Blog

Odległość WC od ściany

Po podjęciu decyzji o tym, co znajdzie się w łazience, trzeba zaplanować lokalizację poszczególnych elementów wyposażenia. Wśród nich ważne miejsce zajmuje miska WC. Niezbędna w każdym domu, występująca w różnych rozmiarach i kształtach. Ten pierwszy aspekt, czyli wielkość muszli klozetowej, będzie mieć niebagatelne znaczenie przy wydzielaniu odległości WC od różnych sprzętów.

Jakie są standardy higieny związane z wyposażeniem hydraulicznym i ich lokalizacją?

Odległość miski WC od ściany i innych sprzętów, a ergonomia

Standardowo toaleta ma długość około 70 centymetrów. Jeżeli chcesz, aby muszla mniej wystawała, wisząca miska WC będzie dobrym wyborem. Sedes bezkołnierzowy jest najbardziej praktycznym rozwiązaniem do małych i średnich łazienek. Pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.

Ile powinna wynosić wolna przestrzeń w łazience, aby swobodnie korzystać z miski WC?

  1. Po prawej i lewej stronie WC musi być odległość nie mniejsza niż 35 do 45 centymetrów.
  2. Przed toaletą powinno znaleźć się minimum 55 centymetrów wolnego miejsca – bez względu na to, co się tam znajduje (np. umywalka czy drzwi). Mimo to najlepszą, najbardziej komfortową opcją jest pozostawienie przed muszlą 60-80 centymetrów wolnej przestrzeni.

Jeżeli toaleta jest oddzielona od łazienki, optymalne wymiary kabiny z WC to 168 centymetrów na 92 centymetry.

Jaka odległość muszli klozetowej od ściany będzie odpowiednia?

Ile więc powinna wynosić odległość miski WC od ściany? Szczelina ta nie może być mniejsza niż 20 centymetrów. Zastosowanie się do tego zalecenia pozwoli Ci na ergonomiczne rozmieszczenie wyposażenia łazienki. W ten sposób korzystanie z instalacji wodno-kanalizacyjnej będzie nie tylko wygodne, ale też pozwoli na łatwiejsze utrzymanie sanitariatów w czystości.

Oczywiście sposób rozplanowania lokalizacji poszczególnych sprzętów zależy w dużej mierze od wielkości samej łazienki, a także od wymiarów muszli klozetowej. Jednak zaleca się, aby odległość miski WC od ściany wynosiła nie mniej niż 20 centymetrów.

Pozostałe elementy hydrauliczne. Gdzie je rozmieścić?

Toaletę i umywalkę instaluje się w odległości przynajmniej 20-30 centymetrów, taki sam wymiar powinien dzielić miskę klozetową z prysznicem i wanną. Coraz częściej w łazienkach pojawia się również praktyczny bidet. WC i bidet umieszcza się w odległości 30 cm od siebie, ale nie większej. Zbyt mała przerwa między tymi urządzeniami także może powodować dyskomfort. Dlatego parametr pomiędzy 20 a 30 centymetrów to zdecydowanie najkorzystniejsza opcja.

Odległość od bidetu do powierzchni ściany powinna wynosić 30 centymetrów, od wanny lub prysznica do bidetu również 30 centymetrów. Za to optymalny odstęp pomiędzy powierzchnią ściany a umywalką to 30 centymetrów.

Jaka miska toaletowa do małej łazienki? Zalety modeli podwieszanych

Jak wspomnieliśmy na samym początku, podwieszana miska WC to najlepsze wyjście dla małego metrażu. Jest trendem ostatnich lat, obecnym zarówno w miejscach użyteczności publicznej, jak i łazienkach prywatnych. Mniej wystaje, pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni w niewielkich wnętrzach. Dodatkowo prezentuje się bardzo schludnie i estetycznie, dodając aranżacji lekkości i nieco nowoczesnego stylu.

Inną zaletą misek bezkołnierzowych, czyli pozbawionych wewnętrznego rantu kierującego strumień wody w dół, jest łatwość czyszczenia. Taką miskę klozetową można bez problemu umyć w środku, a także dokładnie oczyścić z każdej strony. Jest to rozwiązanie bardziej higieniczne, atrakcyjne wizualnie, zalecane do nowoczesnych łazienek.

Podsumowanie: odległość WC od ściany i pozostałego wyposażenia

  • Zalecana odległość WC od ściany to 20 centymetrów.
  • Pomiędzy sedesem a innymi urządzeniami sanitarnymi (w tym umywalką) trzeba pozostawić zwykle 20-30 centymetrów odstępu.
  • Przerwa między bidetem a miską klozetową też musi mieć długość 20-30 centymetrów, ale nie większą. Oba urządzenia montuje się na tej samej wysokości.
  • Brzeg sedesu powinien znaleźć się około 40-45 centymetrów nad poziomem posadzki.
  • Wolna, optymalna przestrzeń przed sedesem: 80 x 60-80 centymetrów.
  • Bidet również musi znaleźć się 40-45 centymetrów nad poziomem podłogi, a przestrzeń przed nim powinna mieć 100 x 70 centymetrów.
Najnowsze wpisy