Blog

Jak wyczyścić baterie łazienkowe?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić baterie łazienkowe, sięgnij po sprawdzone porady. Każdy sięga po środki czyszczące, aby jak najdłużej utrzymać wysoki połysk. Czy jednak stosowane przez Ciebie metody są skuteczne? Jak ochronić baterie łazienkowe przed nieestetycznym osadem z kamienia?

Czym czyścić baterie łazienkowe?

Bateria umywalkowa to nieodłączny element każdej łazienki. Do podobnych elementów zaliczymy także baterię wannową, prysznicową, a nawet bidetową. Używamy ich każdego dnia, co sprawia, że są narażone na wiele czynników szkodliwych, które wpłyną na utratę połysku. Jeśli do tego dołączymy użycie niedostosowanych środków czyszczących - bateria zacznie wyglądać nieestetycznie i konieczna może okazać się jej wymiana. Zadbane elementy wykończenia łazienki spełniają nie tylko rolę użytkową, ale także dekoracyjną, dlatego warto zadbać o utrzymanie ich w dobrej jakości. Posłużą przez wiele lat i będą przyjemne dla oka. Kiedy zamontujemy nową baterię łazienkową, regularnie dbamy o utrzymanie jej w nienagannej czystości. Do tego celu zazwyczaj służy nam miękka gąbka i delikatny detergent. Z upływem czasu na bateriach łazienkowych będzie osadzał się kamień - jak się go pozbyć?

Jak czyścić baterie łazienkowe z kamienia?

Jeśli zastanawiasz się, jak odkamienić baterie łazienkowe, odpowiedz sobie na pytanie: z jakiego materiału zostały wykonane baterie w Twojej łazience? Zazwyczaj są one mosiężne, a wierzchnia warstwa to chrom. Zarówno jeden, jak i drugi materiał cechuje się wyjątkową wytrzymałością, a co więcej - odpornością między innymi na szorowanie. Jednak jest jeden czynnik, o którym nie możesz zapomnieć! Żrące substancje, takie jak kwasy, nie są skutecznym sposobem na pozbycie się niechcianego osadu. To prosty sposób do wytworzenia kolejnych problemów, czyli zacieków i przebarwień na powierzchni chromowanej baterii, a tych już nie uda Ci się pozbyć domowym sposobem. Zazwyczaj usuwanie odbarwień kończy się wymianą baterii łazienkowej na nowy egzemplarz.

Jak wyczyścić baterie łazienkowe? Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Czy zatem istnieją skuteczne sposoby jak wyczyścić baterie łazienkowe? Owszem! Z pomocą przychodzą preparaty dostosowane do regularnego czyszczenia i pielęgnacji baterii łazienkowych. Na początku, kiedy bateria łazienkowa jest w idealnym stanie, do jej codziennego oczyszczania wystarczający może okazać się płyn do naczyń. W dłuższej perspektywie polecamy produkt dedykowany do armatury łazienkowej, który nie tylko pozwoli oczyścić baterię i usunąć z niej nagromadzony osad, ale zabezpieczy powierzchnię przed osiadaniem wszelkich zanieczyszczeń. Po pierwsze bateria łazienkowa będzie chroniona, a po drugie, ewentualne zabrudzenia zdecydowanie łatwiej będzie Ci usunąć. Unikaj środków w formie proszku, który może niepotrzebnie porysować powierzchnię, a sięgnij po mleczko pozbawione jakichkolwiek granulek.

Czym wyczyścić baterie łazienkowe? A może jakich środków unikać?

Unikaj kwasów, rozpuszczalników oraz chloru, które uszkadzają powierzchnię. To jeden z częściej popełnianych błędów. Jeśli już zdarzyło Ci się zaniedbać baterię łazienkową - przecież brak czasu to temat znany każdemu z nas - nie wpadaj w panikę! Zdecydowanie nie sięgaj po żrące substancje, które w mgnieniu oka usuną kamień. Osadu prawdopodobnie uda Ci się pozbyć, a wraz z nim uszkodzisz wierzchnią powłokę baterii łazienkowej. W sytuacji krytycznej sięgamy po mocne środki chemiczne, niejednokrotnie te przeznaczone do czyszczenia toalet. Baterię łazienkową potraktowaną żrącą substancją ciężko będzie uratować. Zatem pamiętaj o regularnym oczyszczaniu armatury, najlepiej codziennie. Jednak jeśli już zdarzy Ci się o tym zapomnieć, wybierz produkty przeznaczone konkretnie do tego celu. Pozwolą one zachować dobry wygląd baterii łazienkowej i usunąć niechciany osad z kamienia.

Warto wiedzieć nie tylko JAK, ale CZYM wyczyścić baterie łazienkowe!

Jeśli masz pod ręką odpowiedni środek czyszczący, który w delikatny sposób rozprawi się z osadem, czas na wybór materiału, który będzie pomocny w tej czynności. Do czyszczenia wybierz miękką gąbkę, na którą zaaplikujesz produkt - używaj wyłącznie gładkiej, a nie ściernej powierzchni gąbki. Unikaj materiałów, które mogą doprowadzić do porysowania powierzchni - ostrych gąbek z powłoką ścierającą i drucianych szczotek. Dobrym wyborem będzie miękka bawełniana szmatka, przy pomocy której na początku równomiernie rozprowadzisz produkt. Unikaj aplikacji produktów czyszczących bezpośrednio na powierzchnię baterii łazienkowej. W końcowym etapie pamiętaj o dokładnym wypłukaniu produktu dużą ilością wody, a następnie otarciu całej baterii łazienkowej do sucha, aby uniknąć pojawienia się nieestetycznych zacieków. Wypolerowana powierzchnia będzie elegancko błyszczeć.

Czas na domowe sposoby

Czym czyścić baterie łazienkowe, jeśli pod ręką nie mamy żadnego środka przeznaczonego do tego celu? W tym celu dobrze sprawdzi się płyn do mycia naczyń - rozcieńczony w wodzie. Najważniejsze, aby przygotowany przez Ciebie roztwór miał odczyn obojętny lub lekko zasadowy. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie popularnego środka, jakim jest ocet - również nie zapomnij o rozcieńczeniu go z wodą, aby nie uszkodzić powierzchni. Taką mieszankę nałóż przy pomocy gąbki lub wacika na zanieczyszczone osadem miejsca. Następnie nie zapomnij o spłukaniu wodą i osuszeniu przy pomocy miękkiej bawełnianej szmatki. Tak wypolerowana powierzchnia odwdzięczy się pięknym blaskiem. Zapomnij o ostrych gąbkach i szczotkach. Jaką zaletę mają domowe sposoby czyszczenia baterii? Główną jest fakt, że naprawdę skutecznie radzą sobie z zanieczyszczeniami i powstałym osadem, a do ich przygotowania nie potrzebujesz specjalnych środków, anu umiejętności. Po drugie, nie działają drażniąco na Twoje dłonie, jak chemiczne preparaty. Z podobną delikatnością będą traktować armaturę łazienkową. Przy pomocy przygotowanego przez Ciebie środka czyszczącego możesz zadbać również o umywalkę, wannę, czy brodzik - regularne dbanie o ich wygląd sprawi, że posłużą Ci znacznie dłużej niż się spodziewasz.

Jak wyczyścić baterie łazienkowe w kolorze czerni lub złota?

Z pewnością nie zdziwi Cię fakt, że baterie łazienkowe występują w wielu kolorach - możesz wybrać produkt, który dopełni aranżacji całego wnętrza. A jak dbać o złotą lub czarną armaturę łazienkową? Bądź zdecydowanie ostrożniejszy w przypadku stosowania domowych metod, które mogą negatywnie wpłynąć na wygląd baterii łazienkowej i doprowadzić do zmiany ich koloru. Zdecydowanie bardziej polecamy środki przeznaczone do czyszczenia i pielęgnacji armatury łazienkowej. Jednak zanim przystąpisz do jakichkolwiek czynności - zapoznaj się z zaleceniami producenta. Z pewnością wskazówki, których Ci udzieli, przyczynią się do zachowania wysokiej jakości baterii łazienkowych. Niezależnie od podejmowanych metod, nie zapominaj o regularności. Wówczas nie będzie konieczne sięganie po środki, które mogą przyczynić się do zmiany wyglądu baterii, a w efekcie zmusić Cię do wymiany tego elementu.

Najnowsze wpisy