Blog

Zużycie wody – prysznic a wanna

Jednym z odwiecznych dylematów osób urządzających nowy dom czy mieszkanie jest pytanie, co wybrać: prysznic czy wannę. Do tej kwestii można podejść pod nieco innym kątem, biorąc pod uwagę aspekty czysto ekologiczne i ekonomiczne. Co jest oszczędniejsze: wanna czy prysznic? Jeśli niedługo będziesz dobierać wyposażenie do swojej łazienki, uwzględnij również kryteria dotyczące metrażu pomieszczenia, usytuowania odpływu i potrzeb domowników. Nie zaszkodzi rozeznać się też w aktualnych trendach wnętrzarskich.

Zużycie wody – prysznic a wanna

Popularna opinia wskazuje, że prysznic może być tą korzystniejszą opcją pod względem oszczędności wody. Może być to prawda, jeżeli uwzględnimy kilka aspektów codziennego korzystania z każdego z tych rozwiązań. Ci, którzy używają wanny, mogą być skuszeni opcją napełnienia jej po brzegi. Tego typu przyjemność i chwila relaksu w przypadku średniej wanny wiąże się jednak z koniecznością zużycia aż 150 litrów wody. Doliczyć do tego trzeba jeszcze dolewki ciepłej wody. W przypadku prysznica rolę odgrywa przede wszystkim czas jego brania. Jeżeli założymy średnie zużycie (około 15 litrów wody na minutę podczas 5-minutowego prysznicu), strata wody będzie na poziomie 75 litrów. Przy takim założeniu można zużyć zaledwie połowę pojemności wanny. Warto jednak mieć na uwadze, że nowoczesne kabiny prysznicowe są coraz częściej wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak hydromasaż czy bicz wodny, z których wiele osób chętnie korzysta. Czas spędzony pod takim strumieniem jest wyjątkowo przyjemny i szybko płynie, podobnie jak woda uciekająca wprost do odpływu. Trzeba pamiętać, że 10-minutowy prysznic to utrata 150 litrów wody, a więc tak samo dużo jak w przypadku wanny.

Co jest bardziej oszczędne: wanna czy prysznic?

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które z rozwiązań jest bardziej oszczędne, nie jest taka prosta. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych preferencji, przyzwyczajeń i świadomości ekologicznej. Równie dobrze możesz wziąć oszczędną kąpiel w wannie, jeżeli nie zapełnisz jej po brzegi i po namydleniu ciała przemyjesz je wodą ze słuchawki prysznicowej. Jest ona właściwie standardem we współczesnych bateriach wannowych. Dobrą opcją jest również skrócenie czasu kąpieli po to, aby ograniczyć stygnięcie wody i ciągłe dolewki nowej. Pewnym rozwiązaniem może być dokupienie do baterii perlatora – niewielkiej części, która rozprasza strumień, czyniąc go podobnym do tego płynącego ze słuchawki prysznicowej, co powoduje zazwyczaj mniejsze zużycie wody, a więc i niższe rachunki za nią.

Prysznic – najważniejsze zalety

Prysznic to doskonałe rozwiązanie dla osób zabieganych, niemających zwykle czasu na długie wylegiwanie się w pianie. Poza tym prysznic łatwo wziąć wielokrotnie w ciągu dnia, co wydaje się świetną opcją w przypadku aktywnych fizycznie użytkowników oraz podczas upalnych miesięcy letnich. Ogromną zaletą prysznica, którą docenią wszyscy posiadacze kawalerek i mieszkań z niewielkimi, niezbyt ustawnymi łazienkami, jest mała ilość potrzebnego miejsca. Aktualnie sklepy z armaturą oferują kabiny prysznicowe półokrągłe, dzięki którym można wykorzystać kąt pomieszczenia. Kabiny kwadratowe i prostokątne, obecnie tak bardzo modne, zajmą już nieco więcej przestrzeni. Warto mieć na uwadze, że producenci dają klientom ogromny wybór optymalnych rozwiązań. Może się okazać, że kabina typu walk-in bez drzwi prysznicowych będzie idealną opcją. W przypadku łazienek, w których znajdują się wnęki, również istnieje możliwość ich sensownego zagospodarowania – właśnie poprzez umieszczenie w tym miejscu prysznica. Wystarczy zamknąć tę przestrzeń drzwiami. Ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie, jest także głębokość brodzika. Modele wysokie świetnie sprawdzą się w przypadku rodzin z małymi dziećmi – po napełnieniu ich wodą powstaje miniwanienka i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych akcesoriów. Natomiast w przypadku osób z niepełnosprawnością lub seniorów z mniejszą mobilnością odpowiednim rozwiązaniem będą brodziki z odpływem liniowym, całkowicie zlicowane z linią podłogi, lub też bardzo niskie brodziki slim. Jeżeli zdecydujesz się na wybór odpływu liniowego, musisz pamiętać o tym, że szczególnie istotny jest wtedy zakup płytek ceramicznych o antypoślizgowej powierzchni, która zapewnia stabilność i bezpieczeństwo pod prysznicem.

Wanna – które aspekty przemawiają za jej stosowaniem?

W odwiecznej walce zwolenników prysznica i miłośników wanny ci drudzy mają koronny argument, przemawiający za słusznością swojego wyboru: niezwykłą wygodę i możliwość długiego wylegiwania się w wodzie. Komfort ten jest – niestety – okupiony wyższymi rachunkami za wodę i mniejszą ekologią na co dzień. Gdyby jednak zapomnieć o tych aspektach, przed użytkownikami otwiera się mnóstwo zalet. Dodatkowe możliwości, z których chyba najbardziej atrakcyjny wydaje się hydromasaż, pozwalają jeszcze lepiej wypocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Jakże miło wylegiwać się w sobotni wieczór w wannie z ukochanym obok i lampką szampana w dłoni. Ewentualnie w gęstej pianie i z interesującą książką. Nie tylko lekarze, ale również fizjoterapeuci zalecają hydroterapię na bóle mięśni, a także napięcia mięśniowe czy skutki przewlekłego stresu. W wannie można więc połączyć przyjemne z pożytecznym. Oprócz aspektów czysto praktycznych na uwagę zasługują też parametry łazienkowego sprzętu. Producenci oferują szeroki wybór rozmiarów wanien – począwszy od standardowego 170x90 cm aż po nawet 120x200 cm. Warto przyjrzeć się ich kształtom, aby lepiej dopasować je do metrażu i możliwości pomieszczenia. Dla szczęśliwych posiadaczy dużych, przestronnych łazienek idealną wręcz opcją są wanny wolnostojące. Świetnie prezentują się one w pomieszczeniach o metrażu wynoszącym co najmniej 6 metrów kwadratowych. Mogą występować w formie owalnej lub prostokątnej. Wciąż popularnym rozwiązaniem są wanny asymetryczne, lewe lub prawe. A dla tych osób, które nie mogą się zdecydować, czy wolą wannę czy też prysznic, optymalnym wyjściem z sytuacji okaże się wanna z parawanem.

Najnowsze wpisy