Blog

Brodziki prysznicowe wymiary

Wymiary brodzików dobiera się do kształtu i wielkości kabiny. Zazwyczaj są to modele kwadratowe, prostokątne lub półokrągłe. Mniej standardowe warianty to okrągłe i pięciokątne. Klasyczne brodziki mogą być montowane na wylewce płasko albo na nóżkach. Wersje samonośne są wyposażone w panel, poza tym istnieje też opcja wpuszczenia brodzika w podłogę. Jak widać, opcji jest naprawdę dużo!

Do wyboru są także różne głębokości brodzików, co ma ogromne znaczenie przy zakupie tego typu produktów. Głębokość należy uwzględnić już przy wyborze kabiny i sprawdzić, jaka jest wielkość samego pomieszczenia. Głębokie brodziki mogą być w niektórych przypadkach wykorzystywane tak jak wanna (np. do kąpieli małych dzieci). Niskie i płaskie dają za to wrażenie większej przestrzeni i umożliwiają swobodne wejście do kabiny osobom starszym oraz ludziom z ograniczeniami ruchowymi.

Wymiary brodzików pod prysznic

Wymiary to kolejna ważna kwestia decydująca o tym, na ile funkcjonalny będzie Twój brodzik. Opisuje się je standardowo dwiema wartościami: szerokością i długością. Oprócz tego w opisie brodzika uwzględnia się głębokość i wysokość, również wpływające na komfort używania kabiny prysznicowej. Warto pamiętać, że głębokość jest zazwyczaj mniejsza niż wysokość (są to dwa różne parametry).

Szerokość i długość brodzika prysznicowego dobiera się do ilości wolnego miejsca w pomieszczeniu. Znaczenie ma także lokalizacja kabiny.

W mniejszych łazienkach dobrym rozwiązaniem są półokrągłe, kwadratowe lub pięciokątne brodziki narożne o wielkości 80x80 cm lub 90x90 cm. Zajmują znacznie mniej miejsca niż inne modele i jednocześnie gwarantują dostateczny komfort użytkowania.

Brodziki 80x80 cm. Dla kogo?

W małych wnętrzach, w których nie mieści się zbyt wiele, najlepiej sprawdzają się nieduże brodziki 80x80. Niezależnie od głębokości i kształtu zapewniają wygodę, a przy tym nie zajmują zbyt wiele przestrzeni. W odróżnieniu od bardzo małych brodzików 60x60 czy 70x70 cm, nie są tak ograniczające i dają większą swobodę poruszania się po kabinie.

Jeżeli zależy Ci na zachowaniu maksimum wolnego miejsca w łazience, ale nie kosztem komfortu, wybierz właśnie te wymiary brodzika. Najmniej powierzchni zajmie model półokrągły i kwadratowy, zwłaszcza gdy zamontujesz go w rogu pomieszczenia.

Brodzik 80x80 cm:

  • rozwiązanie dla mniejszych łazienek,
  • najczęściej wybierany w półokrągłym i kwadratowym kształcie,
  • wygodniejszy wariant niż brodziki 70x70 cm.

Brodziki 90x90 cm. Do jakiej łazienki?

Kolejne popularne wymiary brodzików to 90x90 cm. Uznawane za najbardziej uniwersalne, sprawdzą się w niemal każdej łazience. Jeżeli masz dostatecznie dużo miejsca i zastanawiasz się, co będzie lepsze – brodzik 80x80 czy 90x90 – pamiętaj, że czasem warto poświęcić kilka dodatkowych centymetrów podłogi, aby zagwarantować sobie większą wygodę podczas kąpieli.

Brodziki 90x90 to optymalne rozwiązanie, dające dostateczną swobodę m.in. osobom o większej posturze. W wersji półokrągłej lub kwadratowej doskonale wpisują się w powierzchnię mniejszych wnętrz. Często są wybierane do łazienek rodzinnych, w których z prysznica korzystają osoby o różnym wzroście i gabarytach.

Brodzik 90x90 cm:

  • najbardziej uniwersalne wymiary brodzika,
  • większa swoboda poruszania się,
  • optymalna wielkość dla rodzin.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze wymiarów brodzika?

Wymiary brodzika to również jego głębokość. Do wyboru są produkty standardowe, płaskie, głębokie i typu slim. Klasyczne brodziki mają od 5 do 30 cm wysokości i są spotykane w większości mieszkań. Za to głębokie brodziki (zwykle o wymiarach 80 x 120 cm) stanowią alternatywę dla wanny tam, gdzie kabina jest jedynym miejscem przeznaczonym do kąpieli. Można w nich ręcznie prać, a nawet myć małe dzieci czy czworonoga.

Dla wielbicieli minimalizmu przeznaczone są brodziki slim. Ich głębokość może wynosić nawet 2-3 cm. Często są wpuszczane w podłogę. Oferują bardzo lekki efekt, nietypowy design, a przy tym są praktyczne. Niski próg ułatwia wejście do kabiny, co może mieć znaczenie przy osobach starszych i mających problemy z poruszaniem się. Niskie i płaskie brodziki to także popularny wybór do nowoczesnych łazienek.

Najnowsze wpisy