Blog

Rodzaje brodzików – który wybrać?

Brodzik to niemal najważniejszy element każdej łazienki. Dlatego jego wybór jest kluczowy dla urządzenia całego pomieszczenia. Jeśli decydujesz się na zamontowanie w swojej łazience prysznica, to brodzik jest elementem niezwykle koniecznym, wiele modeli pryszniców wymaga bowiem ich zamontowania. Jaki brodzik wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest niesamowicie istotna. Różnorodność dostępnych produktów i modeli sprawia, że znalezienie tego idealnego nie powinno być problemem.

Kategorie brodzików

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, wzorów i wersji kolorystycznych brodzików. Dlatego dopasowanie i znalezienie idealnego nie powinno sprawiać kłopotu. Jednak decydując się na jego zakup, warto mieć na uwadze kilka kluczowych kwestii. Brodziki możemy rozróżnić również ze względu na materiał, z którego są wykonane. Do najczęściej spotykanych zaliczamy brodziki ceramiczne, akrylowe oraz z konglomeratu. W przypadku tych ostatnich materiał to w 80% składniki mineralne, a reszta stanowi syntetyczne żywice i specjalistyczne barwniki. Ten rodzaj brodziku dzięki powierzchni z żelkotu cechuje się długotrwałym połyskiem i gładkością. Niestety są one podatne na uszkodzenia i wyjątkowo ciężkie. Dlatego nie sprawdzą się w każdej łazience.

Kolejny z rodzajów brodzików to ten wykonany z akrylu. Ten materiał jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywany do produkcji brodzików i wanien. Jeśli wybierzemy produkt wykonany z dobrej jakości akrylu, to zyskamy pewność, że będzie on służył w całej swojej okazałości przez długie lata. Taki akryl jest nie tylko odporny na uszkodzenia, ale także nie żółknie z upływem czasu, co z pewnością jest jego zaletą. Dodatkowo brodziki akrylowe są wyjątkowo lekkie. Zatem ich montaż nie powinien być problemem.

Ostatni z rodzajów to brodzik ceramiczny, który wyróżnia się nie tylko odpornością na uszkodzenia, ale także wyjątkowo długą trwałością. Są one bardzo stabilne, dlatego zarówno ich zamontowanie, jak i późniejsze korzystanie jest bardzo przyjemne i wygodne.

Na rynku dostępne są także brodziki kamienne. Są one bardzo eleganckie i szykowne, ale niestety bardzo ciężkie i wymagające pielęgnacji. Niestety źle prowadzona pielęgnacja i czyszczenie mogą trwale uszkodzić (na przykład poprzez odbarwienie) kamień, z którego został wykonany brodzik.

Niski czy wysoki brodzik?

Brodziki możemy podzielić również na niskie i wysokie. Jeśli zastanawiasz się, jaki brodzik wybrać – wysoki czy niski, już spieszymy z odpowiedzią. Wybór brodzika powinien być przemyślany, w końcu jest to inwestycja na lata. Dlatego dobranie odpowiedniego rodzaju brodzika zarówno do swoich potrzeb, jak i możliwości jest kluczowe dla późniejszego przyjemnego korzystania z niego.

Przed zakupem brodzika należy określić jego wysokość. Brodziki wysokie, podobnie jak niskie, znajdą swoje zastosowanie w różnych przypadkach. Dlatego umiejętne określenie swoich potrzeb powinno pomóc w znalezieniu idealnego modelu.

Czym wyróżnia się brodzik niski? Najczęściej jest on spotykany w łazienkach zaprojektowanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Elegancja, jaką zapewniają brodziki niskie, sprawia, że ten model jest chętnie wybierany dla podkreślenia wyjątkowości wnętrza. Ponadto, brodziki niskie doskonale sprawdzą się dla osób starszych, u których występują ograniczenia ruchowe lub całkowita utrata mobilności. Niski brodzik to także mniej powierzchni do mycia. Zatem jest to doskonały wybór dla osób, dla których łatwe czyszczenie to podstawa.

Z kolei brodziki wysokie doskonale sprawdzą się w przypadku rodzin z małymi dziećmi. To świetna alternatywa dla wanny. Dzieci mogą swobodnie się wykąpać, a równocześnie pobawić w wodzie, tak jak w wannie. Ten rodzaj brodzika sprawdzi się także u osób z ograniczoną mobilnością. Daje bowiem możliwość zamontowania specjalnego siedziska. Półeczka może zostać wykorzystana również jako miejsce na poukładanie kosmetyków. Dodatkowo brodzik wysoki to również doskonałe miejsce, aby zadbać o higienę swojego psa czy innego zwierzaka domowego.

Nieważne, który z rodzajów brodzika wybierzesz. Najważniejsze jest to, aby był on idealnie dopasowany zarówno do kabiny prysznicowej, jak i baterii, czy paneli natryskowych. Funkcjonalność brodzika i jego rodzaj powinien być również dopasowany do potrzeb i możliwości każdego domownika.

Najnowsze wpisy