Blog

Jaki klimatyzator przenośny wybrać?

Jeśli rozważasz zakup klimatyzatora do domu, z pewnością zastanawiasz się nad tym, czy lepszym wyborem będzie model przenośny, czy stacjonarny oraz jakie parametry są najważniejsze, by być w 100% zadowolonym ze swojego wyboru. Zamiast przeszukiwać setki for tematycznych, wystarczy przeczytać nasz krótki poradnik, w którym omawiamy wady i zalety obu rozwiązań. Czy klimatyzatory przenośne są dobre i schłodzą całe mieszkanie? O tym przekonasz się już za moment.

Jak działają klimatyzatory przenośne i jakie są ich zalety?

Klimatyzator przenośny to urządzenie wyposażone w sprężarkę, wymiennik ciepła, wentylatory oraz zawór rozprężny. Działa na podobnej zasadzie jak lodówka – czynnik chłodniczy krąży między parownikiem, a skraplaczem – sprężarka wraz z zaworem zamieniają czynnik chłodniczy w fazę ciekłą lub gazową, by mogło dojść do procesu parowania, a ciepłe powietrze zostanie wydalone poza budynek z pomocą rury.

Dzięki temu, że pobiera on nagrzane powietrze z pomieszczenia, a następnie rozprowadza je po wnętrzu, przyjemna temperatura utrzymuje się na dłużej. Używając klimatyzatora zauważysz także poprawę wilgotności powietrza, mogąc zrezygnować z dodatkowych urządzeń.

Jakie klimatyzatory polecacie czyli minusy i plusy rozwiązania

Polecane klimatyzatory przenośne charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami. Dzięki temu postawisz je bez problemu w małym mieszkaniu lub w biurze, mogąc korzystać z nich praktycznie od razu po rozpakowaniu. Nie musisz wiercić elewacji, prowadzić kosztownego przyłącza, dlatego mają dużą przewagę nad klimatyzatorami stacjonarnymi, które kosztują znacznie więcej i nie są mobilne.

Warto pamiętać o tym, że klimatyzator przenośny posiada w zestawie rurę gorącego powietrza, którą musisz wyprowadzić na zewnątrz przez okno, ścianę, do innego pomieszczenia lub do wentylacji. Kolejną wadą tego rozwiązania jest fakt, że klimatyzator przenośny jest dosyć głośny, gdyż sprężarka jest umieszczona w jednym pomieszczeniu (model stacjonarny ma sprężarkę na zewnątrz). Minusem jest także brak dopływu świeżego powietrza, gdyż urządzenie pobiera powietrze z otoczenia.

Czy klimatyzatory przenośne są dobre czy lepiej wybrać modele stacjonarne?

Jeśli zdecydujesz się na polecane klimatyzatory przenośne, z pewnością będziesz zadowolony z ich działania. To urządzenia wydajne, a do tego o wielkości większej walizki, które możesz bez trudu przetransportować z pokoju do pokoju z pomocą kółek lub uchwytów. Są także estetyczne, nowoczesne, dzięki czemu doskonale wpiszą się w wystrój mieszkań i domów. Gdy ustawisz je wśród innych urządzeń, praktycznie znikną z pola widzenia, oferując przyjemny chłód w upalne dni.

W porównaniu z modelami stacjonarnymi nie są jednak tak wydajne, ale za to można je ustawić w dowolnym pomieszczeniu, a w razie potrzeby przenieść lub ukryć, gdy nadejdzie okres grzewczy. Klimatyzacja stacjonarna składa się aż z dwóch elementów – jednostki zewnętrznej, którą zwykle umieszcza się na balkonie oraz właściwego urządzenia, które ochładza pomieszczenia. Jest z pewnością bardziej kosztowna, do tego należy doliczyć montaż i regularne koszty konserwacji. Nie może być także zastosowana w każdym budynku i zdarza się, że wymaga zgody dewelopera.

Jaki klimatyzator przenośny wybrać – ważne cechy

Wiesz już, jak działają klimatyzatory przenośne, jednak jakie są najistotniejsze parametry, które zdecydują o tym, czy urządzenie spełni twoje oczekiwania? Warto zwrócić uwagę na poziom generowanego hałasu, szczególnie jeśli cenisz sobie ciszę. Najcichsze urządzenia generują ok. 40 dBa, jednak za dobry wynik można uznać wartości poniżej 63 dB.

Ważna jest także moc – tradycyjnie, by ochłodzić 1m2 powierzchni, potrzebne jest urządzenie o mocy 0,1 kW, dlatego nietrudno policzyć, że mały salon o powierzchni 20 m2 wymaga urządzenia o mocy 2-3 kW. Warto jednak sprawdzić parametry podane przez producenta, które określa zarówno moc, jak i obszar chłodzenia.

Wydajność, czyli przepływ powietrza, powinien być jak najwyższy. Najpopularniejsze są urządzenia o przepływie w zakresie 200-400 m3/h.

Nie mniej ważna jest klasa energetyczna, szczególnie że urządzenia nie pracują godzinę czy dwie, ale niekiedy nawet przez cały dzień. Im wyższa klasa energetyczna, tym niższe rachunki, dlatego ideał to klasa A+++.

Jakie są najważniejsze funkcje klimatyzatora, które powinien posiadać? Timer pozwala ustawić czas działania, a pilot umożliwia zdalne sterowanie. Termostat zapewnia utrzymanie zaprogramowanej wcześniej temperatury, a funkcja ogrzewania będzie idealna na chłodny okres. Wybrane modele mogą nawet posiadać możliwość osuszania powietrza i ruch oscylacyjny, kierowany naprzemiennie w różnych kierunkach.

Polecane klimatyzatory na lato 2022

Klimatyzator przenośny DRAC10-7, Duraterm, to klimatyzator przenośny o mocy chłodniczej 7000 BTU/2 kW i przepływie powietrza osiągającym 300 m3/h. Dzięki temu efektywnie schłodzi pomieszczenia o powierzchni do 15 m2. Urządzenie zostało wyposażone w funkcję trwałego chłodzenia, system automatycznego odparowywania oraz cyrkulację powietrza. Docenisz go również za nowoczesny wyświetlacz LED i pilot zdalnego sterowania, z pomocą którego będziesz sterować urządzeniem z oddali. Kółka jezdne umożliwiają wygodne przestawienie klimatyzatora, a regulator prędkości na dopasowanie poziomu chodzenia.

Klimatyzator przenośny DRAC11-9 Duraterm, to kolejna propozycja w naszym zestawieniu. Urządzenie wyróżnia się wyższym przepływem powietrza na poziomie 360 m3/h oraz wydajnością chłodzenia 9000 BTU/2,5 kW. Dzięki temu efektywnie schłodzi pomieszczenie o powierzchni 12-18 m2. Dlaczego warto go wybrać? Posiada nowoczesny wyświetlacz LED, pilot, funkcję trwałego chłodzenia, automatycznego odparowywania, a nawet regulator prędkości i wskaźnik stanu wody. To idealne rozwiązanie do domu i do mieszkania.

Które klimatyzatory polecamy do większego salonu lub do małego biura? Doskonałym wyborem będzie DRAC12-12 Duraterm o mocy 12000 BTU/3,5 kW i przepływie powietrza 400 m3/h. Maksymalna powierzchnia chłodzenia obejmuje obszar 18-25 m2.

Jaki klimatyzator przenośny poradzi sobie z powierzchnią ok. 30 m2? Doskonałym wyborem będzie klimatyzator przenośny DRAC12-14 Duraterm posiadający wszystkie funkcje niższych modeli wymienionych wcześniej, obejmujący obszar 20-28 m2, z przepływem powietrza 400 m3/h i wydajnością chłodzenia 14000 BTU/4.0 kW.

Najnowsze wpisy