Blog

Prysznic z brodzikiem czy bez

Prysznic bez brodzika to silny trend cieszący się ogromną popularnością. Wpisuje się w modę na nowoczesne, minimalistyczne łazienki, w których wszystko idealnie do siebie pasuje. Mimo to kabina bez brodzika nie jest dobrym pomysłem dla każdego mieszkania. W niektórych przypadkach znacznie korzystniej jest zamontować klasyczny prysznic. Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań, dzięki którym szybciej zdecydujesz, co wybrać - kabinę z brodzikiem czy bez.

Kabiny prysznicowe bez brodzika. Designerskie, ciekawe, dekoracyjne

Zanim określisz, czy wolisz kabinę z brodzikiem czy bez, musisz poznać plusy i minusy każdej opcji. Kabiny prysznicowe bez brodzika są bez wątpienia kuszącym rozwiązaniem. Nowoczesne, designerskie, a jednocześnie praktyczne i funkcjonalne. Ten silny trend umożliwia stworzenie minimalistycznej aranżacji łazienki, bez zbędnych elementów przytłaczających wnętrze. Całość prezentuje się lekko, a pomieszczenie sprawia wrażenie otwartego. Sama kabina nie przyciąga wzroku tak bardzo, jak ma to miejsce w przypadku wariantu z brodzikiem. Stanowi nieodłączną część całości, „spaja się” z łazienką, jej stylem i kolorystyką.

Niewątpliwą zaletą kabiny prysznicowej bez brodzika jest komfortowa kąpiel, gdyż można korzystać ze znacznie większej przestrzeni użytkowej. Montuje się ją bezpośrednio na podłodze z właściwym stopniem izolacji i zamontowanym odpływem punktowym lub liniowym. Daje to niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Brak brodzika ułatwia wchodzenie i wychodzenie spod prysznica, co ma duże znaczenie w mieszkaniach z dziećmi i osobami starszymi. Kolejnym plusem takiej kabiny jest łatwe czyszczenie. Zazwyczaj podłoga pod prysznicem jest wyłożona płytkami ceramicznymi, z których bez problemu usuniesz osad czy zabrudzenia.

Zalety prysznica bez brodzika:

 • łatwy montaż ścian kabiny,
 • wygoda i bezpieczeństwo,
 • oszczędność miejsca (zalecane do małych łazienek),
 • łatwość utrzymania w czystości,
 • minimalistyczny, nowoczesny efekt.

Wady kabiny prysznicowej bez brodzika

Wśród wad trzeba wymienić sam sposób montażu. Nie jest to rozwiązanie dla każdej łazienki. Z reguły sprawdza się w domach, jednak w mieszkaniu w bloku może stanowić duży problem. Prysznic bez brodzika wymaga skutecznego odprowadzania wody, co wiąże się z koniecznością wyprofilowania podłogi, aby uzyskać spadek około 2%. Poza tym musi znajdować się w niej około 10-15 cm wolnej przestrzeni na części przyłączeniowe. Niestety w blokach starszego typu często występuje zbyt mała grubość stropu i montaż prysznica bez brodzika nie jest możliwy.

Wady prysznica bez brodzika:

 • odpływ musi być położony kilka cm poniżej poziomu podłogi,
 • większy poziom wilgoci w łazience (konieczność montażu dobrej wentylacji),
 • obowiązek częstszego czyszczenia odpływu liniowego,
 • nie sprawdzi się w niektórych blokach starego typu.

Kabiny prysznicowe z brodzikiem. Komfort i brak ograniczeń

Kabiny prysznicowe z brodzikiem, zwłaszcza tym głębokim, również mają wiele zalet. Będą przydatne zwłaszcza dla młodych rodziców, którzy chcą mieć jednocześnie prysznic i małą “wannę” dla dzieci. Głęboki brodzik można napełnić wodą, a wysokie krawędzie posłużą do mycia pociech lub czworonogów, a także do ręcznego prania. Warto pamiętać, że wysokie brodziki lepiej sprawdzają się w większych łazienkach (mogą optycznie zmniejszać przestrzeń), a cienkie i niskie, zwłaszcza półokrągłe, będą doskonałe do małych łazienek.

Poza tym można brodzik można zamontować prawie wszędzie, niezależnie od tego, czy mowa o domu jednorodzinnym, czy mieszkaniu w bloku. Nie wymaga naruszenia konstrukcji stropu, jest prosty w montażu. Co więcej, brodziki są dostępne w wielu zróżnicowanych wersjach. Wybór płytkiego brodzika pozwoli uzyskać efekt równie estetyczny i elegancki, co kabina typu walk-in. Duża liczba rodzajów, materiałów, oraz kształtów brodzików daje szerokie pole do popisu.

Zalety prysznica z brodzikiem:

 • duży wybór głębokości, kształtów i materiałów,
 • możliwość korzystania z wysokiego brodzika jako wanny dla dzieci,
 • brodzik z niskim progiem daje podobny efekt do prysznica bez brodzika,
 • łatwość montażu i instalacji,
 • przystępność cenowa.

Wady kabiny prysznicowej z brodzikiem

Jeżeli zastanawiasz się, czy lepszy będzie prysznic z brodzikiem czy bez, powinieneś poznać minusy każdego z tych rozwiązań. Do wad kabiny z brodzikiem zalicza się głównie trudniejsze utrzymanie jej w czystości. Osad z mydła i kamień osadzają się w różnych zakamarkach, co wymaga regularnego usuwania zabrudzeń. Dodatkowo wysoki brodzik nie będzie dobrym pomysłem w mieszkaniach, w których mieszkają osoby o ograniczonych zdolnościach motorycznych.

Wady prysznica z brodzikiem:

 • trudniejsze czyszczenie,
 • wysoki brodzik to kiepska opcja dla osób starszych i niepełnosprawnych,
 • w niektórych niewymiarowych i nierównych łazienkach trudno dobrać rozmiar brodzika.
Najnowsze wpisy