Blog

Wąż prysznicowy – jaki kupić?

Wąż prysznicowy uważa się za najbardziej awaryjną część armatury łazienkowej. Nic dziwnego, w końcu jest narażony na wyjątkowo intensywną eksploatację. Bywa też, że jego długość jest źle dobrana do wielkości kabiny prysznicowej. Oprócz tego niektóre modele nie posiadają bardzo ważnej funkcji, jaką jest anti-twist, czyli zapobieganie skręcaniu przewodu. Wszystko to prowadzi do szybszego zużywania węży prysznicowych.

Szukasz produktu do swojej słuchawki prysznicowej? Sprawdź, jaki wąż prysznicowy kupić i jak dobrać do niego odpowiedni gwint.

Jak dopasować wąż prysznicowy?

Jeżeli chcesz dopasować wąż prysznicowy do słuchawki, najpierw sprawdź materiał, z którego został wykonany. Do wyboru masz węże z oplotem metalowym i z tworzywa sztucznego. Pierwszy typ to opcja najpowszechniej spotykana, występująca w wersji z jedno lub dwuwarstwowym oplotem. Drugi to tworzywo sztuczne, które ma zazwyczaj formę prostej, gumowej rurki z oplotem zwiększającym jej trwałość i chroniącym przed uszkodzeniami. Zwykle są bardziej miękkie niż węże z oplotem metalowym.

Zalety każdego rozwiązania:

  • Wąż ze stali nierdzewnej jest solidny, wytrzymały, najbardziej odporny na uszkodzenia i zginanie.
  • Wąż z wytrzymałego tworzywa sztucznego jest delikatniejszy, jednak stosuje się w nim techniki, które zapobiegają uszkodzeniom oraz rysowaniu powierzchni prysznica czy wanny.

Wybór właściwego rodzaju to kwestia indywidualna. Oba typy węży prysznicowych znajdziesz w ofercie Bravat by Dietsche. Ich budowa zapobiega skręcaniu przewodu, co dodatkowo zwiększa jego trwałość. Funkcja anti-twist sprawia, że w naszych wężach nie tworzą się nie załamania. Strumień wody swobodnie przepływa, a struktura przewodu nie pęka pod wpływem ciśnienia.

Wąż do prysznica: jaki gwint i długość przewodu?

Poza materiałem wykonania, na żywotność węża prysznicowego wpływa dobór właściwych parametrów.

Gwint:

Rodzaj gwintu węża prysznicowego znajdziesz w opisie producenta. W Bravat by Dietsche parametr ten jest oznaczany w taki sposób: 2*G1/2, czyli oferujemy modele z gwintem o zastosowaniu uniwersalnym. Węże mają zazwyczaj stożkowe nakrętki z obu stron, które dokręca się za pomocą klucza płaskiego albo nawet ręką. Montaż jest niezwykle prosty, wystarczy zakręcić nakrętki zdecydowanie, ale z wyczuciem – tak, aby nie uszkodzić ich chromowanej powierzchni.

Długość przewodu:

Jeżeli kabina jest niewielka i będą korzystać z niej osoby niższe oraz dzieci, możesz wybrać model o długości ok. 120 cm. Gdy jednak kabina jest bardzo duża, a wśród domowników znajdują się osoby wysokie, możesz zdecydować się na opcję 180-200 cm. Niestety – zazwyczaj zbyt długie węże nie są zalecane, gdyż mogą nadmiernie się skręcać i zmniejszać komfort podczas kąpieli. Oprócz tego czasem pozostawiają rysy na pozostałych elementach ceramiki.

Najbardziej polecanym rozwiązaniem są więc węże o prysznicowe o długości 150 cm. To uniwersalny rozmiar, który pasuje do niemal każdej kabiny prysznicowej.

Jaki wąż prysznicowy kupić – wnioski

Wąż prysznicowy jako niewielka, niepozorna część armatury łazienkowej, jest narażony na intensywną eksploatację. Dlatego musi być wykonany z tworzywa odpornego na uszkodzenia mechaniczne, w tym na pociągnięcia czy skręcenia. Najlepsze na rynku są produkty wykonane ze stali nierdzewnej oraz z trwałych tworzyw sztucznych. Za to oplot węża może mieć chromowane lub mosiężne wykończenie.

Najważniejsze jest to, aby wąż prysznicowy był antykorozyjny, zabezpieczony przed wpływem wilgoci i wody, wyposażony w uniwersalny gwint oraz funkcję anti-twist, która zapobiegnie jego skręcaniu oraz pękaniu.

Bardzo istotną kwestią jest długość węża prysznicowego, którą dobiera się odpowiednio do wielkości kabiny natryskowej, wysokości, na której zawieszony jest drążek prysznicowy, a nawet do wzrostu korzystających z prysznica osób. Uniwersalną opcją, polecaną do większości kabin, jest wąż o długości 150 cm. Mimo to upewnij się przed zakupem, czy taki rozmiar faktycznie odpowiada Twoim potrzebom i wielkości kabiny natryskowej. W innym przypadku ryzykujesz szybszym zużyciem i skręcaniem węża, a także uszkodzeniem pozostałych elementów armatury łazienkowej.

Najnowsze wpisy