Blog

Kabiny prysznicowe rozmiary

W sprzedaży jest wiele rodzajów kabin prysznicowych, różniących się pod względem kształtu czy wyposażenia. W dużych łazienkach doskonale sprawdzają się modele pięciokątne i prostokątne, większe, z otwieranymi drzwiami i typu walk-in, w mniejszych – narożne, kompaktowe, kwadratowe lub półokrągłe, z rozsuwanymi drzwiami. W każdym przypadku jedną z ważniejszych kwestii jest jednak rozmiar kabiny prysznicowej.

Wymiary mają ogromne znaczenie w aranżacji łazienki. Odpowiedni model nie może przytłaczać wnętrza. Oprócz tego powinien pozwalać na wygodne wejście do środka i zapewniać swobodę ruchów podczas kąpieli. Zazwyczaj rozmiary kabin prysznicowych dobiera się więc odpowiednio do potrzeb osób, które będą z nich korzystać.

Najczęściej wybierane wielkości to 80x80 cm i 90x90 cm. Rzadziej montowane kabiny, w przypadku których można jednak zauważyć stopniowy wzrost popularności, to te o większych rozmiarach, np. 70x100 cm, 80x100 cm, czy 80x120 cm (zwłaszcza modele prostokątne).

Dla uzyskania pełnej funkcjonalności natrysku trzeba pamiętać także o zachowaniu właściwej ilości miejsca tuż przy samej kabinie. Jeżeli drzwi są uchylne, należy zwrócić uwagę również na wymiary ich skrzydeł – tak, aby przy otwieraniu nie obijały się o resztę wyposażenia. Przed wejściem do kabiny rozsuwanej powinien być przynajmniej metr odstępu, a przy drzwiach uchylnych zalecane jest wydzielenie około półtorametrowej, wolnej strefy.

Przy wyborze rozmiaru kabiny prysznicowej nie można zapominać o brodziku. Podobnie jak same kabiny, tak i brodziki występują w kilku wariantach. Popularną opcją jest kabina bez brodzika, ustawiana na odpowiednio przygotowanej posadzce, przez co optycznie powiększa łazienkę. Bardziej standardowe rozwiązania to kabina z niskim brodzikiem o głębokości od 2 do 10 cm i z wysokim, głębszym brodzikiem (nawet powyżej 80 cm).

Jednak drzwi i brodzik to kwestie drugorzędne. Na pierwszym miejscu zawsze będą wymiary samej kabiny – to od nich zależy, czy natrysk zmieści się do konkretnego pomieszczenia. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym rozmiarom kabin prysznicowych, które znajdziesz w naszej ofercie:

Kabiny prysznicowe 80x80 cm. Idealne do małych łazienek

Jeżeli Twoja łazienka jest niewielka, klimatyczna, z małą ilością przestrzeni użytkowej, kabina prysznicowa 80x80 będzie strzałem w dziesiątkę. Sprawdzi się lepiej niż wanna, stanowiąc idealne uzupełnienie małego pomieszczenia. Jest estetyczna, kompaktowa i łatwa w utrzymaniu czystości.

Wybierając te wymiary, zwróć uwagę na kształt kabiny. Modele półokrągłe są dedykowane przede wszystkim bardzo małym łazienkom. Jeżeli w Twojej liczy się każdy metr, zdecyduj się na półokrągłą kabinę 80x80 cm w wersji narożnikowej. W ten sposób zapewnisz sobie swobodny dostęp do pralki, zlewu, czy innych urządzeń.

Dla zachowania większej ilości miejsca podczas kąpieli, polecamy wybór kabiny kwadratowej 80x80 cm. Oferuje znacznie więcej przestrzeni niż modele półokrągłe. Oba warianty optycznie powiększają niewielką przestrzeń, co jest dodatkową zaletą małego prysznica. Za to w celu uzyskania dużej strefy kąpielowej przy rozmiarze 80x80, możesz zdecydować się na designerską kabinę pięciokątną.

Kabiny prysznicowe 90x90 cm. Wymiary uniwersalne

Gdy w Twojej łazience zmieści się kabina prysznicowa 90x90 cm, ale zastanawiasz się nad wariantem 80x80 cm – wybierz większy model. W końcu im więcej miejsca pod prysznicem, tym bardziej komfortowa kąpiel.

90x90 cm nadaje się do montażu w małych i minimalistycznych łazienkach. To natrysk uniwersalny, dostosowany do niemal każdego pomieszczenia. Mieści się prawie wszędzie, dzięki czemu nie wymusza kosztownych remontów, zmiany aranżacji, czy poszerzania pomieszczenia.

Kabina 90x90 cm jest bardzo ustawna, funkcjonalna i prosta w utrzymaniu w czystości. W wersji z przesuwnymi drzwiami zyskuje jeszcze więcej, jeżeli chodzi o małe wnętrza. Jeśli chcesz optycznie powiększyć łazienkę, zdecyduj się na kabinę typu walk-in, czyli bez brodzika. Podobnie jak we wcześniej opisywanych wymiarach (80x80), tak i tutaj dostępne są modele półokrągłe (dla najmniejszych łazienek), kwadratowe (z większą przestrzenią kąpielową), oraz pięciokątne (z największą ilością miejsca).

Kabiny prysznicowe 70x100 cm do małych i średnich wnętrz

Przechodząc do większych rozmiarów kabin prysznicowych, trzeba zacząć od opcji umiarkowanie wszechstronnej. Kabina prysznicowa 70x100 cm nadaje się do dość małych łazienek, a także tych o średnich wymiarach. Ma prostokątny kształt, dzięki czemu jest znacznie wygodniejsza w użytkowaniu niż klasyczne modele kwadratowe czy półokrągłe. W rezultacie zajmuje też nieco więcej miejsca, ale wciąż mniej niż najmniejsza wanna.

Korzystanie z takiej kabiny przypadnie do gustu osobom oczekującym maksymalnej wygody, a także tym o ograniczonej mobilności, dzieciom i ludziom starszym. Daje większą swobodę poruszania się, ale wciąż oferuje przytulną, przyjemną atmosferę.

W jakiej łazience sprawdzi się kabina 70x100 cm? W małej, w której przy jednej ścianie znajduje się więcej miejsca na dłuższy bok, oraz w pomieszczeniach o średnich i dużych wymiarach. Gdy zależy Ci na kabinie prostokątnej, ale obawiasz się, że nie wystarczy miejsca na otwieranie drzwi, wybierz model rozsuwany.

Kabiny prysznicowe 80x100 cm dla większego komfortu

Średnie i duże łazienki pozwalają na montaż kabiny prysznicowej 80x100 cm, która gwarantuje wysoki poziom komfortu oraz swobody ruchu. Doskonale się prezentuje i pozwala na bezproblemowy montaż dodatkowego wyposażenia, np. panelu z hydromasażem czy baterii z deszczownicą. Piękny wygląd i duża przestrzeń to główne zalety dużych kabin prysznicowych, w których doskonale poczują się m.in. osoby o ograniczonej mobilności.

Połączenie stylowej kabiny 80x100 cm z wersją walk-in, czyli bez brodzika, z płaskim wejściem oraz odwodnieniem liniowym to bardzo popularne rozwiązanie. Daje efekt nowoczesnej, przestronnej łazienki, praktycznie „zlewając się” z jej wystrojem i pozostałymi elementami wyposażenia.

Oczywiście wybór takiego rozmiaru kabiny prysznicowej nie jest zalecany do małych wnętrz. Zbyt duży model zdecydowanie je przytłoczy, może też kolidować w umywalką czy innymi urządzeniami i meblami.

Kabiny prysznicowe 80x120 cm. Rozmiar do dużej łazienki

Bardzo duża kabina prysznicowa 80x120 cm to produkt o najwyższej funkcjonalności. Będzie niezwykle wygodna dla osób mających problem z mobilnością. Daje komfort korzystania z deszczownicy czy panelu z hydromasażem, jest przestronna i pomieści kilka osób, co sprawdza się np. przy małych dzieciach potrzebujących asysty rodzica w trakcie kąpieli. Taki prysznic jest też częstym wyborem do łazienek w sanatoriach, SPA, czy hotelach. Wymaga jednej wolnej ściany o boku 120 cm, dlatego najczęściej stawia się go w rogu łazienki.

Odpowiedni model 80x120 cm może mieć także minimalistyczny i nowoczesny charakter. Wiele zależy od jakości i wyglądu kabiny, która pomimo dużych rozmiarów powinna prezentować się lekko, nie przytłaczać pomieszczenia. Dlatego w naszej ofercie dostępne są duże kabiny wykonane z profilu aluminiowego, ze szkłem matowym, transparentnym i grafitowym, a także utrzymane w różnej kolorystyce: metalowej, czarnej, czy chromowanej.

Najnowsze wpisy