Blog

Jakimi wymiarami sugerować się przy wyborze wanny?

O tym, jaki rozmiar wanny znajdzie się w Twojej łazience, decyduje zasadniczy czynnik, jakim jest wielkość pomieszczenia. Poza tym, Twoje oczekiwania względem wanny, nie pozostają bez znaczenia. Przecież łazienka jest nie tylko miejscem, w którym dbamy o utrzymanie higieny, ale także strefą relaksu po ciężkim dniu. Marzy Ci się moment odprężenia? Jednym ze znanych, lubianych i skutecznych sposobów jest kąpiel. Wygodna wanna pozwoli nie tylko odpocząć, ale jeśli wybierzesz niecodzienny, elegancki model - będzie świetnie prezentować się w Twojej łazience i doda jej uroku. Sprawi, że urządzisz prawdziwy pokój kąpielowy, w którym przyjemnie będzie spędzać czas. Poznaj dostępne rozmiary wanien i wybierz ten, który sprawi, że jej użytkowanie będzie wyłącznie przyjemnością!

Wanna do Twojej łazienki

Zanim przejdziemy do konkretnych wymiarów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie wanny, zwróćmy także uwagę na materiał jej wykonania. Niesamowitą popularność zyskał akryl - materiał lekki, wytrzymały i elastyczny. Te cechy sprawiają, że wanny akrylowe służą przez wiele lat, są odporne na przebarwienia powstające w wyniku pojawienia się rdzy i kamienia. Dodatkowo akryl jest stosunkowo ciepłym materiałem, co sprawia, że kąpiel staje się prawdziwą przyjemnością. Długo utrzymuje temperaturę, a więc relaks może trwać dłużej. Wanny akrylowe pokryte dodatkową powłoką ochronną będą odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Elastyczność akrylu pozwala uzyskać różnorodne kształty wykonywanych z niego wanien. Możesz wybrać prostokątne, owalne, a nawet asymetryczne. Wanna zapewnia większy komfort podczas kąpieli, dlatego jeśli w Twojej łazience znajdzie się nieco więcej miejsca - warto, abyś pokusił się właśnie o takie rozwiązanie. W całym procesie urządzania pomieszczenia, podczas zakupu mebli czy armatury łazienkowej pamiętaj, że wszystkie wybrane przez Ciebie elementy powinny być trwałe, bezawaryjne i funkcjonalne. Urządzanie oraz remont łazienki wykonujemy raz na wiele lat, dlatego zadbajmy, by poznać zalety i ograniczenia płynące z montażu wszelkich rozwiązań. Odpowiednio dobrany materiał i rozmiar wanny sprawi, że kąpiel, a może nawet nieduże pranie ręczne będzie wykonywane bez ograniczeń, w komfortowych warunkach.

Jaki rozmiar wanny wybrać?

Wanna nie musi być duża. Z mnogością dostępnych kształtów i rozmiarów z pewnością uda Ci się wybrać rozwiązanie dostosowane także do małej łazienki. Skup się na optymalnym wykorzystaniu całej dostępnej powierzchni. Nie tylko metraż, ale także kształt łazienki przesądzają o tym, na jaki model wanny możesz się zdecydować. Być może pomieszczenie, którego jesteś właścicielem nie wyróżnia się dużym rozmiarem, ale jest na tyle ustawne, że spokojnie we wnęce uda się zmieścić wannę, która będzie wystarczająco duża, byś mógł zażyć w niej wygodnej kąpieli po ciężkim dniu. Jeśli zastanawiasz się nad miejscem montażu wanny, dobierz wannę, która idealnie się w nie wpasuje. Masz do dyspozycji modele narożne, przyścienne oraz wolnostojące - każdy z nich w przeróżnych rozmiarach. W małej łazience najczęściej spotykamy wanny narożne, z kolei wolnostojące przeznaczone są przede wszystkim dla dużych, przestronnych pomieszczeń. Nie tylko sam rozmiar wanny, ale także przestrzeń wokół niej ma znaczenie. Zanim wybierzesz odpowiednią wannę do swojej łazienki, sprawdź, czy wokół niej dostępna będzie optymalna przestrzeń, czyli minimum 55 cm pomiędzy dłuższym bokiem, a ścianą. Jednak idealnym rozwiązaniem będzie około 1 metr. Jeśli chodzi o wymiary wanny, najbardziej standardowe wynoszą od 160 do 170 cm długości i 70 cm szerokości.

Jaka długość wanny będzie najlepsza?

Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem dużej łazienki możesz pozwolić sobie na naprawdę wiele. Na rynku znajdziesz wanny o długości od 120 aż do 200 cm. Wannę o prostym kształcie możesz ustawić zarówno w rogu wnętrza, a także w przystosowanej do tego celu wnęce. To drugie rozwiązanie jest o tyle wygodniejsze, że róg wanny nie będzie przeszkodą w komfortowym użytkowaniu łazienki. Wówczas możesz zdecydować się na model z zaokrąglonym jednym rogiem, który zapewni bezpieczeństwo. O tym, jaka długość wanny będzie odpowiednia decyduje również wzrost domowników, którzy będą z niej korzystać. Nie może być ani za mała, bo niewygodnie będzie się w niej zrelaksować, ani za duża ze względów bezpieczeństwa. W niedużych łazienkach najczęściej spotykamy rozmiarem jest 140 cm. W tym przypadku odpowiednim rozwiązaniem będzie wanna narożna, która pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Przestrzeń w rogu możesz wykorzystać jako powierzchnię użytkową lub zdecydować się na wygodną wannę z siedziskiem. Wanny, które pozwalają na swobodną kąpiel mają zazwyczaj długość około 160-170 cm.

A jaka szerokość wanny pozwoli na wygodną kąpiel?

O tym, jaki rozmiar wanny wybrać decyduje nie tylko długość, ale także szerokość modelu. Wśród najczęściej spotykanych modeli waha się ona pomiędzy 70, a 100 cm. Szerokość dłuższej (około 180cm) wanny to zazwyczaj wartość osiągająca około 70 cm i to one zaliczane są do najwygodniejszych modeli, zapewniających maksymalny komfort w czasie kąpieli.

Jaki rozmiar wanny będzie odpowiedni do wzrostu?

Wzorem, który stosuje się w przypadku doboru wanny dopasowanej do wzrostu, umożliwiającej komfortową kąpiel, będzie 10-20, a czasami nawet 30 centymetrów mniej niż wynosi nasz wzrost. Tak więc dla osób mierzących 170 cm trafionym rozwiązaniem będzie model o długości 160 cm. W tej sytuacji ważna jest także głębokość wanny. Dla uzyskania maksymalnego komfortu będzie już 50 cm - wówczas z powodzeniem zanurzysz się w wodzie.

Jeśli wybierasz model asymetryczny - jaki rozmiar wanny będzie dobry dla Ciebie?

Wanny asymetryczne to rozwiązania, które sprawdzą się zarówno w mniejszych, jak i większych łazienkach. Często wybierane są również do łazienek nieustawnych, gdy akurat wpasują się w ich metraż i kształt. Szersze modele mogą być wyposażone w wygodne siedzisko, a to rozwiązanie jest szczególnie przydatne, jeśli z wanny będą korzystać osoby starsze, mające problemy z poruszaniem się lub niepełnosprawne. Wciąż popularnością cieszą się wanny narożne, które są rozwiązaniem dopasowanym nie tylko do dużych łazienek, ale właśnie mniejszych metraży, gdzie szczególnie zależy nam na wykorzystaniu dostępnej przestrzeni w przemyślany sposób. W zależności od kształtu łazienki możesz zdecydować jaki rozmiar wanny narożnej o symetrycznych bokach będzie odpowiedni np. 120x120 cm lub nawet 150x150 cm lub asymetrycznych. W tej drugiej kategorii do najpopularniejszych należą 150x80 cm, 160x100 cm oraz 170x80 cm. Zwróć także uwagę, czy do Twojej łazienki pasuje model narożny lewy, czy prawy, aby przed przystąpieniem do montażu nie czekała na Ciebie niemiła niespodzianka, czyli konieczność wymiany modelu. Niezależnie od tego, jaki rozmiar wanny wybierzesz, nie zapominaj o dopasowaniu jej do stylu aranżacji całego pomieszczenia i spójności kształtów całej armatury łazienkowej.

Najnowsze wpisy