Blog

Jak uszczelnić brodzik? Czy można wybrać coś innego niż silikon?

Czym uszczelnić brodzik, by mieć gwarancję jego funkcjonalności na długie lata? Urządzanie łazienki to niełatwe zadanie. Każdy etap powinien zostać starannie przemyślany, a wszystkie elementy dopasowane. Kiedy już podejmiesz decyzję, że w Twojej łazience znajdzie się właśnie kabina prysznicowa z brodzikiem, przychodzi czas na kolejne pytania. Wszystkie etapy montażu powinny przebiegać płynnie, a końcowy etap, jakim jest uszczelnienie ma dopełnić szczelności całej instalacji. Czym uszczelnić brodzik zamiast silikonu? Czy może to właśnie ten materiał charakteryzuje się największą trwałością i nie warto szukać alternatywy?

Dlaczego brodzik jest rozwiązaniem praktycznym do każdej łazienki?

Szczególnie jeśli Twoja łazienka nie wyróżnia się dużym metrażem, powinieneś docenić to rozwiązanie. Odpowiednio dopasowany brodzik będzie dużym ułatwieniem w czasie wykonywania codziennych czynności. Rozmiar, który wpasuje się w wielkość i kształt łazienki nie będzie przeszkadzał, a wręcz doskonale wypełni wnętrze. Brodzik prysznicowy, który będzie odpowiednio wysoki możesz posłużyć jako wanienka dla Twojego dziecka. Bez problemu wykonasz w nim także pranie ręczne. Jeśli zdecydujesz się na model wyposażony w wygodne siedzisko, zyskasz kolejne praktyczne rozwiązanie. Szczególnie, gdy wśród domowników są seniorzy lub osoby mające problem z poruszaniem się. Dla nich nawet kilka minut w pozycji stojącej w kabinie prysznicowej może okazać się wyzwaniem. Brodzik z siedziskiem może być pewnego rodzaju alternatywą dla wanny, która nie zmieściła się w Twojej niedużej łazience. Jeśli jednak pomieszczenie jest nieco większe, być może pomieści kabinę z brodzikiem wraz z wanną. W aranżacji gdzie stawiamy na minimalizm, częściej spotkamy niski brodzik w wersji slim. W zależności od kształtów, które dominują w łazience, wybierz obłe bądź geometryczne wzory brodzika prysznicowego. Możesz zdecydować się na półokrągły, kwadratowy, prostokątny, a nawet pięciokątny model. Powinien on współgrać ze stylem łazienki, dopełniać aranżacji i nie przytłaczać pomieszczenia - szczególnie gdy jest ono niedużych rozmiarów.

Jak uszczelnić brodzik na każdym etapie jego montażu?

Jak silikonować brodzik, aby dać mu gwarancję szczelności? Zanim zajmiemy się tematem jak uszczelnić brodzik, zwrócmy uwagę na wszelkie etapy, które będą mieć znaczenie w jego późniejszej szczelności i trwałości całej konstrukcji. Dlatego najpierw zadbaj o odpowiednio staranne przygotowanie miejsca, w którym zamierzasz zamontować brodzik wraz z kabiną prysznicową. Nie rób tego na niezabezpieczonym podłożu, na przykład na betonie, ale na płytkach, folii izolującej bądź warstwie styropianu. To ostatnie rozwiązanie szczególnie często jest wykorzystywane w przypadku wysokich brodzików. Jeśli odpowiednio przygotujesz podłoże, zmniejszysz ryzyko powstania problemów związanych z zagrzybieniem tej strefy i wydostawaniem się wody. W efekcie instalacja może szybciej się uszkodzić i będziesz zmuszony do wykonania demontażu i wymiany zniszczonych elementów lub remontu całej przestrzeni. Następnie zadbaj, by brodzik został zamontowany prosto, a wszystkie jego poziomy wyrównane - to również ma znaczenie w jego szczelności. Istotnym krokiem, który w dużej mierze jest wyznacznikiem sukcesu, jest montaż syfonu i połączenie go z odpływem kanalizacyjnym. Umieść uszczelki we wszystkich wymaganych miejscach i dokładnie je dopasuj. Jeśli rura okaże się zbyt długa - utnij ją piłką, a nie zginaj niepotrzebnie, ponieważ może wpłynąć to na brak szczelności. Zwróć uwagę, czy spływ ma odpowiedni kąt, dzięki temu woda będzie wydostawać się płynnie w wyznaczonym miejscu. Do przytwierdzenia brodzika do ściany wykorzystaj klej lub piankę montażową o wysokiej przyczepności, odporną na działanie wody i wpływ wilgoci. Następnie przyklej nóżki brodzika do podłogi, dzięki temu zyskasz stabilność konstrukcji. Niesamowicie ważnym krokiem jest sprawdzenie, czy cała instalacja jest szczelna - warto wykonać ten krok, dopóki masz dostęp do wszystkich elementów użytych w procesie montażu. Wszelkie awarie, które wystąpią w późniejszym czasie, będą wiązać się z demontażem, sporym nakładem pracy, a być może sporym remontem.

Kiedy już wiesz, jak zamontować instalację, sprawdź czym uszczelnić brodzik

A może brodzik wraz kabiną prysznicową są wystarczająco szczelne i nie ma konieczności ich silikonowania? Otóż nie! Nawet jeśli uda Ci się idealnie dopasować brodzik do ścian i podłoża, woda nie potrzebuje dużo przestrzeni, aby przedostać się przez szczeliny - nawet najmniejsze. Zanim zastosujesz silikon, bądź jakikolwiek inny środek do uszczelniania, oczyść bardzo dokładnie wszystkie miejsca, nad którymi będziesz pracować, by żadne zabrudzenia nie dostały się pod warstwę uszczelniającą. Dzięki temu uszczelnienie będzie trwałe dzięki uprzedniemu odtłuszczeniu powierzchni. Zabezpiecz okolice miejsc, które będziesz uszczelniać. Oklej przylegające miejsca taśmą izolacyjną, folią izolacyjną lub zwykłą taśmą malarską. Jak silikonować brodzik? Nałóż preparat na wybrane powierzchnie z lekkim nadmiarem. Następnie wygładź całą linię jednym, ciągłym i precyzyjnym ruchem. W tym celu możesz użyć palca zwilżonego wodą i mydłem lub zastosować specjalnie wyprofilowaną szpachelkę. Dzięki temu uda Ci się usunąć cały nadmiar zaaplikowanego preparatu i estetycznie wyrównasz całą powierzchnię.

Zwróć uwagę nie tylko na to, jak uszczelnić brodzik, ale na których szczelinach szczególnie się skupić

Miejscem szczególnie narażonym na przeciekanie jest szczelina powstała pomiędzy ścianą, a brodzikiem, a także w okolicy drzwi kabiny. W tych zakamarkach często gromadzi się woda, a efektem tego będzie gromadzenie się zanieczyszczeń, powstawanie zagrzybienia i pleśni. Dopełnieniem każdego brodzika będzie kabina prysznicowa - warto zadbać również o jej uszczelnienie. Głównie w strefie połączeń ze ścianą. Dzięki temu będziesz mógł zażywać kąpieli w komforcie, bez obaw o wyciekającą wodę.

Jeśli nie silikonem, to czym uszczelnić brodzik?

Silikon sanitarny stanowi środek najczęściej wybierany do uszczelnienia. Jest trwały, zapewnia maksymalną szczelność, odporny na wpływ wilgoci i działanie wody. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez Ciebie silikon posiada właściwości grzybo- i bakteriobójcze. Powinien być również odporny na działanie detergentów, które pozwolą utrzymać łazienkę w czystości. Możesz wybrać biały lub transparentny silikon. Ten pierwszy najczęściej wybierany jest do uszczelniania brodzika, a przezroczysty - do kabiny. Po kilku latach należy wymienić warstwę silikonu, by na nowo mógł spełniać swoją rolę. Nie jest to trudne zadanie - to kolejna zaleta tego materiału. A czym uszczelnić brodzik zamiast silikonu? W tym celu możesz zastosować folię izolacyjną w płynie. Należy nałożyć ją na podłogę oraz ścianę - ten krok należy wykonać przed położeniem płytek łazienkowych. Jej skład skutecznie zabezpiecza powierzchnię przed rozwojem niebezpiecznych i nieestetycznych grzybów i pleśni. Niezależnie od tego, jaki produkt wybierzesz, zwróć uwagę, czy jest szybkoschnący i neutralny chemicznie.

Najnowsze wpisy