Blog

Co to jest bidet i do czego służy?

Bidet, choć znany od lat, w ostatnim czasie ponownie powrócił do mody. W nowoczesnych łazienkach stanowi niemal niezbędny element wyposażenia. Bidet swoim wyglądem przypomina miskę ustępową, jednak jego zadanie jest zupełnie inne. Stanowi rozwiązanie niesamowicie praktyczne i przydatne. W skrócie, jego rolą jest utrzymanie niezbędnej higieny miejsc intymnych na co dzień, w bardzo wygodny sposób.

Dla kogo szczególnie przydatny jest bidet?

Bidet stanowi rozwiązanie znane od wielu wieków, choć początkowo jego rola była nieco inna. Już czterysta lat temu bidety były obecne w domach wyższych warstw społecznych. Wówczas panowie wykorzystawali go jako urządzenie do mycia brody, czy wąsów. Współczesna rola bidetu ukształtowała się zdecydowanie później. Choć może korzystać z niego każdy, szczególnie przydatny jest dla trzech grup osób. Zaczynając od jego funkcji - bidet służy do podmywania okolic intymnych po skorzystaniu z toalety. Pełni zatem podstawową rolę jako pomoc w regularnym utrzymaniu higieny. Wracając do jego przeznaczenia, docenią go szczególnie osoby starsze i niepełnosprawne oraz ich opiekunowie. Kiedy po skorzystaniu z toalety nie ma konieczności brania prysznica, ale bez problemu możemy umyć konkretną część ciała. Bidet to niesamowicie cenne rozwiązanie w przypadku osób z różnych względów ograniczonych ruchowo. Kolejną grupą, która ceni sobie to praktyczne rozwiązanie są kobiety w ciąży, które z oczywistych względów mogą mieć trudności z płynnym poruszaniem się. Trzecia grupa, nie mniej ważna, to osoby z tendencją do częstych infekcji, które potrzebują regularnego odświeżenia. Dbałość o odpowiedni poziom higieny jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Z tego względu bidet to niesamowicie przydatne rozwiązanie, o które przy niedużym nakładzie pracy, może pokusić się każdy z nas.

Poznaj odpowiedź na pytanie: jak się korzysta z bidetu?

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób korzysta się z bidetu, odpowiadamy: na bidet należy usiąść - przodem lub tyłem. Zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem jest opcja pierwsza, jeśli jednak dla Twojej wygody odpowiednia będzie druga - możesz z niej skorzystać. Miski bidetowe dostępne na rynku zostały wykonane w sposób umożliwiający wygodne korzystanie z nich zarówno przodem, jak i tyłem. Odpowiednio dopasowany bidet będzie wygodny, gdy na nim usiądziesz, pozwoli swobodnie umieścić nogi oraz zapewni wygodny dostęp do baterii. Wszystkie wymienione cechy mają znaczenie dla komfortu korzystania z tego rozwiązania. Bidet jest używany na co dzień i głównie tego względu warto poświęcić dłuższą chwilę i dobrać rodzaj produktu oraz sposób montażu, który pozwoli optymalnie wykorzystać wszelkie jego zalety.

Najczęściej wybierane rodzaje bidetów

Wśród najbardziej popularnych rozwiązań spotykamy bidety wiszące oraz stojące. Zdecydowanie doradzamy zakup miski toaletowej oraz bidetu z jednej gamy. Głównie ze względów estetycznych. Jeśli chodzi o przewagę jednych lub drugich bidetów - ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Bidety stojące są zdecydowanie prostsze na etapie montażu - potrzebujesz odpowiedniej podkładki i wkrętów, które zapewne będą dołączone do zestawu na etapie zakupu. Z kolei modele wiszące będą wymagać specjalnie dopasowanego stelażu, który pozwoli zapewnić niezbędną w użytkowaniu stabilność. Jaka zatem jest ich przewaga nad tymi pierwszymi? Okolice bidetu wiszącego nieco prościej utrzymać w nienagannej czystości. Po drugie, zajmują nieco mniej miejsca i pozostawiając wolną przestrzeń na podłodze - optycznie powiększą małe pomieszczenie. Jeśli chodzi o sam styl bidetu - klasyczny, nowoczesny oraz jego bryłę: owalny, czy kwadratowy - dobierz go do stylu całej łazienki. Podobnie wygląda wybór koloru, choć najczęściej spotyka się białe wykończenie. Najważniejsze, aby bidet tworzył wizualnie dobraną parę w miską ustępową.

Zasady montażu bidetu

Z racji swojego przeznaczenia bidet powinien zostać zamontowany w niedalekiej odległości od miski ustępowej. W podręcznym miejscu warto zamontować dozownik z płynem do higieny intymnej oraz akcesoria, które pozwolą na szybkie osuszenie okolic intymnych. W kwestii konkretnych wymiarów, które pozwolą na swobodne użytkowanie bidetu, podaje się poniższe wartości:

  • odległość od miski wc powinna wynosić około 30 cm - dobrze, jeśli po obu stronach bidetu zostawimy taką przestrzeń na swobodne umieszczenie nóg,
  • przed bidetem warto pozostawić 60-70 cm, w celu komfortowego dojścia do niego,
  • od ściany bidet powinien być oddalony o około 20-30 cm,
  • wysokość bidetu i miski wc powinna znaleźć się na identycznym poziomie - jeśli decydujemy się na zakup kompletu, takie rozwiązanie nie powinno stanowić najmniejszego problemu,
  • montując bidet zastanów się, kto będzie z niego korzystał - warto wspomnieć, że dla komfortowego użytku osoby niepełnosprawnej, bidet powinien zostać zamontowany kilka centymetrów wyżej,
  • bidet powinien zostać zamontowany w sposób, który umożliwi korzystanie z niego zarówno przodem, jak i tyłem.

Jak dobrać baterię bidetową?

Bateria bidetowa powinna zdecydowanie zostać dopasowana do ogólnego stylu wykończenia łazienki. Powinna współgrać z całością, a jednocześnie zapewniać wygodę podczas użytkowania. Dobrze, jeśli stanowi rozwiązanie, które łatwo można utrzymać w czystości. Każdy element baterii bidetowej, podobnie jak każdego urządzenia znajdującego się w łazience, powinien być trwały. Remont łazienki nie jest częstym przedsięwzięciem, dlatego zwróć uwagę na każdy szczegół. Bateria bidetowa powinna zostać przede wszystkim dobrana względem wielkości, aby nie przytłoczyć całej instalacji. Kolejno zwróć uwagę na wysokość baterii i długość wylewki - korzystanie z bidetu nie powinno wiązać się z utrudnieniami. Strumień wody powinien być skierowany do miski bidetowej i nie rozpryskiwać się na boki. Od dobrze Ci znanej baterii umywalkowej odróżnia je możliwość obecność ruchomej końcówki wylewki. Po szczegóły w zakresie doboru baterii bidetowej oraz konkretne modele, zapraszamy Cię na https://wannaczykabina.pl/49-baterie-bidetowe.

Najnowsze wpisy