Blog

Czarna łazienka: inspiracje

Ciemne kolory coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych wnętrzach. Kojarzą się z elegancją, wytwornością, nowoczesnym designem. Mimo że jeszcze do niedawna dominującym trendem były aranżacje w stylu skandynawskim, przepełnione bielą i innymi jasnymi kolorami, to czerń stopniowo zajmuje ich miejsce. Choć u niektórych wizja czarnej łazienki może budzić pewne obawy – bo w końcu nie jest tajemnicą, że np. małe łazienki powinno się rozjaśniać – to wbrew pozorom jest świetnym rozwiązaniem dla każdego metrażu.

Oczywiście pierwszym, co przychodzi na myśl o czarnej łazience, są kafelki podłogowe i ściany w tym kolorze. Nie jest to jedyne dostępne wyjście. Możesz połączyć czarną podłogę z białymi ścianami i na odwrót, a resztę uzupełnić odpowiednimi dodatkami. Obecnie mamy dostęp do tak wielu interesujących, czarnych produktów i wyposażenia łazienkowego, że bez problemu zaakcentujesz ten kolor również w całkiem jasnym wnętrzu!

Wystarczy kilka prostych trików, dzięki którym pomieszczenie nie stanie się przytłaczające, mroczne, czy ponure. Poznaj nasze inspiracje z udziałem czarnej łazienki!

Czarna łazienka – aranżacje, które nie wychodzą z mody

Najczęstszą obawą związaną z aranżowaniem czarnej łazienki jest ta, że pomieszczenie optycznie się zmniejszy. Nie zawsze jest to prawdą. Zazwyczaj wystarczy zastosować dużą ilość luster oraz meble w połysku, aby łazienka wydała się większa niż jest w rzeczywistości. Lekkości dodadzą również szklane czy lustrzane dodatki i powierzchnie, które odbijają światło, a czasem duplikują pomieszczenie.

W aranżacji czarnej łazienki nie może zabraknąć dobrego oświetlenia. Zwłaszcza, gdy nie ma w niej okna, co jest częste w przypadku mieszkań w bloku. Większość przedmiotów i wyposażenia w Twojej łazience będzie matowa? Inspiracją do stworzenia czarnej łazienki powinny być dla Ciebie te zdjęcia, na których znajduje się duża liczba opraw oświetleniowych. Szczególnie korzystnie zaprezentują się kinkiety, designerskie lampy, czy listwy LED-owe. Nie bój się sięgać również po wspomniane już połyskujące meble i szklane dodatki, a także odbijające światło, wielkoformatowe płytki łazienkowe.

Ciemna oprawa w małej łazience wymaga umiaru. Warto zestawiać czerń z innymi kolorami i różnymi fakturami, działając na zasadzie kontrastu. Znaczenie mają również proporcje, które powinny być odpowiednio wyważone, np. przez połączenie czarnej ściany z białą umywalką, albo umieszczenie ciemnych płytek tylko do 1/3 wysokości ściany.

Prosta i elegancka łazienka z czarną kabiną

Do czego pasuje czarne wyposażenie, ściany czy podłogi? Najczęściej zestawia się ten kolor z bielą, gdyż doskonale się dopełniają. Przykładowo, czarna kabina prysznicowa wspaniale zaprezentuje się w kontraście z białą ścianą. Elegancka, wytworna, z nowoczesnym designem, będzie centralnym punktem łazienki w stylu industrialnym, loftowym i modernistycznym. Równie ciekawym pomysłem jest umieszczenie jej na tle szarych, betonowych ścian bądź białej czy czerwonej cegły.

Łazienka z czarną kabiną to dobry pomysł także do małych wnętrz. Kabiny Bravat by Dietsche mają czarną oprawę (szprosy i krawędzie) oraz przeszklenia, które dodają lekkości pomieszczeniu. Jeżeli jest w nim więcej miejsca, warto rozważyć wybór modelu kwadratowego, pięciokątnego, lub zastanowić się nad kabiną typu walk-in. Takie kabiny potęgują wrażenie przestronności i nowoczesności.

Detale budujące całość. Inspiracje do czarnej łazienki

Co jeszcze rozjaśni łazienkę, w której dominuje czerń? Wszystko, co jest zarówno praktyczne, jak i stylowe. W tej roli sprawdzi się na przykład szklany zestaw natynkowy w kolorze czarnego szkła. Ponownie utrzymany w czerni, jednak posiadający dużą, połyskującą i odbijającą światło powierzchnię. Często stosuje się go w łazienkach nowoczesnych, modernistycznych.

A jeżeli wolisz matowe odcienie, wybierz przycisk spłukujący czarny mat. Pasuje do czarnej łazienki, może być połączony z chromowanym lub satynowym odcieniem przycisków, dzięki czemu tworzy intrygującą całość. Ty decydujesz, czy przyciski mają być wykonane ze szkła czy tworzywa sztucznego.

Inne propozycje to czarne mozaiki, płytki z dekorami, oprawy światła, ramy lustra, wyeksponowane zdobienia, ciemne bibeloty, ręczniki, chodniki.

Takie niewielkie, ale gustowne dodatki uzupełniają czarną łazienkę, a połączone z połyskującymi elementami i tworzywami dodatkowo ją rozświetlą. Oczywiście wybierając wyposażenie łazienkowe, musisz wziąć pod uwagę nie tylko aspekt estetyczny, ale i funkcjonalny. Na czarnych powierzchniach bardziej rzucają się w oczy wszelkie zabrudzenia i niedociągnięcia. Dlatego im lepsza jakość produktów, tym większa gwarancja, że nie pozostaną na nich nieestetyczne zacieki czy odciski.

Z czym warto łączyć kolor czarny?

  • Ocieplającym wnętrze drewnem, np. na ścianach, podłodze, albo w formie obudowy blatu.
  • Marmurem, ponieważ jest charakterystyczny dla czarnych łazienek i dodaje im elegancji.
  • Szkłem, aby optycznie powiększyć pomieszczenie i uniknąć efektu przytłoczenia.
  • Lustrzanymi powierzchniami (działają na tej samej zasadzie co szkło).
  • Połyskującymi bateriami łazienkowymi i ceramiką.
  • Miedzią – świetna propozycja zwłaszcza do łazienki industrialnej i loftowej.
  • Złotymi lub srebrnymi elementami, np. w lampach i detalach – dla wzmocnienia wrażenia luksusu, wytworności.
  • Jasnymi powierzchniami – na zasadzie kontrastu, dla uzyskania minimalistycznego efektu.
  • Praktycznym wyposażeniem dobrej jakości, aby uniknąć m.in. widocznych, nieestetycznych zacieków, które rzucają się w oczy na czarnej powierzchni.

Czarna łazienka to aranżacja z charakterem

Urządzając czarną łazienkę, skup się również na formie mebli, armatury i wyposażenia. Jeżeli lubisz oryginalność, oczekujesz nietypowego wyglądu, podobają Ci się loftowe, industrialne i nowoczesne wnętrza, sięgaj po proste, geometryczne kształty. Okrągła, wolnostojąca wanna, prostokątny zestaw natynkowy, czy pięciokątna kabina prysznicowa z czarną oprawą – z ich pomocą łatwo uzyskasz niebanalną aranżację o wyrazistym charakterze.

Najnowsze wpisy