Blog

Jaki brodzik do łazienki w bloku?

Kupując brodzik, możesz po prostu wybrać model oferowany przez producenta kabiny, na którą się zdecydujesz. Oczywiście jeżeli dostępne produkty nie spełniają Twoich oczekiwań, lepiej poszukać dalej. Przy wyborze sprawdź, czy brodzik pasuje do wielkości łazienki i miejsca, w którym stanie prysznic. Oprócz tego zwróć uwagę na jego kształt i głębokość - te dwa aspekty są niezwykle ważne, co omawiamy poniżej.

Jaki brodzik do bloku? Dostępne kształty

Brodziki różnią się m.in. ze względu na kształt. Dostępne są modele okrągłe, półokrągłe, kwadratowe i prostokątne. W najmniejszych łazienkach szczególnie dobrze sprawdzają się brodziki o obłych kształtach. Jeśli chodzi o wszechstronność, to do łazienek o średniej i standardowej wielkości wybiera się zwykle brodziki kwadratowe i prostokątne. Oczywiście o tym, który kształt będzie odpowiedni, decyduje również kształt kabiny prysznicowej.

Zastanawiając się, jaki brodzik do łazienki w bloku będzie najlepszym wyborem, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą z nich jest kształt kabiny i samego brodzika – jeżeli metraż jest bardzo mały i liczy się maksymalna oszczędność przestrzeni, lepiej wybrać brodzik półokrągły. Bez problemu mieści się w rogu pomieszczenia lub wydzielonej na prysznic wnęce. Gdy jednak miejsca jest nieco więcej, a chcesz zapewnić sobie pełną swobodę poruszania się pod natryskiem, polecamy zakup modelu kwadratowego. Za to zdecydowanie największy komfort i przestronność w dużych łazienkach gwarantują brodziki prostokątne i pięciokątne.

Niski brodzik w bloku

Drugą kwestią jest głębokość brodzika. W przypadku łazienek w bloku coraz większą popularnością cieszą się niskie brodziki prysznicowe. Mały próg to rozwiązanie idealne dla niewielkich łazienek, z których korzystają osoby o ograniczonej mobilności, np. ludzie starsi, niepełnosprawni, czy dzieci. Niski próg sprawia, że z łatwością wejdą do kabiny, co zwiększa ich niezależność oraz komfort użytkowania. Niski brodzik w bloku zapewnia bezpieczeństwo i wyjątkową wygodę, zmniejszając ryzyko potknięcia się o próg. Poza tym łatwo utrzymać go w czystości.

Płaski brodzik w bloku

Kolejna propozycja to płaskie brodziki prysznicowe. Łączą się z posadzką, potęgując wrażenie nowoczesności i minimalizmu. Niecka wciąż wyróżnia się z podłogi, jednak poziom komfortu jest zbliżony do używania natrysku bez brodzika.

Takie modele prezentują się bardzo stylowo, designersko, dlatego od lat są niezwykle modne. Tak samo jak niski brodzik, tak i płaski wariant zapewnia bezpieczeństwo oraz swobodne wejście do kabiny prysznicowej. Daje tym samym bezproblemowy dostęp do natrysku również osobom starszym i z ograniczeniami ruchowymi.

Płaski brodzik w bloku łączy się z posadzką, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości. Tworzy optyczne złudzenie przestronności, nie przytłacza wnętrza, a do tego ma interesujący design. Można wpuścić go w posadzkę, dzięki czemu będzie wystawać niewiele ponad powierzchnię podłogi.

Zalety niskiego lub płaskiego brodzika w bloku

  • Bardzo niskie i płaskie brodziki pasują do łazienek, w których króluje minimalizm.
  • Doskonale wkomponowują się w eleganckie kabiny o zróżnicowanych kształtach i nowoczesne panele natryskowe.
  • Bez wysokiego progu łatwiej wejść do kabiny, a mniejsza powierzchnia niż przy brodziku wysokim ułatwia utrzymanie prysznica w czystości.
  • Idealne do małego metrażu, ponieważ nie przytłaczają i optycznie powiększają wnętrze.

Niskie i płaskie brodziki nie dla każdego? Skonsultuj się z hydraulikiem

Płaskie brodziki do bloku to świetny pomysł, ale wymagają odpowiedniego odpływu. Na rynku dostępne są bardzo płaskie odpływy, jednak nie w każdym mieszkaniu będzie możliwość umieszczenia ich na właściwej głębokości, aby zapewnić swobodny spływ wody. Taką decyzję najlepiej podejmować przed remontem łazienki, ponieważ trzeba odpowiednio ukształtować podłogę. W celu zamontowania niskiego brodzika w bloku należy osiągnąć spadek podłogi o minimum 2%, żeby uniknąć ryzyka zalania łazienki.

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja podłoga jest odpowiednio gruba, skonsultuj się z hydraulikiem i sprawdź, czy płaski brodzik to dobre rozwiązanie dla Twojego wnętrza.

Najnowsze wpisy