Blog

Czym czyścić wannę z hydromasażem?

Choć zakup wanny z hydromasażem wiąże się z wieloma przyjemnymi wieczorami spędzonymi na relaksie, to niestety musisz mieć na względzie również to, że jej czyszczenie jest nieco trudniejsze od zwykłych modeli. Czyszczenie wanny z hydromasażem wymaga nie tylko umycia powierzchni całej wanny, ale także metalowych dysz oraz przewodów (powietrznego i wodnego). Zatem po jakie produkty warto sięgać i czym czyścić wannę z hydromasażem?

Wanna z hydromasażem w domu

Wanny z hydromasażem zapewniają relaks i odprężenie. Masaż wybranych partii ciała przy użyciu specjalnych dysz zamontowanych w wannie z hydromasażem gwarantuje zarówno doskonałe doznania, jak i ulgę dla spiętych i obolałych mięśni. Wanny z hydromasażem różnią się od siebie zarówno długością, głębokością, jak i szerokością. Dlatego każdy może znaleźć model idealny do swojej łazienki. Ten rodzaj wanny to namiastka SPA w Twoim domu.

Wanny z hydromasażem mają wiele niepodważalnych zalet. Masaż, który zapewniają dysze wodne i powietrzne, pozwala nie tylko zrelaksować się po ciężkim dniu, ale także rozluźnić mięśnie i zadziałać na nie prozdrowotnie. Tak przyjemna kąpiel może w dodatku poprawić nastrój. Dodatkową zaletą wanny z hydromasażem jest to, że dysze można ukierunkować na dowolną partię ciała. To pozwala skupić się na problematycznym i bolesnym miejscu. Nierzadko również wanny z hydromasażem mają zamontowany system oświetlenia LED, co pozytywnie wpływa na efekt odprężenia i dodaje wannie nowoczesności i wyjątkowej estetyki. Wanny z hydromasażem od firmy Bravat by Dietsche to doskonały sposób na domowy masaż. Silna fala powietrza oraz termostatyczna technologia sprawiają, że zrelaksowanie się po ciężkim dniu będzie bardzo proste.

Czyszczenie wanny z hydromasażem

Choć czytając opisy wanien z hydromasażem, można niemal zachłysnąć się marzeniami o wygodzie, komforcie i przyjemności, to należy pamiętać, że należy również odpowiednio zadbać o to urządzenie. A to wszystko po to, żeby można było się cieszyć wszystkimi niesamowitymi zaletami wanny z hydromasażem i domowym SPA przez długi czas. Czyszczenie wanny z hydromasażem wymaga odpowiedniego przygotowania. Specyfikacja tego urządzenia sprawia, że dbanie o porządek w tym przypadku różni się od zwykłej wanny. Zatem pojawia się tutaj pytanie, czym myć wannę z hydromasażem? Najważniejszym elementem, o który musimy zadbać, są specjalistyczne dysze wodne i powietrzne.

Paradoksalnie, największym zagrożeniem dla dysz i całego układu wanny jest… woda. A dokładniej ta woda, która po użyciu wanny zatrzymuje się w przewodach. Tylko regularne ich czyszczenie pozwala uniknąć przykrych konsekwencji. Gdy czyszczenie zostanie zaniedbane, w dyszach mogą namnażać się groźne bakterie. Ponadto, zalegająca woda może powodować powstanie i osadzanie się kamienia w przewodach, co również może negatywnie wpłynąć na działanie wanny z hydromasażem. Zagrożeniem dla funkcjonalności urządzenia są również wszelkiego rodzaju olejki eteryczne, mydła i żele, które przedostają się do przewodów. Mogą one prowadzić do zaburzenia prawidłowego działania dysz, na przykład poprzez zatkanie osadem z mydła.

Aby ustrzec się przed tymi nieprzyjemnymi konsekwencjami korzystania z wanny z hydromasażem, warto regularnie i z dużą dbałością podejść do kwestii jej czyszczenia. Najlepiej zabieg ten wykonywać co najmniej raz na dwa miesiące lub przy częstszym korzystaniu – co 6-8 kąpieli.

Do czyszczenia wanny z hydromasażem należy wybierać jedynie specjalne, przeznaczone do tego środki (tabletki i płyny). Przy wyborze preparatu najlepiej kierować się zaleceniami producenta wanny. Dzięki temu możliwe będzie jak najdokładniejsze zadbanie o czystość i higienę. Pod żadnym pozorem nie można czyścić wanny z hydromasażem przy użyciu substancji żrących (na przykład tych używanych podczas udrażniania rur). Mogą one bowiem nieodwracalnie uszkodzić wannę.

Jak czyścić wannę z hydromasażem?

Jeśli w Twojej łazience masz zwykłą wannę, to do jej czyszczenia wybierasz zapewne popularne środki czyszczące oraz delikatną gąbkę lub ściereczkę. Taki zestaw pozwoli skutecznie uporać się z zabrudzeniami i osadami z mydła. Jednak czyszczenie wanny z hydromasażem wymaga trochę więcej pracy i poświęconego czasu. Oprócz zadbania o czystość zewnętrznej powierzchni wanny należy również zadbać o higienę rur i przewodów.

Producenci wanien bardzo często oferują lub sugerują produkty, które będą najbardziej odpowiednie do konkretnego modelu. Dzięki regularności, dokładności i dużej trosce o kondycję wanny, możliwe będzie korzystanie z niej i ze wszystkich jej możliwości przez bardzo długi czas.

Ręczne czyszczenie wanny z hydromasażem wymaga kilku zabiegów i działań, które są niespotykane w przypadku zwykłej wanny. Aby skutecznie zadbać o higienę wanny z hydromasażem, należy przede wszystkim:

  • napełnić wannę ciepłą wodą kilka centymetrów ponad dysze wodne i powietrzne,
  • następnym krokiem jest wlanie do wody specjalistycznego preparatu do czyszczenia wanien z hydromasażem,
  • aby wyczyścić przewody i przeprowadzić prawidłową dezynfekcję dysz i całego układu w wannie, należy na około 10 minut włączyć funkcję hydromasażu,
  • po upływie tego czasu należy opróżnić wannę,
  • kolejnym krokiem jest ponowne uzupełnienie wanny z hydromasażem wodą (tym razem bez żadnych dodatków) i włączenie na kilka minut hydromasażu,
  • na sam koniec należy opróżnić na nowo wannę.

Jak długo powinno trwać czyszczenie wanny z hydromasażem? Do momentu, gdy woda, która wydobywa się z dysz, będzie nieskazitelnie czysta. Wtedy zyskujemy pewność, że cały brud i osad został usunięty.

Dla wszystkich tych, którzy nie chcą ręcznie walczyć z zalegającymi osadami, brudem i bakteriami w przewodach, producenci wanien z hydromasażem znaleźli rozwiązanie. Na rynku dostępne są wanny z hydromasażem, które zostały wyposażone w samoczynne czyszczenie i automatyczną dezynfekcję. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie zadbanie o wannę z hydromasażem bez konieczności poświęcania dodatkowego czasu.

Najnowsze wpisy