Blog

Na jakiej wysokości montaż umywalki łazienkowej?

Montaż umywalki łazienkowej to jeden z kroków w czasie urządzania łazienki, którego nie sposób pominąć. Nawet w niedużej łazience warto pokusić się o montaż umywalki - umycie dłoni to jedna z częściej powtarzanych czynności. Mycie twarzy, zębów, demakijaż, golenie, a nawet nieduże pranie - w wykonywaniu tych wszystkich czynności umywalka jest niezwykle pomocna. A jak sprawić, że korzystanie z niej będzie przyjemnością? Jaka wysokość umywalki od podłogi będzie odpowiednia, by zapewnić komfort z jej używania na co dzień? Zanim zamontujesz umywalkę, dostosuj także wymiary instalacji i wybierz model, który wpasuje się w całą aranżację. Sprawdź, na jakie rozwiązanie możesz się zdecydować.

Czy warto zdecydować się na montaż umywalki łazienkowej?

Zdecydowanie tak! Umywalka służy nam podczas wykonywania wielu codziennych czynności. O wiele łatwiej umyć twarz, czy dłonie nawet w niedużej umywalce niż każdorazowo używać w tym celu wanny. A być może w Twojej małej łazience znajduje się tylko prysznic? Wówczas montaż umywalki uważamy za wręcz konieczny krok. Urządzanie łazienki to wiele etapów, a na każdy z nich warto poświęcić chwilę. Każdy etap warto przemyśleć i podejmować działania z rozwagą. Mają one ogromne znaczenie i odgrywają dużą rolę w późniejszym korzystaniu z wszelkich urządzeń sanitarnych. Z łazienki korzystamy codziennie - wiele razy, z tego względu warto dokładnie rozważyć wszelkie dostępne rozwiązania. Nie bez znaczenia pozostaje montaż umywalki łazienkowej na odpowiedniej wysokości. Korzystają z niej wszyscy domownicy, dlatego warto dostosować wysokość umywalki od podłogi właśnie do ich wzrostu, aby korzystanie z niej było wystarczająco komfortowe.

Na jakiej wysokości montaż umywalki będzie odpowiedni?

Czym kierować się w procesie montażu umywalki? A może istnieją wytyczne, które wyznaczają optymalne i uniwersalne wymiary? Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat wcześniej kierowano się wytycznymi w sprawie montażu instalacji sanitarnych, które wskazywały, że montaż umywalki powinien mieć miejsce na wysokości 75-80 cm. Jednak średni wzrost zarówno kobiet, jak i mężczyzn wzrósł aż o kilkanaście centymetrów! W związku z tym poprzednie dane straciły swoją aktualność. Obecnie najczęściej stosuje się uśrednioną wysokość 85-90 cm - tutaj powinna znajdować się górna krawędź umywalki. Do czynników, od których powinieneś uzależnić wysokość zamontowanej umywalki, zaliczamy wzrost domowników - wszystkich użytkowników łazienki. Powinni oni mieć możliwość korzystania z umywalki w wygodnej, wyprostowanej pozycji. Pochylanie się nad misą umywalkową i sięganie do niej zbyt wysoko nie będzie należeć do przyjemności. Co więcej, sprawi, że woda zachlapie podłogę i Twoje ubrania. Jak więc widzisz, od tego na jakiej wysokości umieścisz umywalkę, zależy komfort korzystania z niej. Zatem warto uśrednić wzrost domowników i dostosować do niego jej wysokość. A co zrobić, jeśli wśród nas są dzieci lub osoby niepełnosprawne?

Jaka wysokość umywalki od podłogi będzie dostosowana do dzieci?

Czy warto obniżyć wysokość montażu umywalki jeśli korzystają z niej niskie osoby? W takiej sytuacji zaproponujemy Ci inne rozwiązanie, które nie będzie wymagać od Ciebie dodatkowego nakładu pracy. Warto zdecydować się na zakup podestu antypoślizgowego w formie schodków, który zdecydowanie ułatwi dzieciom korzystanie z umywalki i samodzielne dbanie o higienę. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku umywalki montowanej w miejscu, gdzie korzystają z niej wyłącznie dzieci. Tutaj możemy już mówić o pewnych wytycznych, które uwzględniają wzrost dzieci używających umywalki. W żłobkach montuje się je nie wyżej niż 50 cm od podłogi. Przyjmuje się, że dla dzieci w wieku 3-6 lat wygodne będzie umieszczenie umywalki na wysokości 55-60 cm. Sugeruje się, że co 2 lata powinno zwiększać się tę wartość o około 5 cm, aż do 16. roku życia. A jak wygląda sytuacja w przypadku osób niepełnosprawnych? Należy zwrócić uwagę na więcej czynników, niż sama wysokość montażu wszelkich urządzeń. Umywalka dostosowana dla niepełnosprawnych powinna znaleźć się nieco niżej niż standardowo, bo około 80 cm nad podłogą. Tutaj istotną rolę będzie odgrywać inny czynnik, jakim jest wygodny dostęp do umywalki, który pozwoli bezproblemowo podjechać do niej wózkiem inwalidzkim. Zatem zwróć uwagę na ustawienie innych mebli i urządzeń w pomieszczeniu - szafek, wanny oraz kabiny prysznicowej.

Do jakich wymiarów należy dostosować montaż umywalki?

Dodatkowo wysokość umywalki ma znaczenie w swobodnym połączeniu odpływu poprzez syfon oraz podłączenie wężyków baterii, które odpowiadają za doprowadzenie zimnej i ciepłej wody. Wszystkie te elementy są od siebie zależne, by mogły funkcjonować bezawaryjnie i został zachowany komfort użytkowania z umywalki. Jeśli Twoją decyzją będzie montaż umywalki na standardowej wysokości 85-90 cm, to pamiętaj, że otwór kanalizacyjny powinien znajdować się 55 cm nad posadzką. To pozwoli Ci bez wyzwań podpiąć całą instalację.

Na co jeszcze zwrócić uwagę zanim przystąpisz do montażu umywalki?

Zanim wybierzesz wysokość, na jakiej zamontujesz umywalkę, powinieneś określić model, na który się decydujesz. Zastanów się, czy w Twojej łazience znajdzie się stojąca, nablatowa, a może wpuszczana w blat. Jeśli padnie na umywalkę nablatową, koniecznie odpowiednio dobierz mebel, na którym ją umieścisz, aby ostatecznie nie została ulokowana zbyt nisko lub za wysoko. Umywalki nablatowe dostępne są w przeróżnych kształtach i rozmiarach - zwróć na nie szczególną uwagę. Nie odstępuj od zasady, że górna krawędź misy umywalki powinna znajdować się na wysokości 85-90 cm, chyba, że wybrałeś inną wysokość - w zależności od wzrostu wszystkich domowników.

Nie tylko montaż umywalki, ale także wybrany model będzie decydować o wygodzie podczas korzystania

Dlaczego umywalka nablatowa w ostatnich latach zyskuje swoją popularność? Prezentuje się w łazience niesamowicie elegancko i doda uroku każdemu pomieszczeniu. Wygląda oryginalnie i stanowi cenny element dekoracyjny, który dopełni całej aranżacji. Co najważniejsze, jest niezwykle praktyczna i wygodna. Pozwala zabezpieczyć blat przed działaniem rozchlapującej się wody. Jeśli zamontujesz ją na odpowiedniej wysokości - korzystanie z niej będzie prawdziwą przyjemnością, a także przyczyni się to do utrzymania czystości w łazience. Masz do dyspozycji szeroką kategorię umywalek w różnych kształtach i wymiarach. Kwadratowa, prostokątna, a może owalna? Dobierz ją do kształtów, które dominują w Twojej łazience. Dopasuj do stylu wanny oraz kabiny. Ciekawym pomysłem jest montaż dużej umywalki, przy której bez problemu umieścisz dwie baterie - takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku większej liczby domowników. Zwróć także uwagę na jakość i materiał wykonania wybranej przez Ciebie umywalki. Produkty oferowane przez Bravat by Dietsche wyróżnia wyjątkowa wytrzymałość. Wszystko dzięki trwałej ceramice, z którego zostały wykonane. W komplecie znajdziesz również ceramiczny korek.

Najnowsze wpisy