Blog

Kabina prysznicowa: drzwi przesuwne czy uchylne?

Co jest lepsze – kabina prysznicowa przesuwna czy otwierana? Wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji, ale nie tylko. Duże znaczenie ma rozmiar wnętrza i rozkład wyposażenia w łazience. Drzwi prysznicowe muszą gwarantować swobodę otwierania i zamykania. Poświęć chwilę na zastanowienie, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim pomieszczeniu. W końcu z drzwi prysznicowych będziesz korzystać niemal każdego dnia!

Kabina przesuwna czy uchylna? Cechy drzwi przesuwnych

Kabiny prysznicowe przesuwne zajmują niewiele miejsca. Z tego powodu są chętnie montowane w małych, ciasnych łazienkach. Niewielki metraż wymaga zastosowania ergonomicznych i kompaktowych rozwiązań. W tej roli drzwi przesuwne sprawdzają się doskonale. Ich montaż nie wymaga wykorzystania dużej ilości wolnej przestrzeni. Prysznic z drzwiami przesuwnymi można postawić nawet w małym kącie łazienki, w pobliżu innych sprzętów (toalety, pralki czy bidetu) oraz mebli.

Rozważając więc, czy lepsza będzie kabina przesuwna czy uchylna, warto mieć na uwadze, że model przesuwny eliminuje ryzyko zahaczenia o resztę wyposażenia. Jest uniwersalny i wygodny, pasuje do każdego wnętrza. Sprawdzi się w projektach, w których liczy się każdy centymetr, a także w dużych łazienkach, gdzie przed samą kabiną nie ma zbyt wiele wolnego miejsca.

O czym pamiętać, wybierając przesuwne drzwi prysznicowe?

Zazwyczaj drzwi przesuwne składają się z dwóch lub trzech części. Skrzydła poruszają się po specjalnych prowadnicach, które od czasu do czasu wymagają czyszczenia. Mogą zachodzić na siebie (gdy są to drzwi teleskopowe) lub mieć harmonijkową strukturę. Trzeba mieć na uwadze, że w ich zakamarkach osadzają się kurz, brud oraz woda.

  • Mogą być rozsuwane w lewą, prawą lub obie strony.
  • Przy montażu drzwi przesuwnych trzeba zwrócić uwagę na precyzję założenia. W innym przypadku będą wypadać lub nie spełnią swojej roli, jaką jest zapewnienie szczelności i ochrony przed roznoszeniem się wody.
  • Drzwi przesuwne w kabinie prysznicowej są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne niż uchylne.
  • Gdy są odpowiednio wypoziomowane, otwieranie/zamykanie jest ciche i płynne.

Ważne jest również to, że woda z rozsuniętych skrzydeł nie kapie na podłogę, co dla wielu osób stanowi ich główną przewagę nad drzwiami otwieranymi.

Kabina prysznicowa przesuwna czy otwierana? Zalety i wady drzwi uchylnych

Kabiny prysznicowe otwierane mogą być jedno lub dwuskrzydłowe. Ich najważniejsze zalety to elegancki wygląd i wygoda użytkowania. Drzwi uchylne można otworzyć na większą szerokość, co ułatwia wejście do kabiny. Są świetnym rozwiązaniem, gdy zależy Ci na uzyskaniu zamykanej przestrzeni kąpielowej lub większej dyskrecji – wystarczy, że wybierzesz wariant z matowymi szybami.

Drzwi otwierane pięknie prezentują się we wnętrzu, zwłaszcza gdy mają minimalistyczny, gustowny design. Mogą otwierać się tylko na zewnątrz, lub na zewnątrz i do środka. Przy ich wyborze trzeba zwrócić uwagę głównie na jakość wykonania. Tylko trwałe materiały i odpowiedni mechanizm zagwarantują jak najmniejszą awaryjność, a także łatwe czyszczenie nawierzchni.

Na co zwrócić uwagę, kupując otwierane drzwi prysznicowe?

Tym, co odróżnia drzwi uchylne od przesuwnych, jest przede wszystkim bezproblemowe czyszczenie. Tafle nie zachodzą na siebie, dzięki czemu łatwiej jest usunąć zabrudzenia i zacieki. Poza tym tego typu produkty rzadziej ulegają awariom, nie zacinają się, są wygodne w użyciu. Z ich otwieraniem poradzą sobie dzieci czy osoby starsze.

  • Zaletą drzwi prysznicowych otwieranych jest ich elegancki, często industrialny i nowoczesny design. Gdy są wyposażone w dyskretny uchwyt, dodatkowo potęgują wrażenie minimalizmu i lekkości aranżacji.
  • Minusem może być to, że drzwi uchylne zajmują więcej miejsca niż przesuwne. Wymagają wygospodarowania dodatkowej przestrzeni w pobliżu prysznica.
  • Najmniej miejsca zajmą drzwi z jednym skrzydłem oraz te otwierane do środka. Dwudrzwiowe pasują do łazienek o większym metrażu.

Podobnie jak w przypadku przesuwnych drzwi łazienkowych, tak i kabina otwarta musi być wykonana z ogromną starannością. Ważne jest bezproblemowe działanie mechanizmu, trwałość zawiasów, grubość szkła (polecamy hartowane) oraz materiał wykonania profilu (najlepiej sprawdza się aluminium). Tego typu produkty znajdziesz właśnie w naszej ofercie!

Najnowsze wpisy