Blog

Wanna czy prysznic

Wanna czy prysznic - co będzie lepsze? Jaka opcja oferuje więcej swobody i zapewnia komfortową kąpiel? W tym tekście omówimy odwieczny dylemat osób urządzających łazienkę.

Nie da się ukryć, że jest to dość indywidualna kwestia, a spory o przewagę wanny nad prysznicem (i odwrotnie) są dość częstym tematem kłótni na internetowych forach. Mimo to oba rozwiązania mają swoje atuty i minusy. Nie dla każdego wanna będzie dobrym pomysłem, tak samo jak w niektórych sytuacjach to prysznic może okazać się nie najlepszym wyborem.

Wiele zależy od wymiarów łazienki, podejścia do oszczędności w zużyciu wody, sytuacji rodzinnej i preferencji, wieku czy stanu zdrowia osób, które mają korzystać z prysznica lub wanny. Czynników wpływających na odpowiedź na pytanie: wanna czy kabina prysznicowa jest tak dużo, że nie sposób wymienić je wszystkie.

Oczekujesz konkretnych wskazówek? Nie ma problemu. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma faktami na temat pryszniców i wanien. Po uważnej lekturze łatwiej zdecydujesz, która opcja - wanna czy prysznic - jest stworzona właśnie dla Ciebie.

Prysznic czy wanna? Wymiary łazienki

Na początek zwróć uwagę na możliwości swojej łazienki. W wielu przypadkach to właśnie wielkość pomieszczenia decyduje o wyborze między wanną a prysznicem.

Do małych łazienek częściej proponuje się kabiny prysznicowe. Są dostępne w wielu wymiarach i kształtach, w tym w wersji kwadratowej i półokrągłej – najbardziej kompaktowej, idealnie wpisującej się w potrzeby niewielkiego metrażu. Co więcej, kabiny o wymiarach 80x80 cm lub 90x90 cm z drzwiami przesuwnymi, montowane w rogu łazienki, można dopasować nawet do wyjątkowo małego wnętrza.

Warto pamiętać, że największy prysznic zazwyczaj zajmuje mniej miejsca niż typowej wielkości wanna. Nie bez znaczenia jest też liczba urządzeń, które chcesz pomieścić w swojej łazience (pralka, toaleta, umywalka, bidet, dodatkowe szafki itd.). Jeżeli jest ich więcej, prysznic znów zyskuje przewagę. Kiedy jednak Twoja łazienka jest średnia lub dość duża i bez problemu wstawisz do niej całe potrzebne wyposażenie, oczywiście możesz rozważyć wybór wanny. Zwróć przy tym uwagę na jej dopasowanie do projektu łazienki – wanna nie może zabierać zbyt wiele przestrzeni. Miejsce do wyjścia z wanny powinno mieć minimalnie 55 cm między dłuższym bokiem a ścianą.

Prysznic a wanna: zużycie wody

Jeżeli chcesz płacić niższe rachunki za wodę i preferujesz ekologiczne rozwiązania, lepszym pomysłem będzie prysznic. Ze względu na mniejsze zużycie wody, kabina jawi się jako ekonomiczniejsze wyjście. Jest to szczególnie ważne przy dużej liczbie domowników.

W większości przypadków prysznic wygrywa pod względem oszczędności czasu i pieniędzy. Korzystając z natrysku, myjemy się krócej i zużywamy mniej wody. Przykładowo, na około 8 minut w kabinie przelewa się około 100 litrów wody. Za to do napełnienia standardowej wanny potrzeba minimum 140 litrów. Jednak tutaj musisz wziąć pod uwagę, że kąpieli w wannie raczej nie zażywa się każdego dnia. Oprócz tego znaczenie ma to, jak duża jest wanna i ile czasu faktycznie spędza się pod prysznicem.

Patrząc na to w ten sposób, wyniki porównawcze zużycia wody nie zawsze są miarodajne – wiele zależy od osoby, która korzysta z prysznica oraz od rozmiaru konkretnej wanny.

Kojąca kąpiel w wannie vs. orzeźwiający prysznic

W kwestii wygody codziennego użytkowania, wanna wygrywa praktycznością. Jest przydatna dla rodzin z dziećmi, a także osób często robiących pranie ręczne. Poza tym łatwiej utrzymać ją w czystości niż prysznic – ma mniej zakamarków, w których mogą gromadzić się bakterie czy grzyby. To duża, spójna powierzchnia, którą z łatwością umyjesz. Dla porównania, kabina prysznicowa jest wyposażona w szkło wymagające specjalnej pielęgnacji i impregnacji, a także szyny i szczeliny, z których również trzeba regularnie usuwać zabrudzenia.

Kąpiel w wannie z bąbelkami lub aromatycznymi olejkami wycisza i odpręża. To domowe centrum relaksu. Można w niej czytać książki, gazety, zażywać kąpieli regeneracyjnych i leczniczych po ciężkim dniu, a także korzystać z zabiegów upiększających. Stanowi też miejsce zabawy dla małych dzieci oraz daje im przestrzeń do nauki samodzielnego dbania o higienę. Nie bez powodu wielu młodych rodziców nie wyobraża sobie życia bez wanny.

Prysznic również ma kilka ważnych zalet. Będzie niezastąpiony dla osób starszych i tych o ograniczonej mobilności. Pozwala na wzięcie szybkiej, orzeźwiającej kąpieli, dzięki czemu zazwyczaj ma przewagę w kontekście ekonomicznym i ekologicznym. Dla wielu osób kąpiel pod natryskiem jest też bardziej higieniczna.

Co istotne, nawet największy prysznic zajmuje mniej miejsca od standardowej wanny. A w naszej ofercie znajdziesz wysokie brodziki prysznicowe, które wykorzystasz jako mini-wannę dla dzieci lub miejsce do prania ręcznego.

Podsumowanie: wanna czy prysznic, co wybrać?

Wanna:

 • jest praktyczna,
 • może być strefą domowego spa, relaksu i regeneracji,
 • łatwo utrzymać ją w czystości,
 • będzie odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi,
 • trudniej do niej wejść niż pod natrysk (zwłaszcza osobom z ograniczoną mobilnością),
 • zajmuje więcej miejsca niż prysznic,
 • zwykle zużywa więcej wody.

Kabina prysznicowa:

 • zajmuje mniej miejsca niż wanna,
 • odpowiednia dla każdego metrażu,
 • pozwala na wzięcie szybkiej, orzeźwiającej kąpieli,
 • z wysokim brodzikiem może być alternatywą dla wanny dla dzieci,
 • z niskim brodzikiem lub bez - idealna dla osób starszych i o ograniczonej mobilności,
 • zwykle zużywa mniej wody niż wanna,
 • duża kabina może być trudniejsza w utrzymaniu w czystości,
 • nie można się w niej położyć, zrelaksować.

Decydując, co będzie lepsze – prysznic czy wanna, trzeba wziąć pod uwagę, że oba warianty mają pewne punkty wspólne. Zarówno w wannie, jak i pod prysznicem można zainstalować dodatkowe udogodnienia takie jak hydromasaż. Oczywiście nie będzie to możliwe w przypadku bardzo małej kabiny prysznicowej, ale często jest ona jedyną dostępną opcją przy niewielkim metrażu.

W wannie i pod prysznicem z głębokim brodzikiem wykąpią się małe dzieci. Ponadto tak samo kabiny, jak i wanny są dostępne w wielu różnych kształtach oraz wymiarach.

Dla niektórych większym komfortem jest długie leżenie w gorącej wodzie, dla innych – stanie pod natryskiem. Tutaj znaczenie mają Twoje indywidualne preferencje. Tylko od Ciebie zależy, czy korzyści z posiadania wanny czy prysznica wydają się atrakcyjniejsze. Jeżeli łazienka jest średniej lub dużej wielkości i pozwala na to Twój budżet, zastanów się nad wyborem obu rozwiązań. Wanna i prysznic w jednym domu to ogromne ułatwienie!

Najnowsze wpisy