Blog

Styl Glamour

Glamour – styl, którego nie da się nie kochać

Styl glamour to ponadczasowe połączenie klasyki i nowoczesności. Szyk, elegancja i wszechogarniający blask potęgują wrażenie luksusu i sprawiają, że każda chwila spędzona w takim wnętrzu to olbrzymia przyjemność. Przez jednych uwielbiany, przez innych mniej. Jedno jest pewne – jest to styl, wobec którego nie można pozostać obojętnym.

Narodziny blichtru

Początki stylu glamour przypadają na czas narodzin przemysłu filmowego w USA i Złotej Ery Hollywood. Pierwotną inspiracją do jego powstania były kreacje wielkich gwiazd kina z czerwonych dywanów. Nic w tym dziwnego. Pięknym kobietom, takim jak: Marilyn Monroe, Elisabeth Taylor czy Audrey Hepburn musiały towarzyszyć biżuteryjne, pełne blasku i szyku wnętrza. Glamour to styl do dziś cieszący się zainteresowaniem, jednak budzący wiele kontrowersji. Często utożsamiany jest z przesadnym, wręcz groteskowym, barokowym przepychem. Prawdą jest, że w tej estetyce znaleźć można wiele nawiązań do ozdobnych, barokowych form. Glamour łagodzi je jednak dbając o detale tak, by elegancja nie zamieniła się w kicz. Dobrze urządzone i przemyślane wnętrze w tym stylu to przestrzeń niepowtarzalna, wyjątkowa, pełna klasy i elegancji.

Glamour w kolorze

Styl glamour, pomimo że niebanalny, kocha klasykę. Stąd też do najpopularniejszych i ponadczasowych rozwiązań kolorystycznych stosowanych w aranżacjach tego typu należą połączenia czerni i bieli, czyli kolorów, które nigdy nie wychodzą z mody. Ostatnim trendem jest też stosowanie odcieni szarości i beżu. Nowoczesne wnętrza, które określić można jako modern glamour, to też zabawa barwami takimi jak: granat, butelkowa zieleń, bordo, czy róż. Szyku wnętrzom w tym stylu nadają złote lub srebrne dodatki. Mylne jest przekonanie, że glamour to kolory jaskrawe i niemalże barokowe przesycenie złotem. Niezależnie od wybranej gamy kolorystycznej, barwy zastosowane we wnętrzu mają być utożsamiane z relaksem i odpoczynkiem, a nie zmęczeniem i kolorystycznym chaosem. Ten styl to czar, elegancja i klasyka z nutką ekstrawagancji.

Materiały idealne

Glamour stawia przede wszystkim na najwyższą jakość. Do materiałów, które idealnie wpiszą się w takie wnętrze zaliczyć można mieniące się, dobre gatunkowo tkaniny, takie jak: welur, aksamit czy satyna, które potęgują wrażenie zmysłowości i elegancji. Elementem tej estetyki są także naturalne kamienie, które cechuje wysoki połysk, na przykład marmur czy granit. Cechą charakterystyczną wnętrz glamour są też metale, najczęściej w kolorach złota i srebra. Ten styl nie przepada za matowymi i naturalnymi materiałami, chociaż nowoczesne aranżacje ogranicza jedynie wyobraźnia ich twórcy. Najważniejsza jest równowaga. Przy urządzaniu wnętrza w stylu glamour należy zwrócić także uwagę na to, co niewątpliwie jest jedną z najważniejszych cech tego stylu, czyli blask. Stąd też w wielu aranżacjach stosuje się meble wykończone na wysoki połysk, duże ilości szkła, kryształów i lustra. Wszystko to ma dać wrażenie wszechogarniającej świetlistości.

Eklektyczne wnętrza

Wnętrza w stylu glamour to wnętrza uporządkowane, nieprzypadkowe. Eklektyzm tego stylu polega na łączeniu kontrastowych elementów, na przykład barokowych form z minimalistycznymi wykończeniami. Przy urządzaniu takiego wnętrza niezwykle ważna jest dbałość o detale i staranne dobieranie każdego elementu wystroju. Synonimem stylu glamour jest połączenie wyrafinowania i przepychu z klasą i subtelnością. W aranżacjach tego typu kluczową rolę odgrywa tonowanie wyglądu wnętrza. Glamour to w pewnym sensie wybujały design, który wydaje się nie mieć ograniczeń, jednak w istocie jest bardzo zrównoważony, symetryczny i nie lubi chaosu.

Wszechogarniający blask

Nieodłącznym elementem stylu glamour, o czym pisaliśmy wyżej, jest świetlistość. We wnętrzach glamour wszystko błyszczy, mieni się i migocze. Jest to zasługą nie tylko dużej ilości oświetlenia, ale także dodatków i materiałów, które wykorzystane zostają w aranżacji. Efekt iluminacji potęgują między innymi: płytki z połyskiem, lustrzane lub lakierowane meble, szkło, kryształy, mieniące się tkaniny i odbijające światło kamienie. Ważnym elementem wystroju są także lustra, które odpowiadają za optyczne powiększenie aranżowanego pomieszczenia. Wrażenie migotania pomogą zapewnić też ozdobne świeczniki i kryształowe żyrandole. Wszystko to stwarza niepowtarzalną, zmysłową atmosferę charakterystyczną dla estetyki tego stylu.

Odpoczynek w stylu glamour

Salon w stylu glamour to miejsce, które cechuje niesłychana gracja i elegancja. W takiej aranżacji dużą rolę odgrywa staranny dobór mebli. Urządzając wnętrze w tym stylu warto postawić na sofy wykonane z pikowanego weluru, takie jak np. dostępna w naszej ofercie dwuosobową sofa Magnum w kolorze butelkowej zieleni (https://wannaczykabina.pl/sofa-2-osobowa-magnum). Wrażenie luksusu potęgować mogą inspirowane barokiem pufy, podnóżki i leżanki, które jednocześnie stanowią miejsce do relaksu i dopełnienie estetyczne wnętrza. Ważnym elementem wystroju będą też ciężkie, wykonane z dobrej jakości tkanin zasłony. Glamour to też meble z połyskującym wykończeniem, marmurowe blaty i złote lub srebrne dodatki. Miłośnicy tego stylu najczęściej stawiają na przeszklone stoliki kawowe z błyszczącymi wykończeniami lub na meble z ozdobnymi metalowymi nogami. Całości dopełnić mogą starannie dobrane ozdobne świeczniki, dekoracje i ornamentalne ramy na lustra, fotografie lub obrazy. W salonie w stylu glamour nie może zabraknąć pięknego, rozproszonego oświetlenia, najlepiej by światło miało kilka źródeł. Wyjątkowości wnętrzu dodać mogą biżuteryjne uchwyty mebli. Rolę subtelnej ozdoby w salonie w stylu glamour może pełnić też sztukateria lub wszelkiego rodzaju listwy ścienne i sufitowe. Aranżując wnętrze warto pamiętać o dodatkach takich jak lustra, które optycznie powiększą przestrzeń i sprawią, że pomieszczenie wypełni się światłem. Połączenie powyższych z typowymi dla stylu glamour materiałami i kolorami sprawi, że salon będzie miejscem relaksu nie tylko dla ciała, ale i duszy.

Łazienka inna niż wszystkie

Łazienka glamour to łazienka, w której dosłownie wszystko się mieni. W takiej aranżacji warto postawić na błyszczące płytki ścienne i podłogowe. W klimat takiego pomieszczenia pięknie wkomponują się lustrzane meble lub meble wykończone na wysoki połysk, a także marmurowe blaty. Uroku wnętrzu mogą dodać wysublimowane dodatki, na przykład w postaci ozdobnych baterii umywalkowych, takich jak dostępne w naszej ofercie baterie umywalkowe Bravat swan Chrom (https://wannaczykabina.pl/bateria-umywalkowa-2-uchwytowa-pionowa-swan-kolor-chrom-glowica-ceramiczna). Łazienka to miejsce, którego niezbędnym elementem wystroju jest lustro. Urządzając wnętrze w stylu glamour można postawić na duże, surowe lustro lub osadzić je w ornamentalnej ramie. Wrażenie luksusu i zmysłowości pomoże zapewnić piękna, wolnostojąca wanna, taka jak wanna retro Durasan Barbados z chromowanymi nóżkami (https://wannaczykabina.pl/wanna-retro-durasan-barbados-chromowane-nozki). Starannie dobrana, elegancka armatura łazienkowa, której katalog mogą Państwo obejrzeć na naszej stronie jest niezwykle ważnym elementem wystroju łazienki marzeń w stylu glamour. Dekoracyjne świeczniki, żyrandole i inne dodatki dodadzą aranżacji subtelności, lekkości i gracji, a także spotęgują doznania estetyczne.

Styl dla każdego

Glamour to nieprzemijająca klasyka z nutką luksusu. Niepowtarzalność, wyrafinowanie, klasa i elegancja to cechy, które niezaprzeczalnie kojarzą się właśnie z tym stylem. Glamour to styl, z którego każdy może czerpać inspiracje. Niezależnie od koncepcji, najważniejszą rolę pełnią starannie dobrane, przemyślane dodatki i wyważone podejście. Powyższe wskazówki pomogą w urządzeniu prawdziwej uczty dla oczu.

Najnowsze wpisy