Blog

Jak wybrać i zamontować deszczownice w łazience?

Wygodna i przyjemna kąpiel po ciężkim dniu to marzenie chyba każdego. Ale żeby z niej skorzystać, należy już na etapie urządzania łazienki dokładnie to przemyśleć. Wybór odpowiednich urządzeń i akcesoriów może doskonale w tym pomóc! Świetnym urozmaiceniem kąpieli są deszczownice, które nie tylko pięknie wyglądają, ale i zapewniają przyjemne doznania i pozwalają zrelaksować się pod prysznicem. Jednak jak wybrać deszczownicę, która będzie idealnie dopasowana do wnętrza łazienki?

Czym jest i jak działa deszczownica?

Na samym początku warto zadać sobie pytanie – czym jest deszczownica? Jest to charakterystyczna bateria prysznicowa, która montowana jest na suficie lub na ścianie. W wielu przypadkach zamontowana jest na specjalnym uchwycie blisko sufitu. Dzięki temu efekt spadającego deszczu jest możliwy do uzyskania. Strumień wody z deszczownicy zapewnia wyjątkowe doznania i komfort podczas kąpieli. Dostępne obecnie na rynku deszczownice różnią się między sobą przede wszystkim sposobem montażu. Wyróżniamy:

  • deszczownicę podtynkową i natynkową,
  • deszczownicę prysznicową i sufitową.

Deszczownia podtynkowa charakteryzuje się tym, że cała instalacja ukryta jest wewnątrz ściany, co wygląda bardzo estetycznie. Z kolei w przypadku modelu natynkowego elementy są widoczne, ponieważ montuje się je bezpośrednio na ścianie. Deszczownica prysznicowa jest alternatywą dla tradycyjnego prysznica. Jest niezwykle łatwa w montażu i w kabinie prysznicowej zajmuje miejsce baterii prysznicowej lub stanowi dodatkową baterię. Z kolei deszczownica sufitowa wymaga specjalnego uchwytu i podstawki, a jej zamontowanie lokuje ją kilka centymetrów pod sufitem.

Rodzaj wybieranej deszczownicy powinien być dopasowany do wystroju i aranżacji wnętrza. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać deszczownicę, to z pewnością pomocny będzie ten podział. Dzięki niemu zorientujesz się, jakiego produktu potrzebujesz i jaki rodzaj będzie idealnie pasował do wnętrza Twojej łazienki. Decydując się na zakup deszczownicy, powinieneś wziąć pod uwagę zarówno jej kształt, jak i rozmiar. Ponadto, kluczowy również jest sposób montażu i kolor elementu.

Jak zamontować deszczownicę?

Z pewnością jeśli zdecydowałeś się na zakup deszczownicy, to zastanawiasz się, na jakiej wysokości się ją montuje. Choć przyjmuje się, że deszczownica powinna być zamontowana na wysokości około 210 cm, to nie ma jednej, niepodważalnej reguły. Montaż deszczownicy powinien odbyć się w zależności od wzrostu domowników oraz własnych preferencji. Jednak dla pełnego komfortu należy wziąć pod uwagę fakt, że deszczownica powinna znajdować się co najmniej 20 cm nad głową. Wtedy będziemy mogli cieszyć się wyjątkowym komfortem podczas kąpieli, a strumień zamiast się nadmiernie rozpryskiwać, będzie idealnie otulał nasze ciało. Dodatkowo deszczownicę najczęściej montuje się w odległości od 30 do 50 cm od ściany.

Montaż deszczownicy będzie się różnił w zależności od wybranego modelu. Jeśli zdecydujesz się na deszczownicę podtynkową, musisz liczyć się z tym, że przewody i cały układ musi znaleźć się pod ścianą, dlatego może to oznaczać konieczność kucia ścian i przeprowadzenia większego remontu. Najmniej inwazyjne są deszczownice natynkowe, które montuje się bezpośrednio do ściany. Najważniejszym etapem montażu deszczownicy jest doprowadzenie wody do zestawu natryskowego. W przypadku elementu podtynkowego należy zamontować specjalistyczną puszkę, czyli podtynkową część baterii. Z kolei w wariancie natynkowym konieczne jest podłączenie wody do punktów wodnych.

Zalety i wady deszczownicy

Deszczownica ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest fakt, że kąpiel pod prysznicem z zamontowaną deszczownicą jest łatwiejsza i przyjemniejsza. Dzięki niej nie musisz manewrować słuchawką prysznicową, aby znaleźć odpowiedni kąt padania wody. W przypadku deszczownicy strumień otacza całe Twoje ciało i pozwala się zrelaksować i odpocząć.

Deszczownice doskonale prezentują się w nowoczesnych i dużych łazienkach, co również stanowi ich zaletę. Świetnie współgrają z nowoczesnym designem i ponadczasowym minimalizmem. Dzięki nim możliwe jest nadanie nietuzinkowego wyglądu zwykłej, prostej łazience. Deszczownice tym samym są gwarancją, że wnętrze nabierze charakteru i będzie miejscem relaksu i odpoczynku.

W tym miejscu należy również wspomnieć o wadach deszczownicy. Choć z pewnością jest ich mniej niż zalet, to nie można o nich zapominać. Jedną z najważniejszych wad zamontowania wyłącznie deszczownicy jest brak możliwości manewrowania słuchawką. Co więcej, za każdym razem konieczne jest zwilżenie włosów. Taka sytuacja może być problematyczna zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na każdej minucie, kiedy np. bierzemy szybką kąpiel tuż po treningu, czy przed pracą. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zamontowanie zarówno deszczownicy, jak i zwykłego prysznica.

Odpowiednie dopasowanie wysokości oraz modelu i rodzaju deszczownicy pozwoli cieszyć się niekwestionowaną przyjemnością i komfortem podczas brania kąpieli. Ponadto, dobrze dopasowana deszczownica może być bardziej funkcjonalna i praktyczna niż zwykła prysznicowa słuchawka. Nie można również zapomnieć o jakości deszczownicy i materiałach zastosowanych do jej produkcji. Mają one bowiem bezpośredni wpływ na jej trwałość. Te wszystkie zalety możliwe są do uzyskania po dogłębnym przeanalizowaniu własnych potrzeb i możliwości.

Najnowsze wpisy