Blog

Deska sedesowa – wolnoopadająca czy zwykła?

Kształt i kolor deski sedesowej to nie wszystko. Zdecydowanie ważniejszą kwestią jest jej funkcjonalność. Rodzaj deski do WC musi być dopasowany do miski klozetowej oraz aranżacji pomieszczenia. Jednocześnie powinien być to model zarówno estetyczny, jak i solidnie wykonany. Walory wizualne mają znaczenie, jednak pamiętaj, że nie każdy produkt będzie tak samo wygodny, bezpieczny czy bezproblemowy w użytkowaniu.

Z tego względu istnieje podstawowy podział desek sedesowych na zwykłe i wolnoopadające.

Deska standardowa/zwykła – czy warto? Wady i zalety

Na pierwszy ogień idzie deska standardowa, czyli zwykła. W tym przypadku możesz spodziewać się niższej ceny. Zwykle są to modele tańsze, wykonane z duroplastu lub ABS. Podobnie jak deski wolnoopadające, tak i te zwykłe są pokryte antybakteryjną powłoką. Mogą być nie najgorszą opcją dla osób, które stawiają na budżetowe rozwiązania. Poza tym – jeśli ma to dla Ciebie znaczenie – zwykły model pozbawi Cię konieczności wyjaśniania gościom, że deska opada samodzielnie (nie zaleca się dociskania na siłę desek samoopadających!).

Niestety wad jest znacznie więcej. Każdorazowe opuszczanie takiej deski generuje duży hałas. Wielokrotne, nieostrożne trzaskanie prowadzi także do jej szybkiego uszkodzenia. Co gorsza, „ucierpieć” może nie tylko ten element armatury sanitarnej, ale i sama miska klozetowa. Na dodatek takie produkty bywają niebezpieczne w domach, w których mieszkają małe dzieci (przez nieuwagę maluchy mogą przytrzasnąć sobie palce).

Zalety desek wolnoopadających. Komfort i bezpieczeństwo

Po powyższym opisie chyba nie masz już wątpliwości, jaki model będzie lepszy. Deski sedesowe wolnoopadające są zdecydowanie korzystniejsze, bardziej funkcjonalne i bezpieczniejsze. Nie opadają w sposób gwałtowny, nie powodują hałasu. Nie wydają niepotrzebnych dźwięków, dzięki czemu nie będą problematyczne np. podczas nocnych wizyt w toalecie.

Oprócz tego trudniej je zniszczyć, bo opuszczają się spokojnie i delikatnie. Nie przytniesz nimi palców podczas zamykania, co jest wielkim plusem dla rodzin z małymi dziećmi.

Jak działa deska wolnoopadająca? Wystarczy leciutko ją dotknąć, żeby zaczęła stopniowo się opuszczać. Można więc uznać, że jest rozwiązaniem bardziej higienicznym, ponieważ nie wymaga chwytania za brzeg deski. Wszystko to dzięki specjalnej konstrukcji zawiasów. Wyhamowują one ruch pod ciężarem deski, dzięki czemu zamyka się ona bardzo cicho i powoli.

Na co uważać? Nie wolno dociskać deski na siłę. Dociskanie może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu, przez co zostanie on zablokowany albo straci właściwość powolnego opadania. Zdarza się, że deska zaczyna skrzypieć po dłuższym użytkowaniu. Jednak ten problem można łatwo rozwiązać – zwykle wystarczy ponownie wyregulować zawiasy.

Jak wybrać dobrą deskę sedesową, żeby nie żałować?

Zalety desek wolnoopadających nie pozostawiają wątpliwości – to idealne rozwiązanie dla domu, biura, hotelu, restauracji, oraz każdego innego miejsca.

Najlepszą jakością cechują się produkty wykonane z duroplastu o właściwościach antybakteryjnych. Znaczenie ma też sama misa WC. W ostatnich latach częściej wybiera się modele podwieszane, pozbawione kołnierza. W rezultacie miska klozetowa nie ma wewnętrznego rantu, w którym gromadzą się zanieczyszczenia, bakterie i zarazki. Połączenie podwieszanej miski WC z deską sedesową z duroplastu to gwarancja najwyższego poziomu higieny. Zakup tych dwóch produktów w zestawie da Ci gwarancję, że wszystko będzie do siebie pasować.

Modele desek sedesowych dostępne w ofercie Bravat by Dietsche

W naszej ofercie znajdziesz wolnoopadające deski sedesowe z duroplastu, zarówno modele slim, jak i klasyczne. Produkty Bravat by Dietsche są dedykowane konkretnym, wiszącym miskom klozetowym. Wyróżnia je wysoka jakość wykonania, zastosowanie najlepszych materiałów oraz sprawnych, trwałych mechanizmów wolnoopadających. Jeżeli szukasz toalety o nowoczesnym designie i w gotowym zestawie podtynkowym z deską sedesową w komplecie, zapoznaj się z naszą ofertą!

Najnowsze wpisy