Blog

Jak uruchomić wannę z hydromasażem

Hydromasaż jest gadżetem, bez którego niektórzy nie wyobrażają sobie życia. Ten luksusowy element wyposażenia łazienki to gwarancja relaksu, wypoczynku i rozluźnienia. Działa uspokajająco oraz odprężająco na umysł i ciało. Wspólna kąpiel z bąbelkami może być też dobrym pomysłem na romantyczną randkę we dwoje.

Hydromasaż montuje się w niemal każdej wannie, jednak najlepiej sprawdza się przy głębokiej niecce. Szczególnie dobrze wygląda w przypadku modeli wolnostojących, ale w tych przyściennych i narożnych również nie zawiedzie Twoich oczekiwań.

Zazwyczaj panel z hydromasażem jest wbudowany w wanny akrylowe, ponieważ w akrylu można łatwo wyciąć otwory na dysze. Istotne jest również to, że najlepsze hydromasaże są wyposażone w dodatkowe udogodnienia, takie jak lampki LED (kolorowe światło jest zalecane m.in. przy chromoterapii – leczeniu kolorami), rozwiązania termostatyczne zapewniające równomierne ogrzewanie wody, czy specjalną funkcję ogrzewania pleców.

Jak działa wanna z hydromasażem?

Działanie niektórych wanien z hydromasażem opiera się na wykorzystaniu strumienia wody. Wydostaje się on z dysz umieszczonych na bocznych ścianach wanny. Dysze są kierunkowe (znajdują się głównie w okolicy pleców i stóp). Drugi wariant to system powietrzny, z którego wydobywają się bąbelki sprężonego powietrza. W przypadku hydromasażu powietrznego otwory znajdują się po bokach i na dnie. W niektórych modelach wanien można znaleźć oba te systemy jednocześnie.

Liczba dysz jest uzależniona od wielkości i kształtu wanny. Niektóre z nich mogą być ruchome (obrotowe lub z regulacją kierunku), tzw. szampańskie (pod dużym ciśnieniem, generujące dużo bąbelków), albo nieruchome (np. typu kaskada).

Jak uruchomić wannę z hydromasażem?

Jak włączyć hydromasaż w wannie? To zależy od konkretnego modelu. Niektóre z nich są sterowane elektronicznie, inne pneumatycznie.

Uruchomienie wanny z hydromasażem za pomocą pilota (sterowania elektronicznego) jest o wiele wygodniejsze niż przyciskiem pneumatycznym. Pilot (sterownik) znajduje się niemal zawsze na obrzeżu wanny. Często pozwala na wybór odpowiedniego programu, dostosowanie temperatury wody, a także czasu, przez który ma działać hydromasaż.

Sterowanie pneumatyczne przy uruchamianiu wanny z hydromasażem jest tańszym, ale mniej komfortowym rozwiązaniem. Ma bardziej ograniczone funkcje, ponieważ pompa jest włączana ręcznie, za pomocą przycisku pneumatycznego.

W wannach z hydromasażem mogą znajdować się zróżnicowane funkcje, np. odpływ push-to-open, dodatkowe technologie (m.in. wspomniana już technologia termostatyczna), syfon przelewowy, czy czujnik poziomu wody. Ten ostatni element szczególnie ułatwia sterowanie, gdyż umożliwia włączenie dysz dopiero wtedy, gdy będą pokryte wodą.

Dbanie o wannę z hydromasażem

Czyszczenie wanny z hydromasażem wymaga regularnego dezynfekowania urządzenia. Można zrobić to za pomocą tabletek lub płynów. Czasami modele takich wanien są wyposażone w system dezynfekcji automatycznej – wtedy do czyszczenia dysz wystarczy użyć specjalnego przycisku na panelu.

Mimo to dezynfekcja ręczna również nie jest skomplikowana ani kłopotliwa. Zazwyczaj wystarczy napełnić wannę zimną, czystą wodą, następnie dodać odpowiedni środek dezynfekujący (informacja o tym, w jakiej ilości, znajdują się na opakowaniu). Później włącza się masaż na kilka minut (zwykle około 3), a następnie wyłącza i pozostawia wannę napełnioną na 10 do 20 min. Później opróżnia się wannę i powtarza czynność, ale już bez dolewania płynu.

Czy w wannie z hydromasażem można się myć?

Tak! Wanna z hydromasażem to tak samo praktyczne rozwiązanie, jak zwykła wanna. Przekonanie, że mydło czy szampon mogą uszkodzić lub zatkać kanały nie jest zgodne z prawdą. Warto oczywiście regularnie dezynfekować dysze, usuwając pozostałości po środkach myjących, co zmniejszy ryzyko wystąpienia awarii.

Poza tym w wannie z hydromasażem również można wziąć prysznic, ponieważ znajduje się w niej słuchawka prysznicowa. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby w łazience znalazła się sama wanna. Nie ma konieczności montowania jednocześnie kabiny prysznicowej. Z tego powodu hydromasaż jest polecany również do mniejszych łazienek.

Najnowsze wpisy