Blog

Jak zamontować umywalkę nablatową?

Montaż umywalki na blacie, choć nie jest specjalnie trudne, wymaga jednak dość dużej staranności. Prowizorka nie jest wskazana. Zwłaszcza, jeżeli ten element wyposażenia łazienki ma stanowić jej niezaprzeczalną ozdobę. Dobrze zamocowana umywalka stanie się wyjątkowym elementem dekoracyjnym, który będzie jednocześnie praktyczny i łatwy w czyszczeniu.

Jak podłączyć umywalkę nablatową? Jakich narzędzi użyć? Na co uważać? Wszystkie najważniejsze kwestie wyjaśniamy w tym artykule!

Montaż umywalki nablatowej: krok 1

Pierwszą czynnością przy montażu umywalki na blacie jest wybór szafki łazienkowej. Zazwyczaj nabywa się ją osobno, aby pasowała do reszty wyposażenia. Poza tym gotowe komplety bywają nudne, a zakup samej ceramiki daje możliwość zastąpienia szafki np. antycznym stolikiem czy komodą. Opcji jest wiele, wszystko zależy od Twojej kreatywności i możliwości. Pamiętaj, że wybrany mebel musi być sam w sobie na tyle wytrzymały, aby utrzymać ciężar umywalki.

Jednak najpraktyczniejszym wyjściem jest jej montaż na podłużnym blacie. Ważne, aby blat był zabezpieczony przed wilgocią (tak samo, jak każdy inny mebel, który wybierzesz zamiast szafki) i solidnie wykonany. Wśród najlepszych propozycji do umywalek nablatowych wymienia się blaty z płyt MDF lub HDF, kompozytu, konglomeratu, kamienia, a także drewna. Jednak ta ostatnia propozycja wymaga nieco więcej pracy – aby drewno było odporne na wilgoć, musi zostać zaimpregnowane oraz pokryte warstwą środka ochronnego (zazwyczaj oleju). Trzeba robić to regularnie, przynajmniej raz w roku.

Jak zamontować umywalkę na blacie: krok 2

Kiedy już wybierzesz swój wymarzony mebel, określ, gdzie umieścisz umywalkę. Oczywiście musi być tam łatwy dostęp do instalacji wodnej. Zapoznaj się też z instrukcją producenta dołączoną do opakowania, a potem sięgnij po miarę. Górna krawędź umywalki musi znaleźć się około 90 cm nad posadzką. Szczelina między ścianą a umywalką powinna wynieść minimum 30 cm, jednak możesz zamontować ją nieco dalej – ustal, jaka odległość będzie dla Ciebie najbardziej optymalna.

Spójrz na baterię – to od niej zależy, ilu otworów potrzebujesz. Jeśli jest montowana na ścianie, wystarczy wycięcie jednej dziury. Gdy jest to model stojący na blacie, dwóch (jednej na odpływ, drugiej na podpięcie umywalki).

Po dokonaniu pomiarów, wytnij w blacie/szafce otwory do podłączenia umywalki. Postaw ją na blacie, a następnie zaznacz ołówkiem miejsca, w których trzeba zrobić wycięcia. Otwory wytniesz za pomocą wyrzynarki albo wiertarki (do konglomeratu i kamienia potrzebujesz wiertarki z wiertłem diamentowym).

Jak zamocować umywalkę nablatową: krok 3

Po ustaleniu miejsca, w którym zamontujesz umywalkę na blacie i wycięciu otworów, uszczelnij ją bezbarwnym silikonem sanitarnym. Skorzystaj z preparatu dedykowanego do łazienek. Zdecydowanie lepiej zniesie wilgoć i warunki panujące w pomieszczeniu (para, woda, ciepło). Ustaw umywalkę do góry dnem, pokryj dolne krawędzie produktem. Później obróć i zamocuj w odpowiednim miejscu na blacie, delikatnie dociskając. Upewnij się, że jest dobrze wypoziomowana i stabilna. Uważaj, żeby podczas dociskania jej nie przesunąć!

Jeżeli silikonu będzie zbyt dużo, po prostu wytrzyj go palcem albo wilgotną ścierką. Teraz pozostaje poczekać dobę (24 godziny) do całkowitego wyschnięcia umywalki.

Podłączenie umywalki nablatowej: krok 4

Gdy silikon już wyschnie, przejdź do montażu do instalacji wodnej. W większości przypadków baterię umieszcza się w blacie, choć niektóre modele umywalek mają wycięty otwór. Podłącz baterię do instalacji wodnej zgodnie z instrukcją jej producenta, a później zamontuj syfon. Możesz umieścić go w szafce pod blatem lub zostawić na wierzchu, jeżeli ma pełnić funkcję ozdobną. Syfony dekoracyjne są wykonane np. z eleganckiej stali chromowanej i pasują do łazienek w stylu loftowym lub industrialnym.

Jak sprawnie podłączyć syfon:

  • zamontuj korek automatyczny,
  • przykręć syfon i załóż rurę odpływową (odpływ zwykle znajduje się na środku umywalki),
  • sprawdź, czy wszystkie połączenia są szczelne.

I gotowe. Jeżeli wszystko działa tak, jak należy, możesz przejść do montażu reszty szafki lub innego, wybranego przez siebie mebla.

Umywalka nablatowa – nowoczesna alternatywa dla umywalki wpuszczanej

Ceramika w nowoczesnej łazience nie powinna być nudna i oklepana. Z tego powodu umywalki nablatowe cieszą się coraz większym powodzeniem. Stanowią świetne dopełnienie łazienek w minimalistycznym, nowoczesnym stylu, a także w stylu glamour, industrialnym czy loftowym. Doskonale komponują się z wolnostojącą wanną czy prysznicem typu walk-in. Wyglądają dobrze praktycznie w każdym wnętrzu, niezależnie od jego wielkości czy aranżacji.

Jeśli chodzi o funkcjonalność, umywalkę na blacie łatwiej utrzymać w czystości niż model wpuszczany. Nie ma zakamarków, w których gromadzą się woda i bakterie (pod warunkiem, że jest dobrze uszczelniona!). Można ją łatwo umyć i wytrzeć do sucha z każdej strony. Jej wysoki rant zapobiega chlapaniu wody dookoła. Dlatego znajdujący się pod umywalką mebel rzadziej ulega uszkodzeniu. Poza tym często mocuje się ją na długich, przestronnych blatach, które są dodatkową strefą do przechowywania kosmetyków i drobiazgów.

Najnowsze wpisy