Blog

Rodzaje wanien

Dla wielu osób wanna to nieodzowny element łazienki. Pozwala stworzyć namiastkę domowego SPA, stanowiąc doskonałe miejsce relaksu i odprężenia. Długie, ciepłe kąpiele sprzyjają czytaniu książek, gazet, czy nawet oglądaniu filmów. Wanna bywa też niezbędna w mieszkaniach, w których są małe dzieci. Oprócz tego pełni pewne nieoczywiste funkcje, np. służy do namaczania prania.

Poziom komfortu korzystania z wanny zależy od jej funkcjonalności. Dlatego przed zakupem swojego wymarzonego modelu dobrze jest zapoznać się z rodzajami wanien. Do wyboru są produkty o różnych kształtach, wymiarach, możliwościach montażu i pojemnościach. Rodzaje wanien do łazienki to obszerny temat, ale w tym tekście skupimy się na kilku najważniejszych kwestiach.

Rodzaje wanien łazienkowych

Wśród rodzajów wanien do łazienki wyróżnia się m.in. podział ze względu na materiały, z których zostały wykonane. Najchętniej kupowany i najczęściej polecany rodzaj to wanny akrylowe. Cechują się wysoką trwałością, odpornością na zarysowania, uderzenia i działanie środków chemicznych.

Ich zaletą jest także wysoka izolacja termiczna, dzięki czemu woda pozostaje ciepła przez dłuższy czas. Kolejnym istotnym plusem wanien akrylowych jest izolacja akustyczna, czyli tłumienie dźwięków np. lejącej się wody. Poza tym mają gładką, przyjemną w dotyku fakturę.

Inne propozycje dostępne na rynku to m.in. wanny stalowe, które są trwałe i stabilne, ale szybciej tracą ciepło i mniej chłoną dźwięki niż produkty z akrylu.

Oprócz tego istnieje podział na wanny wolnostojące, przyścienne i narożne. Ten pierwszy rodzaj pasuje głównie do dużych, przestronnych łazienek. Modele przyścienne i narożne to zdecydowanie częstszy wybór, ponieważ są bardziej uniwersalne. Niektóre łazienki o niewielkim metrażu (np. w mieszkaniach w bloku) pozwalają wyłącznie na montaż przy ścianie lub w rogu pomieszczenia.

Dlatego nadrzędnym czynnikiem wpływającym na wybór wanny do łazienki jest jej rozmiar i kształt. W naszej ofercie znajdziesz więc eleganckie wanny owalne i prostokątne:

Wanny prostokątne

Ten rodzaj wanien akrylowych można zamontować w narożniku, we wnęce, pod ścianą łazienki – czyli wszędzie, gdzie chcesz! Wanny prostokątne są niezwykle uniwersalne. Ich kształt jest na tyle standardowy, że mieszczą się nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Wśród naszych produktów dostępne są modele o różnych długościach (od 100 do 200 cm). Długość i szerokość warto dopasowywać również do swoich osobistych preferencji oraz postury osób korzystających z wanny:

  • Polecana długość dla ludzi o przeciętnym wzroście to 160 cm.
  • W bardzo małych łazienkach sprawdzą się też wanny krótsze (120-140 cm).
  • Szerokość standardowa to 70 cm.
  • Jednak naprawdę szeroka i wygodna wanna to taka, w której krótszy bok wynosi 90 czy 100 cm (w sam raz dla większych łazienek i postawniejszych osób).

Wanna prostokątna pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej. Jest wygodna, jej design nie przytłacza całej aranżacji i daje efekt nowoczesnego minimalizmu. Ze względu na uniwersalny kształt pasuje też do niewielkich, kameralnych łazienek, w których liczy się komfort i dopasowanie do wymiarów wnętrza.

Najlepiej postawić ją w rogu, pozostawiając wolną przestrzeń przy froncie i jednym boku wanny.

Wanny owalne

Drugi rodzaj wanien akrylowych to modele owalne. Rzadziej montowane w rogu ze względu na swoją obłą formę, jednak świetnie prezentujące się przy ścianie lub jako wanny wolnostojące. Mogą być wyposażone w siedzisko, wbudowany hydromasaż, czy szeroki brzeg do postawienia kosmetyków. Zazwyczaj wanny owalne są większe niż prostokątne, co może mieć pozytywny wpływ na poczucie komfortu podczas kąpieli.

Spotkasz je przede wszystkim w SPA, hotelach, pensjonatach, pokojach kąpielowych, a także w dużych, nowoczesnych, domowych łazienkach.

Zwolennicy tego rodzaju wanien preferują je ze względu ich na lekkość i przestronność. Są bardzo stylowe, a w wersji wolnostojącej prezentują się wręcz romantycznie, pozwalając na stworzenie domowego SPA z prawdziwego zdarzenia. Poza tym nie mają rogów, o które można się zahaczyć lub uderzyć, czyli nie utrudniają poruszania się po łazience. Ten aspekt powoduje, że wanny owalne chętnie wybierają m.in. rodziny z małymi dziećmi.

Wadą wanny owalnej może być fakt, że nie pasuje do każdego wnętrza. Zajmuje trochę więcej miejsca niż wariant prostokątny. Poza tym trudniej jest umieścić ją w narożniku lub wnęce. Zazwyczaj stanowi więc centralny punkt aranżacji w tych łazienkach, które mają do tego odpowiednie wymiary.

Najnowsze wpisy