Blog

Jak zamontować kabinę prysznicową

Kabina prysznicowa jest ważnym elementem każdej łazienki. Można by pokusić się o stwierdzenie, że bez niej łazienka nie do końca spełnia swoją funkcję. Dlatego ważny jest nie tylko jej wygląd, ale także funkcjonalność i sposób zamontowania. Powinien być on dokładny i precyzyjny tak, aby wszyscy domownicy mogli się z niej cieszyć w stu procentach. Zatem jak zamontować kabinę prysznicową w łazience? Jaki sprzęt, narzędzia i akcesoria są do tego potrzebne?

Kabiny prysznicowe w łazience

Choć wydawać by się mogło, że zamontowanie kabiny prysznicowej jest trudne i wymaga doświadczonego zespołu specjalistów, to nic bardziej mylnego! Montaż kabiny prysznicowej jest łatwy i wcale nie wymaga zatrudnienia ekipy remontowej. Jedyne, co musisz posiadać, to zestaw odpowiednich części, akcesoriów i chęci do wykonania zadania. Zatem jak zamontować kabinę prysznicową na przykład kwadratową w łazience?

Wszystko, co najtrudniejsze w zamontowaniu kabiny prysznicowej, czeka nas na samym początku, czyli w sklepie podczas wyboru odpowiedniego modelu, wersji kolorystycznej i charakterystycznych rozwiązań. A niekiedy jeszcze wcześniej, bo w momencie wybierania odpowiedniego miejsca dla kabiny prysznicowej. Od tego, gdzie się ona znajdziesz, zależy, po jaki model sięgniemy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli brodzików i kabin prysznicowych. Ich wybór i zakup powinien być uzależniony zarówno do naszych preferencji, jak i od kryteriów, takich jak:

  • dostępne miejsce w pomieszczeniu,
  • kolorystyka i aranżacja wnętrza,
  • umiejscowienie i wysokość wlotu kanalizacyjnego (im jest niższym, tym łatwiej będzie zamontować brodzik niski).

Kabiny prysznicowe są nie tylko ochroną przed spadającą wodą i zalaniem pomieszczenia, ale nierzadko stanowią również dodatek do wystroju wnętrza. Dlatego ich kształt, rozmiar czy kolor powinien być dopasowany nie tylko do brodzika, ale także do aranżacji wnętrza łazienki. Dzięki temu w sposób spójny i estetyczny uzupełnisz wygląd pomieszczenia.

Montaż kabiny prysznicowej

Montaż kabiny prysznicowej powinien odbyć się dopiero po zamontowaniu brodzika. Zalecany czas między wykonywaniem tych czynności to najczęściej jedna doba. W tym czasie silikon użyty do montażu brodzika z pewnością wyschnie. Na samym początku należy za pomocą śrubek i śrubokręta skręcić elementy zestawu kabiny prysznicowej. Należy zacząć od profilów dolnych i górnych. Dopiero później należy połączyć je z elementami pionowymi. Przy użyciu specjalistycznego silikonu należy zamontować uszczelki w miejscach do tego przeznaczonych. Producenci zastrzegają, by nie używać narzędzi zbyt twardych i ostrych. Może to prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń mechanicznych. Dokonując wstępnego łączenia elementów, nie należy dokręcać maksymalnie załączonych w zestawie śrub.

Następnie należy ustawić kabinę prysznicową na brodziku. Kluczowe dla późniejszego użytkowania jest ustawienie odpowiedniego poziomu. Kabina prysznicowa z brodzikiem to popularne rozwiązanie w niemal każdej łazience. Dlatego należy dokładnie zaznaczyć na ścianach miejsca łączenia tak, aby później z łatwością wywiercić otwory na kołki rozporowe. Ingerując w ścianę przy użyciu wiertarki, należy skrupulatnie i bardzo dokładnie manewrować urządzeniem tak, aby nie uszkodzić płytek lub tynku. Po wywierceniu dziur należy ponownie ułożyć kabinę prysznicową na brodziku, nałożyć na nią silikon oraz zamontować dolne i boczne profile do ściany.

Następnym ważnym krokiem jest zamontowanie drzwi prysznicowych i ścianek. Ten etap może różnić się w zależności od tego, czy posiadasz kwadratowe kabiny prysznicowe czy owalne, czy może o nieregularnych kształtach. Jednak jeden element jest taki sam we wszystkich modelach. Bardzo ważne jest, zwłaszcza z perspektywy późniejszego korzystania, aby starannie i dokładnie zamontować system jezdny drzwi kabiny prysznicowej. Kluczowe może okazać się również wypoziomowanie poszczególnych elementów, dzięki czemu wszystkie części będą idealnie ze sobą współgrać.

Największą trudność mogą sprawiać elementy przeszklone. Szyby należy zamontować w następujący sposób:

  • na samym początku należy dokręcić profil dolny i uszczelnić go dokładnie silikonem sanitarnym,
  • następnie wsunąć szybę wraz z silikonową uszczelką,
  • kolejnym krokiem jest dokręcenie śrub.

Aby zamontować profile górne kabiny prysznicowej, należy postępować dokładnie tak samo, krok po kroku. Dzięki temu zyskamy pewność, że drzwi kabiny prysznicowej są zamontowane dokładnie. Zamontowane skrzydła należy połączyć z systemem jezdnym i jeśli zachodzi taka potrzeba, dokręcić jeszcze raz śruby. Na samym końcu należy założyć zaślepki.

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika

Jeśli kupiliśmy lub planujemy zakup kabiny prysznicowej bez brodzika, trzeba wiedzieć, że takie rozwiązanie jest z pewnością bardziej atrakcyjne wizualnie. Jest ono również coraz częściej spotykane w nowoczesnych domach lub także w tych starszych, wyremontowanych. Choć tradycyjna wersja prysznica jest łatwiejsza w zaprojektowaniu, wykonaniu czy złożeniu, to nie wszyscy są do niej przekonani. Ponadczasowy minimalizm i wysoka estetyka zdecydowanie przemawia za wyborem kabiny prysznicowej bez brodzika. Niestety, w przeciwieństwie do kabiny prysznicowej z brodzikiem, montaż jest w tym przypadku nieco trudniejszy. Zastanawiasz się, jak zamontować kabinę prysznicową bez brodzika?

Do zaprojektowania prysznica typu walk-in (czyli wersji bez brodzika) konieczne jest wykonanie odpływu liniowego lub punktowego w odpowiednim miejscu na podłodze w łazience. Odpływ powinien być umiejscowiony pod odpowiednim kątem tak, aby woda nie zalegała na płytkach i nie powodowała szkód. Niestety w niektórych przypadkach wykonanie takiego odpływu jest wyjątkowo trudne lub nawet niemożliwe. Odpowiednie wyprofilowanie dna prysznica może sprawiać trudność nawet najbardziej doświadczonym majsterkowiczom. Aby cieszyć się z funkcjonalnego prysznica bez brodzika, należy zadbać o to, aby został on wykonany w rzetelny i bardzo dokładny sposób.

Kabina prysznicowa bez brodzika z pewnością ma wiele zalet. Oprócz wysokiej estetyki i ponadczasowego minimalizmu to rozwiązanie doskonale sprawdzi się w małych łazienkach. Daje ona możliwość umiejętnego zagospodarowania i zaoszczędzenia potrzebnego miejsca. Ponadto jeśli nie posiadasz brodzika, to możesz dowolnie wybierać kształt prysznica. W końcu nie jesteś przez nic ograniczany. Kabiny prysznicowe Bravat by Dietsche charakteryzują się wysoką elegancją i solidnością, dzięki czemu idealnie wpiszą się w Twoje potrzeby i oczekiwania oraz zapewnią wysoki komfort podczas użytkowania. Wybór kabiny prysznicowej, która będzie w całości przeszklona, dodatkowo doda łazience wspaniałego wyglądu i optycznie powiększy pomieszczenie.

Jeśli nadal zastanawiasz się, jak zainstalować kabinę prysznicową bez brodzika, to musisz wiedzieć, że etapy mocowania ścianek bocznych oraz drzwi nie różnią się wiele od kabiny prysznicowej z brodzikiem. W tym wypadku również kluczowe jest odpowiednie wypoziomowanie elementów, skrupulatne zaznaczenie miejsc łączenia ze ścianą i wywiercenie dziur na kołki rozporowe. Tylko w ten sposób, dokładając największych starań i dokładności, będziesz mógł cieszyć się funkcjonalnością kabiny prysznicowej bez brodzika.

Jednak decydując się na kabinę prysznicową bez brodzika, musisz również zadbać o kilka innych, kluczowych elementów. Pierwszym z nich jest izolacja przeciwwilgociowa. Zapewni to ochronę przed przedostaniem się wody pod płytki, a także w skrajnych przypadkach nie doprowadzi do zalania niższych kondygnacji. Aby skutecznie zadbać o izolację przeciwwilgociową, należy użyć specjalistycznych produktów, jak na przykład folia z żywic syntetycznych czy powłoka bitumiczna, które uniemożliwiają szkodliwe działanie wody. Po zadbaniu o ochronę przeciwwilgociową możliwe jest położenie płytek w kabinie prysznicowej i na jej ściankach. Ich kolor, rozmiar, czy kształty powinny być wybrane zgodnie z Twoimi preferencjami oraz powinny wpasować się w wystrój wnętrza łazienkowego. W ten sposób uzyskasz spójne wizualnie pomieszczenie, które będzie odznaczać się wyjątkowym wnętrzem i urzekać wystrojem. Warto również sięgnąć po płytki antypoślizgowe, które uchronią Cię przed niespodziewanym upadkiem i urazem.

Nieważne, czy decydujesz się na zamontowanie kabiny prysznicowej z brodzikiem lub bez, jedno jest pewne - powinna być ona zamontowana w sposób precyzyjny. Dzięki temu przez długie lata będziesz mógł cieszyć się jej funkcjonalnością.

Najnowsze wpisy