Blog

Kabina prysznicowa zamknięta czy otwarta?

Zastanawiasz się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa otwarta czy zamknięta? Oba rodzaje pryszniców są niezwykle popularne we wnętrzach, jednak mają swoje zalety i ograniczenia. Czytaj dalej, a dowiesz się, dla kogo są dedykowane nowoczesne kabiny typu walk-in, a kto będzie bardziej zadowolony z bardziej zabudowanej strefy natrysku. Powiemy także kilka słów o rodzajach prysznicy, wyborze drzwi i porównany oba rozwiązania w przejrzystym podsumowaniu.

Kabina prysznicowa otwarta – wybór do nowoczesnych pomieszczeń

Kabina otwarta jest często określana mianem prysznica walk-in. To nic innego jak jedna, duża tafla szkła (rzadziej dwie lub trzy), która wydziela strefę natrysku. Nie znajdziesz w niej drzwi, a wszystkie elementy są nieruchome. Konstrukcję tworzy jedynie ścianka, która jest połączona ze ścianą. Dzięki temu każdy może wygodnie wejść i wyjść z prysznica, bez konieczności przesuwania lub otwierania drzwi. To idealne rozwiązanie do wnętrz trudnych, np. ze skośnym sufitem. Tafla szkła jest zawsze mocowana w taki sposób, by zapobiegać rozpryskiwaniu wody na pozostałą część wnętrza, jednak z pewnością nie chroni tak szczelnie jak prysznice zamknięte. To rozwiązanie jest polecane do bardzo małych łazienek, nawet o powierzchni kilku metrów kwadratowych.

Kabina prysznicowa otwarta to perfekcyjny wybór do nowoczesnych aranżacji, które stawiają na minimalizm. Dzięki prostej formie wydzielisz strefę prysznica od pozostałej części pomieszczenia, bez optycznego zmniejszania wnętrza. Otwarte kabiny prysznicowe mogą zostać zamocowane nawet w klasycznych aranżacjach lub z nutą glamour czy retro – wystarczy z uwagą dopasować okucia i dobrać odpowiednie baterie oraz dodatki.

Dla seniorów i dzieci – kabina otwarta

Otwarte kabiny prysznicowe są idealne do domów z małymi dziećmi i osób mających problemy z poruszaniem się, w tym seniorów. Dzięki rezygnacji z brodzika, można do nich wejść, a nawet wjechać wózkiem inwalidzkim. Na ścianie bez problemu zamocujesz krzesełko i inne niezbędne elementy, ciesząc się wysokim poziomem bezpieczeństwa i komfortu. Na podłodze można także ustawić wanienkę dla małego dziecka lub pomóc starszej pociesze, która nie radzi sobie jeszcze z samodzielną kąpielą. Jeśli obawiasz się poślizgnięcia, warto zastosować maty antypoślizgowe.

Co jeszcze warto wiedzieć, wybierając otwarte kabiny prysznicowe

Zaletą i jednocześnie wadą prysznicy otwartych jest to, że panuje w nich wyrównana temperatura w strefie natrysku, jak i w całej łazience, dzięki czemu musisz mocniej nagrzać pomieszczenie, ale jednocześnie nie czujesz nieprzyjemnego szoku termicznego opuszczając kabinę. Dlatego decydując się takie kabiny prysznicowe warto rozważyć ogrzewanie podłogowe i zadbać o efektywną wentylację pomieszczenia, ponieważ otwarta konstrukcja sprawia, że wilgoć krąży po całym pomieszczeniu.

Co jeszcze warto wiedzieć? W tym miejscu powinniśmy poruszyć kwestię montażu. Konieczne jest wykonanie izolacji przeciwwodnej pod płytkami i zapewnienie odpowiedniego spadku nawierzchni oraz odpływu, by woda mogła swobodnie spływać do rur kanalizacyjnych. Niektóre osoby decydują się nawet na płytkie brodziki, ale na ogół nie łączą się one z otwartymi kabinami, zaburzając minimalistyczny design wnętrza.

Dużą zaletą pryszniców otwartych jest to, że są o wiele mniej awaryjne – brak w nich elementów ruchomych, prowadnic, często nawet uszczelek, dlatego są łatwiejsze w konserwacji. Na pewno docenisz je także za łatwość w utrzymaniu czystości – brak brodzika i jedna ścianka skutecznie ułatwią ci sprzątanie.

Kabina prysznicowa zamknięta – jakie są dostępne modele?

Zamknięta kabina prysznicowa to tradycyjne rozwiązanie z brodzikiem, które gwarantuje wyraźne oddzielenie strefy kąpielowej od reszty pomieszczenia. Oczywiście istnieją także kabiny zamykane bez brodzika, ale są to rzadziej wybierane rozwiązania.

Popularna jest zamknięta kabina prysznicowa półokrągła np. o wymiarach 90x90 cm, którą mocuje się w narożniku. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca, dlatego jest wymarzonym rozwiązaniem do małych wnętrz. Modele narożne mogą być zaprojektowane także na planie prostokąta lub kwadratu – zajmą wtedy więcej miejsca, ale zapewnią także wyższy komfort kąpieli.

Wiele zamkniętych pryszniców jest sytuowanych przy ścianie – mogą być zabudowane na planie kwadratu, prostokąta lub wielokąta, podkreślając design wnętrza. W dużych łazienkach można spotkać także kabiny prysznicowe wolnostojące, czyli zabudowane z czterech stron. Można umieścić je w dowolnym miejscu, ale ze względów praktycznych, są rzadko wybierane do prywatnych łazienek.

Prostym i funkcjonalnym rozwiązaniem są prysznice we wnęce – wystarczy dokupić drzwi, tworząc bardzo intymną strefę do brania kąpieli.

Zamknięta kabina prysznicowa – sposób otwierania

Popularne są kabiny z drzwiami przesuwnymi – zajmują niewiele miejsca, gdyż do otwierania drzwi nie potrzebujesz dodatkowej przestrzeni. Bez trudu przesuną je w bok nawet dzieci, bez ryzyka uderzenia np. o meble. Mają jednak wiele elementów, co oznacza większe ryzyko awarii, dlatego należy wybrać model sprawdzony, cenionego producenta, który dba o jakość poszczególnych podzespołów.

Kabina prysznicowa zamknięta z drzwiami skrzydłowymi jest elegancka i komfortowa. Drzwi są mocowane na zawiasach, dzięki czemu nie ma ryzyka wypadnięcia ich z prowadnic czy zużywania się rolek. W zależności od modelu może to być kabina z jednymi drzwiami lub modele dwuskrzydłowe. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne do małych łazienek, gdyż wymaga dodatkowej przestrzeni do otwierania.

Kabina prysznicowa otwarta czy zamknięta – podsumowanie zalet i wad

Nie wyobrażasz sobie łazienki bez prysznica i nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla ciebie lepsze? Sprawdź poniższe podsumowanie wad i zalet obu rozwiązań, dzięki czemu szybciej zdecydujesz, czy lepszym wyborem będzie kabina prysznicowa zamknięta czy otwarta.

Otwarta kabina prysznicowa – zalety:

 • Optycznie powiększa łazienkę,
 • Idealna dla osób o ograniczonej ruchomości, osób niepełnosprawnych,
 • Łatwiejsza w pielęgnacji i konserwacji,
 • Może być umieszczona nawet pod skosami,
 • Doskonała do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych.

Otwarta kabina prysznicowa – wady:

 • Nie zapewnia tak wysokiego stopnia intymności jak modele zamknięte,
 • Źle zamocowana może powodować rozchlapywanie wody,
 • Niższy komfort termiczny,
 • Konieczne jest wykonanie bardzo sprawnej wentylacji pomieszczenia.

Zamknięta kabina prysznicowa – zalety:

 • Wyższy komfort cieplny i niższy stopień osiadania wilgoci w pomieszczeniu,
 • Brak ryzyka zachlapania,
 • Duży wybór rodzajów drzwi oraz okuć,
 • Wysoki stopień intymności,
 • Jeśli posiada brodzik, można wykorzystać go np. do kąpania dzieci lub prania ręcznego,
 • Możliwość zastosowania hydromasażu.

Zamknięty kabina prysznicowa – wady:

 • Trudniejsza w utrzymaniu czystości i konserwacji – więcej elementów ulegających zużyciu,
 • Wizualnie zajmuje więcej miejsca,
 • W zależności od rozmiaru, może dawać uczucie mniejszej przestronności podczas kąpieli,
 • Najczęściej posiada brodzik, który może utrudniać poruszanie się osobom o ograniczonej mobilności.

Wiesz już, czy lepsza będzie dla ciebie kabina prysznicowa zamknięta czy otwarta? Jeśli masz trudności z podjęciem decyzji, koniecznie obejrzyj modele zaproponowane przez czołowych producentów oraz obejrzyj aranżacje, wśród których znajdziesz mnóstwo ciekawych propozycji.

Najnowsze wpisy