzwi składane – o mechanizmie analogicznym do parawanów nawannowych. Pozwalają one zwiększyć łazienkową przestrzeń o fragment, który nie jest zajęty przez szkło tworzące narożnik. Ponadto daje to większą swobodę poruszania się po ciasnym pomieszczeniu.

Drzwi prysznicowe czy zasłona?

Aby dokonać świadomego wyboru, należy poznać wszystkie zalety zasłony prysznicowej. Jedną z najważniejszych korzyści, jaka wiąże się z jej użytkowaniem, jest oszczędność miejsca. Z racji tego, że wykonana została z miękkiego materiału (tworzywo z PCV), nie pojawiają się problemy z zahaczeniem czy obijaniem się o nie w przypadku wyjątkowo niewielkich pomieszczeń. Przemawia za nią również aspekt dekoracyjny i możliwość nabycia jej w różnych kolorach i wzorach. Oprócz tego rozwiązanie to wiąże się z niskimi kosztami, a także łatwością transportu i montażu. Jeśli chodzi o wadę, użytkownicy zasłon prysznicowych doskonale znają kłopot z utrzymaniem ich w czystości. Jak czyścić zasłonę, aby zachowała higieniczny i estetyczny wygląd? Po pierwsze, należy pamiętać o regularnym rozprostowywaniu zasłony tuż po użyciu – tak, aby zgromadzona w zagięciach materiału woda miała szansę skapnąć lub odparować. Po drugie, warto regularnie wietrzyć łazienkę, aby dać ujście dla pary wodnej. W ten sposób łatwiej pozbyć się wilgoci z pomieszczenia i zapobiegać powstawaniu pleśni, grzybów i nieprzyjemnego zapachu ręczników. Regularnie należy też przecierać zasłonę niezbyt silnym detergentem, na przykład octem spirytusowym lub roztworem wody z sodą oczyszczoną. Do odświeżenia najlepiej stosować gąbkę lub szczotkę – po to, aby pozbyć się z zasłony zanieczyszczeń, piany, a także osadów z twardej wody. Raz na jakiś czas zasłonę należy całkowicie zdjąć, wyprać w pralce i pozostawić do wyschnięcia.

Najnowsze wpisy