Blog

Jak wymienić przycisk spłukujący?

Wszystko, niestety, kiedyś ulega zużyciu. Dotyczy to także przycisku spłukującego wodę w toalecie, który jest nad wyraz często eksploatowany. Niesprawny przycisk to nie tylko brak komfortu w codziennym użytkowaniu, ale również wyższe rachunki za wodę. Zobacz, jak w prosty sposób samodzielnie wymienić wadliwy przycisk spłukujący.

Jak zamontować przycisk spłukujący?

Wybór nowych elementów wyposażenia do łazienki, takich jak chociażby umywalki nablatowe czy drzwi prysznicowe, wymaga odpowiedniego rozeznania się w tej sprawie. Nie inaczej jest w sytuacji wymiany przycisku spłukującego. W przypadku, gdy nabywasz nowy produkt, podczas zakupu zwróć uwagę na to, czy będzie on pasował pod rozstaw wkrętów mocujących – tak jak w dotychczas używanym przycisku. To pozwoli Ci zamontować produkt bez większych problemów i konieczności tworzenia nowych otworów. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, to demontaż starego przycisku. Gdy to skończysz, rozpocznij od odcięcia dopływu wody do spłuczki. W kolejnym etapie należy nacisnąć przycisk, aby pozbyć się resztki wody w niej pozostającej. Teraz powinieneś przytrzymać ramkę nowego przycisku w pasującym miejscu oraz wkręcić dźwignię spłuczki. Przyszła kolej na montaż bazy przycisku. Kiedy będzie już to zrobione, wystarczy zamocować dźwignie sterujące przycisków.

Przycisk spłukujący – jak zdjąć?

Popularność systemów spłukujących podtynkowych wynika przede wszystkim z wygody ich stosowania, a także wysokiego poziomu estetycznego, jaki zapewniają użytkownikom. Cicha i bezproblemowa obsługa sprawia, że stanowią standardowe wyposażenie łazienek w ogromnej liczbie polskich domów i mieszkań. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza przyciski pneumatyczne, które uruchamiane są za pomocą wciśnięcia dłonią. Za ich wyborem przemawia również łatwość demontażu – w sytuacji, gdy system się wyeksploatuje bądź najdzie Cię ochota na zmianę designu wraz z remontem łazienki. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na instrukcje dostarczane przez producentów – dostępne zarówno w wersji drukowanej, jak i w internecie. Co marka, to nieco inny sposób demontażu i montażu. Dla ułatwienia całej procedury niektóre firmy publikują także materiały wideo. Wtedy wystarczy śledzić je krok po kroku i odtworzyć czynności zaobserwowane na filmie, aby w krótkim czasie rozwiązać problem zepsutego lub niemodnego przycisku spłukującego w swojej łazience. W przypadku standardowych modeli całe mocowanie przycisków bazuje na zatrzaskach. W niektórych egzemplarzach jako formy mocowania występują niewielkie śruby, które są ukryte tuż pod przyciskami. Do zdjęcia pokrywy potrzebne jest jej delikatne podważenie. Sam demontaż przycisku spłukującego nie jest zbyt wymagający ani skomplikowany. Gdyby jednak pojawiła się poważna trudność, zawsze warto poprosić fachowca o pomoc.

Na co zwrócić uwagę, wybierając przycisk spłukujący?

Producenci przycisków spłukujących oferują wiele rozmaitych rozwiązań, które mogą różnić się od siebie rozstawem wkrętów mocujących oraz maksymalną możliwością ich dopasowania do systemu spłukiwania. Jak się przygotować do zakupu nowego przycisku, aby mieć pewność, że będzie on pasować? Po pierwsze, należy zaopatrzyć się w miarkę, a następnie za jej pomocą należy dokładnie wymierzyć otwór w pokrywie spłuczki. To jeden z najważniejszych parametrów, który musi zgadzać się z modelem Twojego mechanizmu spłukującego – w przeciwnym razie montaż nowego przycisku może się nie powieść. Aby mieć pewność, że dokupowane rozwiązanie idealnie pasuje do Twojej spłuczki, warto nabyć produkt tego samego producenta – wtedy łatwiej o pełną zgodność i analogiczne parametry techniczne. W przypadku osób, które wymieniają całą toaletę, rewelacyjnym pomysłem jest zakup kompletu składającego się z miski ustępowej, deski wolnoopadającej, przycisku, spłuczki oraz wszelkich innych niezbędnych akcesoriów. Warto kierować się również designem – w przypadku czarnych akcentów w łazience warto sięgnąć też po czarny, wykonany ze szkła lub tworzywa sztucznego przycisk spłukujący. Dla wielbicieli jasnych łazienek w stylu skandynawskim producenci przygotowali nowoczesne i estetyczne białe przyciski o zaokrąglonych kształtach.

Najnowsze wpisy