Blog

Montaż baterii stojącej wannowej

Niezależnie od tego, na jaką wannę się zdecydujesz do swojej łazienki, czeka Cię wybór oraz montaż baterii. Jak dobrać odpowiedni model o trwałych parametrach? Będziesz w stanie zainstalować konstrukcję samodzielnie, czy niezbędna okaże się pomoc fachowca?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii

Bateria dobierana do wanny spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim użytkową. Decydując się na jakikolwiek model powinieneś zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • materiał wykonania baterii wannowej, który będzie miał znaczenie podczas czyszczenia i utrzymania higieny. Chodzi także o wytrzymałość i solidność wykonania, aby bateria mogła służyć Ci przez wiele lat;
  • ceramiczna głowica, która charakteryzuje się wysoką odpornością i zabezpiecza przed przeciekaniem wody;
  • zasięg wylewki powinien zostać dopasowany do wielkości samej wanny - zbyt krótki sprawi, że woda będzie lać się po ścianie wanny, a być może rozlewać zupełnie poza jej obręb;
  • wyposażenie dodatkowe np. automatyczny korek, który możesz unosić przy pomocy pokrętła lub dźwigni.

Jak dopasować odpowiedni rodzaj baterii do wanny?

Kluczową decyzją, którą musisz podjąć przed dokonaniem zakupu baterii wannowej, jest wybór sposobu montażu. Masz do dyspozycji baterię ścienną - jak nazwa wskazuje montowaną w ścianie. Możesz zdecydować się na montaż natynkowy, pozostawiając widoczność całej konstrukcji lub podtynkowy - pozwalający zachować większą estetykę. W drugim przypadku pozostawiasz dostęp tylko do wylewki oraz mechanizmów sterujących, a cała konstrukcja pozostaje ukryta. Kolejnym rodzajem, o którym powiemy więcej, jest bateria wannowa stojąca, inaczej nazywana sztorcową. Stanowi najczęstszy wybór ze względu na łatwość procesu montażu. Mocowana jest na obrzeżach wanny w specjalnie do tego przygotowanych otworach. Możesz zainstalować ją również w półce bezpośrednio przy wannie. Innym rodzajem baterii wannowej jest wolnostojąca - dobierana do tego samego typu wanien. Takie rozwiązanie sprawdza się w dużej łazience, bowiem montaż baterii sporych rozmiarów obok wanny nie jest rozwiązaniem przeznaczonym dla każdego pomieszczenia. Baterie stojące różnią się liczbą otworów. Mamy do dyspozycji rozwiązania jedno, dwu, a nawet trzy i czterootworowe. Wszystko zależy od rodzaju wybranej baterii - czy pokrętła i słuchawka do prysznica stanowią jeden element z korpusem, czy dla każdego z nich należy wywiercić osobny otwór. W naszym sklepie znajdziesz nawet 5-otworowy model! Sprawdź, który szczególnie przypadnie Ci gustu https://wannaczykabina.pl/15-baterie-lazienkowe.

Etapy montażu baterii stojącej wannowej

Jeśli urządzasz nową łazienkę, możesz zdecydować się w zasadzie na każde rozwiązanie, o ile będzie ono dopasowane do możliwości technicznych i ogólnej estetyki. W przypadku remontu łazienki musisz mieć świadomość, na jaki rodzaj baterii pozwala Twoja instalacja - jednak bez problemu możesz zmienić sposób wypływu wody. Do instalacji przydadzą Ci się podstawowe narzędzia hydrauliczne, takie jak klucze nastawne, klucz rurkowy, wkrętaki, czy obcęgi. Jeśli chodzi o montaż baterii stojącej wannowej przydać się mogą także dodatkowe wężyki. Jednym z pierwszych kroków jest wybór miejsca instalacji baterii. W przypadku wanien akrylowych możesz zdecydować się w zasadzie na każde rozwiązanie. Akryl jest materiałem elastycznym i możesz wywiercić otwór w dowolnym miejscu przy pomocy otwornicy. Warto wzmocnić od spodu obszar dookoła otworu, aby później, kiedy bateria posłuży jako pomocny uchwyt przy wychodzeniu z wanny - nie doszło do jej pęknięcia. Pierwszym krokiem jest wkręcenie do gniazda w korpusie baterii śruby mocującej, a następnie wężyków podłączeniowych - drugą czynność wykonujemy ręcznie. Następnie ułóż podkładkę antypoślizgową wokół otworu montażowego - pełni ona funkcję zarówno estetyczną, jak i praktyczną. Zabezpiecza baterię i zakrywa widoczny otwór, gdyby okazał się zbyt szeroki. Kolejnym krokiem jest wsunięcie baterii wraz z elementami przyłączenia w przygotowany otwór montażowy. Na wystającą śrubę mocującą nałóż najpierw gumową, a następnie metalową podkładkę. Teraz przykręć baterię przy pomocy nakrętki. Nadszedł czas na podłączenie wężyków do instalacji - dokręć je przy pomocy nakrętek. Ostatnim, niesamowicie istotnym zadaniem, jest dokładne sprawdzenie, czy cała instalacja jest szczelna.

Dodatkowe wskazówki dotyczące montażu baterii stojącej wannowej

Zanim przystąpisz do właściwego montażu koniecznie przepłucz instalację wodną, by usunąć nagromadzone zanieczyszczenia, które mogą przyczynić się do szybszego uszkodzenia nowych elementów. W czasie montażu pamiętaj, aby pozostawić niezbędny dostęp do części użytkowych oraz tych, które ulegają naturalnemu zużyciu - ułatwi to późniejsze prace naprawcze. Już na etapie montażu zadbaj o zabezpieczenie używanych narzędzi nakładkami ochronnymi. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ nie chcemy dopuścić do uszkodzenia elementów dekoracyjnych jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania. Dbaj także o wężyki przyłączeniowe - nie możesz ich skręcać wokół własnej osi, naprężać, ani rozciągać. Montując wężyki, zachowaj odległość pomiędzy nimi, a innymi elementami instalacji - nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z przedmiotami, które mogą je uszkodzić.

Najnowsze wpisy