Blog

Rodzaje słuchawek prysznicowych

Korzystanie z natrysku może być wyjątkowo odprężającą i relaksującą czynnością. Jednak aby tak się stało, każdy element kabiny powinien być dostosowany wyglądem i funkcjonalnością do potrzeb użytkowników. Choć kwestie wizualne mają duże znaczenie, to przy wyborze słuchawki natryskowej zdecydowanie ważniejsze będą:

  • jej konstrukcja,
  • trwałość
  • zastosowane mechanizmy.

Konstrukcja słuchawki natryskowej składa się z dwóch podstawowych części: główki i korpusu. Korpus jest nośny, za to w główce znajdują się wszelkie mechanizmy wpływające na funkcje i żywotność danego modelu.

Omawiając rodzaje słuchawek prysznicowych, trzeba opisać podział na ich funkcje i kształty. Tym różnią się od siebie najbardziej i właśnie te aspekty wpływają na komfort korzystania z natrysku.

Rodzaje słuchawek do prysznica. Podział na funkcje i kształt

Po pierwsze zwróć uwagę na funkcjonalność produktu. Odpowiedni rodzaj słuchawki prysznicowej musi mieć wysokie walory użytkowe. Dlatego na rynku znajdziesz modele jednofunkcyjne i wielofunkcyjne.

Pierwszy wariant jest najprostszy i wyposażony w tylko jedną funkcję, jak np. słuchawka prysznicowa Eco - 1 funkcja. Taki model cechuje się estetycznym, minimalistycznym wyglądem. Ma prosty kształt oraz nieskomplikowaną budowę, dzięki czemu schludnie się prezentuje.

Nie posiada funkcji masażu ciała. Jednak dla osób, którym zależy na prostocie i kwestiach wizualnych, a przy tym nie czują potrzeby wdrażania dodatkowych udogodnień w natrysku, takie rozwiązanie może przypaść do gustu. Poza tym słuchawki jednofunkcyjne są stosunkowo niedrogie.

Druga opcja to słuchawki wielofunkcyjne, np. słuchawka prysznicowa Eco - 3 funkcje. Zwykle są nieco droższe niż modele z jedną funkcją, choć różnice w cenach mogą być niewielkie – to zależy od ogólnej charakterystyki produktu. Jak sama nazwa mówi, słuchawka natryskowa wielofunkcyjna ma dodatkowe zastosowania. Znajduje się w niej więcej otworów, przez co daje możliwość manipulowania ciśnieniem i natężeniem strumienia wody.

Używając takiej słuchawki rozluźnisz i odprężysz swoje mięśnie, pobudzisz oraz ujędrnisz skórę. Dla wielu osób hydromasaż stanowi metodę wspomagającą leczenie różnych dolegliwości, m.in. chorób krążenia, stawów, kręgosłupa. Często wykorzystuje się go również w celach kosmetycznych, np. w walce z cellulitem, dla ujędrnienia ciała i dotlenienia skóry. W większości przypadków tryby są przełączane obrotem tarczy główki, choć istnieją też takie produkty, w których robi się to za pomocą przycisków.

Jakie funkcje może mieć słuchawka prysznicowa?

Najczęściej słuchawka natryskowa ma trzy funkcje, wśród których mogą znaleźć się następujące tryby:

  • Strumień deszczowy – powszechnie występująca funkcja, która daje efekt cienkich strużek wody w formie rozłożystego deszczu. Wzmacnia, orzeźwia, doskonale nadaje się do użytku codziennego.
  • Miękki strumień – wyrzuca kilka skupionych, miękkich strumieni wody. Przeznaczony do mycia włosów oraz relaksacji.
  • Hydromasaż – pulsacyjny, masujący ciało, działa pobudzająco oraz regenerująco na skórę.
  • Mgiełka wodna – tzw. zraszacz, czyli delikatna strużka wody tworząca mgiełkę. Może posłużyć do subtelnego nawilżania twarzy i ciała.
  • Strumienie mieszane – czyli możliwość ustawienia słuchawki tak, aby dawała efekt pośredni między dwoma rodzajami strumieni. Często pozwala też na wybór siły natrysku.

Zazwyczaj przełączanie funkcji polega na obrocie tarczy główki. To zdecydowanie najwygodniejszy sposób, ponieważ przy zmianie strumienia wody słychać charakterystyczny klik. W rezultacie pozwala to na użycie mechanizmu np. wtedy, gdy masz na twarzy pianę podczas mycia włosów lub po prostu nie chcesz szukać przycisku na słuchawce, tylko szybko zmienić funkcję na inną.

Polecane rodzaje słuchawek prysznicowych

Istnieją nie tylko różne funkcje, ale i kształty słuchawek prysznicowych. Kształt wpływa na to, jak słuchawka się prezentuje, ale może wpłynąć również na komfort użytkowania natrysku. Oczywiście przy wyborze sprawdź przede wszystkim jej szerokość i przepływ oraz liczbę dostępnych funkcji. Oprócz tego wybierz coś, co wpisuje się w aranżację Twojej łazienki. Słuchawka powinna harmonizować z resztą wyposażenia.

W asortymencie Bravat by Dietsche dostępne są eleganckie, pięknie wykonane modele słuchawek w oryginalnych, niestandardowych kształtach. Wśród nich wyróżnia się chromowana, schludna słuchawka prysznicowa Fresh (z 3 funkcjami). Ma subtelny, obły kształt, w sam raz do nowoczesnej łazienki. Drugi, jeszcze bardziej innowacyjny model to słuchawka prysznicowa Square (również z 3 funkcjami) zachwycająca niebanalną geometrią i spłaszczoną główką. Kwadratowa, nieoczywista, wprowadzi powiew świeżości do łazienek modernistycznych, w stylu industrialnym i loftowym.

Żywotność słuchawki i konserwacja

Podział na funkcje i kształty słuchawek prysznicowych to nie wszystko. Gdy już wiesz, czy chcesz mieć słuchawkę jedno czy wielofunkcyjną, wybrałeś swój idealny kształt i styl, przejdźmy do jakości produktu.

Decydując się na model od zaufanego producenta, masz pewność, że cały mechanizm będzie działać płynnie i bez zarzutów. Przełączanie funkcji musi być wygodne, dlatego słuchawka nie powinna stawiać zbyt dużego oporu. Szczegóły mają znaczenie, w związku z czym na nowym produkcie nie powinny znajdować się żadne wady, np. rysy czy nierówności. Jeżeli już tam są, będzie to dla Ciebie sygnał, że być może model nie jest zbyt trwały i szybko straci swój estetyczny wygląd.

Jak wiadomo, słuchawka musi być wykonana z tworzywa nierdzewnego. Do produkcji tych części armatury wykorzystuje się materiały sztuczne lub wysokiej jakości, chromowany metal.

Jak czyścić każdy rodzaj słuchawki prysznicowej? Nie stosuj do tego środków zawierających alkohol, kwasy, związki chloru, oraz wybielacze. Niewskazane są mleczka i proszki. Działanie takich produktów może powodować ciemnienie i matowienie powłoki. Najlepiej wybrać dedykowane preparaty do czyszczenia armatury, nie używając przy tym szorstkich gąbek czy ścierek, tylko – przykładowo – miękkiej szmatki z mikrofibry.

Najnowsze wpisy