Blog

Z jakiego materiału wybrać wannę?

Materiał wykonania wanny ma znaczenie nie tylko pod kątem wyglądu czy trwałości, ale wpływa również na poziom odczuwanego komfortu podczas kąpieli, mobilność armatury i jej odporność na zarysowania. Popularne są modele akrylowe, jednak coraz więcej osób decyduje się na produkty z konglomeratu czy z marmuru. Przekonaj się, jaki materiał wanny najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku! W końcu kto powiedział, że istnieje tylko jedna opcja dla każdego?

Z czego wanna jest najlepsza – popularny akryl

Akryl to król materiałów, z którego wykonuje się wanny. Czym jest właściwie ten materiał? Występuje pod postacią litego arkusza, który formuje się w pożądany kształt i tworzy wodoodporną membranę. W wannie często wzmacnia się go włóknem szklanym, by był odporny na codzienne użytkowanie. Dlaczego warto wybrać wanny akrylowe?

Wanna a materiał – akryl:

 • Nie pochłania wody,
 • Zatrzymuje ciepło, poprawiając wydajność kąpieli,
 • Jest łatwy w pielęgnacji i pozostanie błyszczący pomimo zabiegów pielęgnacyjnych,
 • Odporny na bakterie i wirusy, dlatego nie pojawi się na nim pleśń,
 • Można go odnowić,
 • Dostępny w szerokiej gamie kolorów i form – daje możliwość praktycznie dowolnego formowania.

Wanny akrylowe są lekkie – często ważą mniej niż 20 kg, dlatego można bez problemu przestawić je lub przetransportować w inne miejsce. Oczywiście jak każdy inny materiał, akryl nie pozostaje bez wad. Pomimo niewygórowanej ceny jego powłoka nie jest w 100% odporna na zarysowania, które mogą stać się po czasie widoczne. Co ciekawe, materiał ten lekko się odkształca podczas kąpieli, dlatego możesz odczuć mniejszą stabilność, jednak dla większości osób jest to niezauważalne.

Sięgając po wannę z akrylu warto zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy model jest w 100% wykonany z akrylu sanitarnego. Wanna akrylowana składa się z materiału sanitarnego pokrytego kilkumilimetrową warstwą akrylu. Daje zbliżone odczucia, ale w jej wnętrzu znajdują się np. kompozyt i płyta wiórowa.

Z czego wanna – modele żeliwne pod lupą

Wanna żeliwna jest produkowana z topionego żelaza, które wlewa się bezpośrednio do formy, uzyskując pożądany kształt. Jest następnie wygładzana i pokrywana grubą warstwą emalii. Prezentuje się luksusowo, elegancko i jest to często model stojący na stylizowanych nóżkach, idealny do pokoju w stylu retro. Dzięki takiej wannie nadasz wnętrzu niepowtarzalnego designu.

Wanna a materiał – żeliwo:

 • Niezwykle wytrzymała, odporna na wszelkie odpryski i zarysowania,
 • Zatrzymuje ciepło wody,
 • Jest dostępna w wielu kolorach.

Dużą wadą wanny żeliwnej jest jej waga. Jest ciężka, dlatego nie można jej przestawić w dowolne miejsce i już w momencie montażu wymaga współpracy min. 2 osób, a strop może wymagać dodatkowych podpór. Niestety jest także zimna w dotyku, dlatego może nie być komfortowa, gdy nie bierzesz kąpieli w wannie wypełnionej po brzegi wodą.

Wanna z jakiego materiału będzie równie trwała co model żeliwny? Współczesne wanny stalowe

Wanna stalowa, jak sama nazwa wskazuje, jest wykonana ze stali, na którą nakłada się emalię (najczęściej porcelanę). Obserwując trendy w urządzaniu łazienek, ten materiał coraz bardziej odchodzi w zapomnienie, ale warto wiedzieć, jakie są jego główne wady i zalety.

Wanna a materiał – stal pokryta emalią:

 • Łatwa w utrzymaniu czystości,
 • Niedroga,
 • Trwała – jest odporna na uderzenia, zarysowania i środki czyszczące.

Niestety podobnie jak model żeliwny jest dosyć ciężka, a do tego podatna na rdzewienie i powstawanie odprysków. Jeśli lubisz oryginalne kształty, ten rodzaj materiału także nie jest dla ciebie – są one dosyć ograniczone pod kątem designu. Klasyczna wanna stalowa może przyciągać sentymentem, ale niestety nie ma szans w starciu z akrylem. Jest głośna (daje specyficzny metalowy pogłos), ciężka i zimna w dotyku.

Modele marmurowe – z czego wanna do eleganckich aranżacji?

Z jakiego materiału wanna prezentuje się niezwykle stylowo, elegancko i wpisuje się w najnowsze trendy projektowe? Oczywiście mowa o modelu z marmuru! Tak naprawdę jest to mieszanka rozdrobnionego wapienia i żywicy, które pokrywa się żelkotem, dlatego określa się go jako sztuczny marmur. Prawdziwy kamień byłby znacznie bardziej kosztowny, cięższy i trudniejszy w codziennej pielęgnacji.

Wanna a materiał – sztuczny marmur:

 • Dosyć trwała,
 • Odporna na zarysowania i odpryśnięcia,
 • Powierzchnia ciepła w dotyku, woda długo pozostaje gorąca
 • Dźwiękochłonna,
 • Prezentuje się luksusowo,
 • Dostępna w wielu kolorach i opcjach.

Wanna z jakiego materiału nie jest zbyt trwała: włókno szklane

Zastanawiasz się, z czego wanna jest najlepsza? Niestety nie będzie to włókno szklane, które charakteryzuje się porowatą strukturą, przez co wchłania wodę i jest prawdopodobnie najbardziej kruchym materiałem na rynku armatury łazienkowej. Dodatkowo wanna nie pozostanie w niezmienionym stanie – wraz z czyszczeniem zacznie matowieć i zmieniać swój kolor. Włókno szklane to rodzaj żywicy, który rozpyla się na kształt wanny. Czy to rozwiązanie ma zalety?

Wanna a materiał – włókno szklane:

 • Niski koszt zakupu,
 • Lekka i łatwa w instalacji,
 • Może zostać naprawiona w razie uszkodzenia.

Wanna – jaki materiał może zastąpić popularny akryl, żeliwo, stal i marmur?

Wanny kompozytowe i konglomeratowe to świetny stosunek jakości do ceny. To nic innego jak kruszywo mineralne, które jest odporne na zarysowania i przebarwienia. Wanny z kompozytu zachwycają świeżą formą, designerskim wyglądem, do tego są przyjemne i ciepłe w dotyku. Tłumią także dźwięki, jednak są bardziej kosztowne od modeli akrylowych i dosyć ciężkie, dlatego są chętniej wybierane do ekskluzywnych pomieszczeń.

Jeśli poszukujesz mniej szablonowych rozwiązań, możesz zainteresować się wannami z płytek ceramicznych. Nie chodzi nawet o modele do zabudowy, które obudowuje się płytką, ale produkty wykonane w całości z tego materiału. Taka wanna z pewnością będzie gwiazdą w twojej łazience, jednak kąpiel w niej może nie być komfortowa ze względu na nieregularną powierzchnię. Dodatkowo wymaga regularnej konserwacji.

Wanna a materiał czyli propozycja dla miłośników stylu eko

Nowoczesne wanny mogą być także wykonane z kamienia naturalnego takiego jak onyks, granit, piaskowiec, bazalt czy trawertyn. Są one produkowane z domieszką żywicy lub akrylu. To piękne okazy do luksusowych wnętrz, gdyż są bardzo kosztowne, dodatkowo mogą wymagać podpór, ze względu na wysoką masę (nawet kilkaset kilogramów). W zależności od kamienia, wymagają uwagi i wielu zabiegów konserwacyjnych, jednak są odporne na zadrapania i różne uszkodzenia mechaniczne. Są przede wszystkim rozwiązaniem do ekskluzywnych wnętrz, szczególnie ze względu na swoją cenę.

Wiedziałeś o tym, że można zamówić nawet wannę z drewna lub miedzianą? Nie są to jednak modele zbyt popularne ani praktyczne, dlatego dedykuje się je głównie dla miłośników tych materiałów lub wyszukanych aranżacji wnętrz. Jeśli cenisz sobie komfort i najlepszy stosunek jakości do ceny, poszukaj wanny akrylowej, której materiał zapewni ci wysoki poziom komfortu nawet podczas długich kąpieli.

Najnowsze wpisy