Blog

Wanna przyścienna czy wolnostojąca?

Efektowna wanna może być ozdobą łazienki, stanowić jej centralny punkt. Solidna i starannie wykonana od razu przyciąga wzrok – zwłaszcza, kiedy ma ciekawą formę. Propozycje producentów wanien różnią się nie tylko pod względem wykonania, wykorzystanych materiałów, ale również rodzajów dostępnych produktów.

Wybierając model dla siebie, staniesz przed ważnym pytaniem: wanna przyścienna czy wolnostojąca? Jedna z tych opcji jest bardzo powszechna i uniwersalna, druga stopniowo pojawia się w polskich domach.

Ergonomiczne wanny przyścienne

Na początek wanny przyścienne, czyli najpowszechniej wybierany wariant. Są montowane przy ścianie (jednej lub dwóch), w rogu lub naturalnej wnęce. W ten sposób nie zabierają zbyt wiele przestrzeni użytkowej, a jednocześnie nie kolidują z innymi elementami wyposażenia oraz sprzętami. Wanna przyścienna to rozwiązanie ergonomiczne, nadające się do każdej łazienki, nawet tej o bardzo małym metrażu.

Możesz dyskretnie wpasować ją w projekt, jeżeli chcesz, aby nie zdominowała całej aranżacji. Zajmuje znacznie mniej miejsca niż model wolnostojący. Pozwala więc na optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni tam, gdzie liczy się każdy centymetr. Dużą zaletą wanny przyściennej jest też ogromny wybór rozmiarów czy kształtów.

To propozycja niezwykle uniwersalna, klasyczna i od lat spotykana w wielu polskich mieszkaniach. Zazwyczaj są to wanny prostokątne, jednak coraz większą popularnością cieszą się też przyścienne modele półokrągłe. Dzięki temu można z łatwością dopasować produkt pasujący do charakteru oraz wymiarów łazienki.

Zjawiskowe wanny wolnostojące

Wanny wolnostojące to gorący trend ostatnich lat. Luksusowe, modernistyczne lub w stylu retro, prezentują się wręcz zjawiskowo. Stają się nieodłącznym elementem nowoczesnych łazienek, zwłaszcza tych o większych rozmiarach – głównie od 10 metrów kwadratowych. Mimo to, dzięki szerokiemu wyborowi rozmiarów w ofercie Bravat by Dietsche, możliwe jest dobranie wolnostojącej wanny również do średniej łazienki.

Ten rodzaj wanien to chętnie wybierana opcja, niezwykle elegancka i mająca niezaprzeczalne walory dekoracyjne. Wannę wolnostojącą można postawić w dowolnym miejscu. Pozwala stworzyć wrażenie większej przestrzeni głównie wtedy, gdy jest umieszczona w pewnej odległości od ściany. W ten sposób eksponuje się wannę na tle wyposażenia, czyniąc z niej centralny punkt aranżacji.

Wanny wolnostojące mogą mieć ciekawe, niebanalne kształty, które dodają im jeszcze więcej uroku. Coraz chętniej wybierane są modele asymetryczne i owalne. Ze względu na duże rozmiary, często montuje się w nich udogodnienia takie jak półka na kosmetyki czy książkę, siedzisko, lub hydromasaż.

Zanim kupisz swoją wymarzoną wannę…

Jeżeli zdecydujesz się na model wolnostojący, zwrócić uwagę, że między wanną a ścianą lub wyposażeniem z każdej strony musi być około 60-70 cm wolnej przestrzeni. Pamiętaj, że jeden bok będzie służyć do wychodzenia i wchodzenia, pełniąc funkcję frontu wanny. Jego odległość od ściany czy mebli powinna wynosić od 90 do 110 cm.

Za to wanna przyścienna powinna mieć minimalnie 160 cm długości i równo lub powyżej 80 cm szerokości, aby zapewnić komfortową kąpiel ludziom o różnych gabarytach. Przed frontem wanny musi być minimum 55 cm przestrzeni, a jeszcze lepiej, gdy odległość ta będzie mieć około 1 metra. Pozwoli to na swobodne poruszanie się, wycieranie i wchodzenie czy wychodzenie.

Gdy w domu są dzieci albo łazienka jest bardzo mała, najlepszym wyborem będzie wanna o zaokrąglonych rantach, które zmniejszą ryzyko bolesnego uderzenia się w róg.

Co wybrać – wannę przyścienną czy wolnostojącą?

Zazwyczaj taką decyzję weryfikuje sam metraż łazienki. Jeżeli jest mała i kameralna, wanna przyścienna może okazać się jedyną dostępną opcją. Ten wariant zdecydowanie wygrywa pod kątem funkcjonalności i uniwersalności. Kiedy jednak masz do dyspozycji średnie lub duże pomieszczenie, z pewnością powinieneś rozważyć montaż wanny wolnostojącej. Uczyni z Twojego wnętrza luksusowy, elegancki pokój kąpielowy rodem z hollywoodzkiego filmu.

Najnowsze wpisy