Blog

Odpływ liniowy czy brodzik?

Kiedyś brodzik był oczywistym wyborem przy zakupie kabiny prysznicowej. Dziś nie jest to tak proste, ponieważ na rynku pojawiły się nowoczesne odpływy liniowe. Chociaż kształtów, rozmiarów i rodzajów brodzików jest wiele, a niektóre z nich prezentują się równie atrakcyjnie co natrysk bez brodzika, to odpływ liniowy ma kilka ważnych, unikalnych zalet.

Jednak nie w każdym mieszkaniu sprawdzi się bardzo niski brodzik wpuszczany w podłogę lub odpływ liniowy. Wymaga to odpowiedniego ukształtowania podłogi, czyli spadku posadzki o minimum 2%, aby zapobiec zalaniu. Często bywa to utrudnione głównie w mieszkaniach w starym bloku. Jeżeli więc masz wątpliwości, czy w Twojej łazience płaski brodzik lub łazienka bez brodzika zdadzą egzamin, skonsultuj się z hydraulikiem.

Brodzik czy odpływ liniowy: funkcjonalność

Zacznijmy od najważniejszych kwestii, czyli praktyczności brodzika i odpływu liniowego.

Kabina prysznicowa z brodzikiem jest praktyczna m.in. dla młodych rodziców, zwłaszcza, gdy chcą korzystać w bardzo wysokiego brodzika jako wanny dla małych dzieci. Poza tym brodzik jest bezproblemowy w montażu i raczej nie wymaga specjalnych zabiegów przygotowujących posadzkę, jak ma to miejsce przy odpływie liniowym. Co więcej, niskie brodziki mają dość podobne funkcje do podłogi z odwodnieniem. Próg jest na tyle niewielki, że z prysznica bez problemu skorzystają osoby starsze i z ograniczonymi zdolnościami ruchowymi.

Co z wadami brodzika? Trudniej utrzymać go w czystości. Ma więcej zakamarków, w których pozostaje osad z mydła i kamień, wymaga więc regularnego mycia.

Odwodnienie liniowe prysznicowe ułatwia wchodzenie i wychodzenie spod prysznica tak bardzo, jak tylko to możliwe. Można wjechać pod natrysk wózkiem inwalidzkim czy ustawić pod nim siedzisko, co jest niezwykle ważne w domach, w których mieszkają osoby starsze, niepełnosprawne lub mające problemy z poruszaniem się. Przestrzeń użytkowa pod takim prysznicem jest znacznie większa, co gwarantuje ogromną wygodę i komfort podczas kąpieli. To opcja bezpieczniejsza, pozwalająca na dużą oszczędność miejsca, a przy tym łatwa w czyszczeniu. Podłogę pod prysznicem umyjesz tak samo, jak resztę posadzki w łazience. Elementy armatury hydraulicznej odpływu również są bezproblemowe w utrzymaniu w czystości - oczywiście pod warunkiem, że są wykonane z dobrej jakości materiałów.

Wadą odwodnienia liniowego jest fakt, że nie nadaje się do każdej łazienki. Odpływ trzeba umieścić kilka centymetrów poniżej poziomu podłogi, przez co czasem nie może być montowany w blokach starego typu. Poza tym warto zadbać o dobrą wentylację łazienki, gdyż odwodnienie liniowe może wiązać się z większym poziomem wilgoci.

Odpływ liniowy czy brodzik: estetyka

Pod względem estetycznym oba warianty mają swoje plusy. Brodziki występują w wielu zróżnicowanych kształtach, wielkościach i głębokościach. Mogą być bardzo wysokie lub wyjątkowo niskie. Głębokie brodziki są montowane coraz rzadziej, choć jak wspomnieliśmy wcześniej, mają pewne mocne strony. W nowoczesnych łazienkach częściej spotyka się jednak brodziki niskie, minimalistyczne, pasujące również do bardzo małego metrażu.

Odwodnienie liniowe prysznicowe prezentuje się designersko, nie przytłacza wnętrza i ogranicza liczbę elementów w łazience. Prysznic typu walk-in tworzy wrażenie przestronności, nadaje lekkości i “otwiera” pomieszczenie. Optycznie je powiększa, co może być dużą korzyścią dla posiadaczy bardzo małych łazienek. Montaż bezpośrednio na posadzce daje wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne, ściany mogą być umieszczone w dowolnym miejscu. Podłogę pod prysznicem można wyłożyć płytkami ceramicznymi, które nie wymagają zbyt skomplikowanej pielęgnacji.

Podsumowanie: brodzik czy odpływ liniowy?

Każda opcja ma swoje mocne strony i pewne ograniczenia. Trzeba rozważyć oba rozwiązania także pod względem kosztów. Warto przy tym pamiętać, że zarówno brodzik, jak i elementy odpływu liniowego muszą być dobrej jakości. To decyduje o ich estetyce, trwałości oraz funkcjonalności. Wybór dobrego producenta pozwoli na użytkowanie eleganckiego brodzika lub minimalistycznego odwodnienia przez długie lata.

Najnowsze wpisy