Blog

Wanna wolnostojąca w bloku – czy to możliwe?

Wanna w łazience to marzenie większości z nas. Czy jest coś przyjemniejszego niż długa, relaksująca kąpiel po męczącym dniu? Niestety czasem warunki mieszkaniowe nie dają możliwości zamontowania wanny wolnostojącej w łazience. I choć naszym marzeniem jest relaksująca kąpiel w wannie, to mała łazienka w bloku uniemożliwia nam jego zrealizowanie… Ale czy na pewno? Czy wanna wolnostojąca w bloku lub w małej łazience jest możliwa do zamontowania?

Możliwości małej łazienki

Niestety właściciele małych łazienek mają mniejsze możliwości od tych, którzy posiadają duże i przestronne mieszkania. Ale czy to oznacza, że trzeba rezygnować z wygody i komfortu? Nic bardziej mylnego! Nieważne, jak mała jest Twoja łazienka, zamontowanie w niej wanny wolnostojącej jest jak najbardziej możliwe i wykonalne.

Powszechnie przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem w przypadku małych łazienek są prysznice. W końcu zajmują one mało miejsca, a w dodatku pozwalają zagospodarować zaoszczędzone miejsce w inny sposób. Ale czy warto rezygnować z wygody i marzeń, tylko dlatego, że Twoja łazienka jest mała? Oczywiście, że nie! Jeśli marzysz o wannie wolnostojącej, to nic nie powinno Cię w tym ograniczać. A już na pewno nie powierzchnia Twojej łazienki!

Myśląc o wannach łazienkowych, z pewnością wizualizujesz je sobie w dużej i przestronnej łazience. Oczywiście, w takim wnętrzu na pewno prezentuje się elegancko. Jednak każdy miłośnik relaksujących i długich kąpieli nie powinien być pozbawiony tej przyjemności. Zatem jeśli Twoja łazienka jest niewielkich rozmiarów, możesz odetchnąć z ulgą. Wanna wolnostojąca w małej łazience to doskonały pomysł. Wanna wolnostojąca w bloku, choć wymaga pewnych kompromisów i dobrego zagospodarowania całego pomieszczenia, to z pewnością jest możliwa do zamontowania.

Jaką wannę wolnostojącą wybrać?

Zamontowanie wanny stojącej w małej łazience wymaga niestety pewnych wyrzeczeń, które dotyczą przede wszystkim wielkości wanny. Jeśli łazienka w Twoim domu jest mała, to niestety powinieneś sięgnąć po mniejsze wanny wolnostojące, czyli te, które mają około 140-150 cm długości. Dobrą wiadomością jest to, że nawet mała wanna jest w stanie zapewnić wysoki komfort i przyjemny relaks podczas kąpieli.

Choć wydaje się, że zamontowanie wanny wolnostojącej w małej łazience to marnowanie miejsca, to wiele osób nie wyobraża sobie bez niej łazienki. Jeśli Twoja łazienka jest mała, to z pewnością musisz wyróżniać się wyjątkowo dobrą organizacją. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem jest wanna, która łączy w sobie jeszcze prysznic. Dzięki temu rozwiązaniu w jednym miejscu możesz wziąć zarówno długą i relaksującą, jak i szybką kąpiel.

Decydując się na zakup wanny, kluczowa jest również jej szerokość. W końcu miejsce, w którym będziemy relaksować się i odpoczywać powinno być wygodne. Wanna wolnostojąca w bloku powinna być dostosowana do możliwości pomieszczenia. Decydując się na zakup tego elementu wyposażenia łazienki, należy wziąć pod uwagę zarówno wzrost domowników, mobilność, ale i wagę. Wybór szerszej wanny (około 80 – 85 cm) jest gwarantem zarówno wygody, jak i swobody ruchów podczas kąpieli.

Kształt wanny wolnostojącej – jak go odpowiednio dobrać?

Szukając idealnej wanny wolnostojącej do bloku, należy wziąć pod uwagę jej kształt. To on, oprócz wymiarów wanny, wpływa na wygodę. Najczęściej spotykane są wanny owalne lub prostokątne. Jednak znaleźć można również wiele zaskakujących modeli. Wśród ofert znajdziemy wanny okrągłe, kwadratowe oraz takie o nieregularnych kształtach. Jednak, która wanna będzie najwygodniejsza? Wybór powinien być uzależniony zarówno od naszych preferencji, jak i od możliwości pomieszczenia. Małe łazienki niekiedy nie pozwalają zaszaleć pod względem kształtu wanny. Jeśli mieszkasz w bloku lub Twoja łazienka jest mała, lepiej zdecydować się na uniwersalne i popularne kształty, które nie zajmą zbyt dużo miejsca. W przypadku małych powierzchni najlepiej sprawdzą się wanny prostokątne lub owalne. Najczęściej lokuje się je blisko ściany lub w rogu łazienki, co pozwala umiejętnie wykorzystać przestrzeń w pomieszczeniu.

Podczas wyboru wanny wolnostojącej warto również zwrócić uwagę na zagłówki i inne dodatkowe elementy, jak na przykład wyprofilowane wnętrze wanny, które bezpośrednio wpłyną na komfort i wygodę podczas jej użytkowania.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór głębszej wanny, co pozwoli bez problemu zanurzyć całe ciało w wodzie. W przypadku mniejszych łazienek kluczowe jest ograniczanie się co do długości wanny, jednak jej głębokość może być dowolna, dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Zalety i wady wanny wolnostojącej

Swoją popularność wanny wolnostojące zawdzięczają przede wszystkim ich nietuzinkowemu wyglądowi. Wanny wolnostojące są synonimem luksusu i elegancji. Dlatego ich posiadanie nadaje wyjątkowego charakteru łazience. Dodatkowo wanny wolnostojące kuszą kształtem i dodatkami. Niektóre stoją na wyjątkowo urzekających, ozdobnych nóżkach, podczas gdy inne odznaczają się minimalizmem.

Zakup wanny wolnostojącej nierzadko wiąże się z pewnymi ograniczeniami lub kompromisami. Decydując się na wannę w małej łazience, warto wybrać mniejszą umywalkę lub muszlę. Dzięki temu zaoszczędzisz trochę miejsca, które będzie przydatne przy umiejscowieniu wanny. Pomocne w zaoszczędzeniu przestrzeni jest również pozbycie się z łazienki suszarki i pralki, które można przenieść do kuchni lub przedpokoju. Nie dość, że wpłynie to wyjątkowo pozytywnie na wystrój wnętrza, to dodatkowo zapewni wolną przestrzeń przydatną dla zamontowania wanny wolnostojącej.

Wanna wolnostojąca jest świetnym rozwiązaniem, aby wzbogacić i ożywić nudne wnętrze łazienki. Dzięki niej nabierze ona nowego charakteru i wymiaru. Choć zamontowanie wanny w małej łazience jest trudne, to nie można zapominać, że jest możliwe! Wybór wanny wolnostojącej powinien być podyktowany przede wszystkim własnymi preferencjami i oczekiwaniami. W ten sposób zyskujesz gwarancję wygody i zadowolenia z użytkowania.

Na koniec warto też zwrócić uwagę na nowy trend, jakim jest umiejscowienie wanny poza łazienką, np. w sypialni. Może to początkowo brzmieć dziwnie, ale jest to coraz częstsza praktyka, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach.

Najnowsze wpisy