Blog

Umywalka nablatowa czy wpuszczana

Konstrukcje umywalek coraz częściej przypominają małe dzieła sztuki. Projektanci i producenci co rusz zaskakują nowymi pomysłami na urozmaicenie tak przyziemnej części naszej codzienności, jaką jest codzienne mycie zębów czy rąk przy umywalce.

Najnowsze trendy jednoznacznie wskazują, że współcześnie projektowane modele mają odgrywać rolę dekoracji pomieszczenia. Niektóre z nich są białe, inne kolorowe. Coraz częściej mają dość nietypowe kształty, które wyróżniają je na tle całej łazienki lub tworzą spójną, nowoczesną aranżację.

Nasi klienci często zastanawiają się, co wybrać: umywalkę nablatową czy wpuszczaną. Najważniejsze, aby komponowała się z wystrojem wnętrza, ale nie tylko. Musi również zapewniać 100% funkcjonalności. W końcu będzie towarzyszyć Ci każdego dnia, dlatego powinna być maksymalnie wygodna w użytkowaniu. Poniżej pokrótce przedstawimy zalety oraz wady każdego rodzaju umywalki.

Cechy umywalek nablatowych. Dlaczego warto?

Umywalki nablatowe to modele pod postacią bryły osadzonej na blacie. Stoją ponad jego powierzchnią, za to cała reszta wyposażenia – czyli syfon i rury odpływowe – znajdują się pod blatem. Zazwyczaj są ukrywane w szafce.

Ogromnym plusem umywalek nablatowych jest wysoki rant. W rezultacie woda nie chlapie na blat i nie roznosi się po całym pomieszczeniu, a sam blat zachowuje dobry wygląd przez dłuższy czas. Ułatwia to także wykonywanie codziennych czynności higienicznych, takich jak mycie twarzy czy golenie. Poza tym sam blat wokół umywalki również jest bardzo funkcjonalny, ponieważ daje dodatkowe miejsce do przechowywania różnych drobiazgów czy kosmetyków.

Umywalki nablatowe mają też widoczne, łatwo dostępne miejsce styku z szafką. Sprawia to, że bez problemu usuniesz z tych okolic kurz, wodę, czy spływające pozostałości środków myjących lub kosmetyków. Ten rodzaj umywalki prościej jest utrzymać w idealnej czystości – nie ma zakamarków, które mogą zachodzić brudem, ponieważ cała „misa” znajduje się na wierzchu.

Wszystkie części, które mogą prezentować się nieestetycznie, czyli syfon i rury, ukrywa się pod umywalką, zwykle w szafce. Jeżeli masz na to pomysł, możesz pozostawić te elementy na wierzchu i zaaranżować w jakiś ciekawy sposób, dzięki czemu uzyskasz umywalkę w stylu industrialnym.

 • Idealne do nowoczesnych łazienek.
 • Występują w wielu formach i kształtach np. prostokątnym czy owalnym.
 • Umywalka o wyszukanej estetyce będzie pełnić funkcję dekoracyjną.
 • Modele z wysokim rantem ograniczają chlapanie wody na blat.
 • Odpowiednie do małych i dużych wnętrz.
 • Pozwalają zachować dużo miejsca w szafce pod umywalką.
 • Łatwe w czyszczeniu.

Cechy umywalek wpuszczanych. Kiedy mogą się sprawdzić?

Umywalki wpuszczane w blat to bardziej klasyczna, typowa opcja, którą znajdziesz w większości łazienek. Zajmują niedużo miejsca, dlatego często decydują się na nie właściciele bardzo małego metrażu. Oprócz tego można montować je na blacie bez szafki, co dodatkowo pozwala zaoszczędzić nieco przestrzeni. Będą wtedy prezentować się bardziej surowo, ale i nowocześnie.

Wpuszczenie umywalki w blat z szafką daje też szansę na zachowanie mebla w dobrym stanie przez dłuższy czas. Gdy jest dobrze dopasowana, ogranicza kontakt szafki z wodą.

Minusem umywalki wpuszczanej w blat jest mniejsza ilość miejsca w szafce. Spód umywalki zajmuje sporo przestrzeni. Dlatego model nablatowy będzie praktyczniejszy, gdy chcesz przechowywać pod nią więcej rzeczy np. chemię gospodarczą, kosmetyki, ręczniki, czy papier toaletowy. Poza tym pod blatem z umywalką nie da się zamontować szuflady, ponieważ jej potencjalna lokalizacja jest już zajęta.

Krawędź umywalki trzeba odpowiednio dopasować do blatu, tak, aby nie przesuwała się podczas używania, a w jej szczelinach nie gromadził się kurz czy inne nieczystości. Decydując się na mebel na wymiar, zapewnisz sobie jak najlepszą stabilność.

 • Klasyczna opcja stosowana od lat.
 • Stanowi jedność z szafką/blatem.
 • Chroni mebel przed wpływem wody.
 • Często wymaga zakupu szafki na wymiar.
 • Umożliwia montaż na samym blacie.
 • Elementy montażowe są ukryte.
 • Jej spód zajmuje sporo miejsca w szafce.
 • Jest niedroga.
Najnowsze wpisy