Blog

Jaka wanna jest najwygodniejsza?

Jeśli remontujesz lub urządzasz łazienkę i dysponujesz wystarczającym miejscem na ustawienie wanny wolnostojącej lub przy ścianie, na pewno zastanawiasz się nad tym, na co zwrócić uwagę, by wybrać wygodny model. W końcu nie chodzi tylko o design, wysoką jakość wykonania, które na nic się nie zdadzą, jeśli kąpiel będzie udręką. Czytaj dalej, a dowiesz się, czy wanna wolnostojąca jest wygodna, jak dopasować rozmiar armatury do swojego wzrostu i na co zwrócić uwagę, by doświadczać maksymalnego komfortu.

Wygodna wanna – wymiary, które pasują do ciebie, a nie do łazienki

Nie ma w tym nic dziwnego, że wybierając rozmiar wanny często kierujemy się tym, czy zmieści się w łazience. Oczywiście nie można pomijać tego aspektu, ale wcale nie powinien być priorytetem. Wygodna wanna musi być dopasowana do postury i wzrostu domowników – jeśli chcą czuć się bezpiecznie, powinna gwarantować oparcie dla pleców i stóp. W zbyt krótkim modelu będziesz myć się w pozycji siedzącej, a w zbyt długiem możesz się ślizgać i osuwać w dół, co utrudni relaks z ulubioną książką i lampką wina.

Najpopularniejsze modele mają 160-170 cm długości i ok. 70 cm szerokości. Są idealne dla osób szczupłych o przeciętnym wzroście. Czasami trudno jest jasno określić, co oznacza „przeciętny” wzrost, dlatego o wiele lepiej kierować się zasadą, że wymiary wygodnej wanny pod kątem długości, powinny być o 10-15 cm krótsze niż wzrost domowników. Pamiętaj jednak o tym, że armatura łazienkowa ma służyć wszystkim członkom rodziny, szczególnie tym najwyższym, dlatego często lepiej zdecydować się na większy rozmiar, by wysokie osoby mogły się odprężyć i wygodnie wyprostować nogi.

Wygodna wanna do leżenia – wysokość krawędzi kształty

Analizując wymiary trudno zapominać o wysokości krawędzi, która jest ważna dla każdego, kto chce uniknąć rozchlapywania wody po łazience. Wygodna wanna prostokątna będzie mierzyła min. 60 cm nad podłogą, gdyż przyjemnie jest się zanurzyć w wodzie o głębokości ok. 50 cm, pozostawiając bezpieczne 10 cm od krawędzi.

Jak wybrać wygodną wannę owalną? Jej szerokość powinna wynosić ok. 80-120 cm, a długość 170-190 cm. Jeśli chcesz wstawić do pokoju kąpielowego model okrągły, koniecznie wybierz ten o średnicy 150-160 cm, gwarantując sobie pełen komfort relaksu.

Potrzebujesz modelu o dużej niecce, ale brakuje ci miejsca w łazience? Doskonałym rozwiązaniem będzie wygodna wanna narożna. W tym przypadku standardowe wymiary wynoszą ok. 120x120 cm. Wanny narożne warto postawić w małych łazienkach, a dzięki występowaniu siedziska będą wygodne szczególnie dla starszych osób. Zamiast niej można także rozważyć wstawienie modelu asymetrycznego o długości 140-150 cm i szerokości 70-80 cm.

Materiał ma znaczenie – jaka wanna będzie najwygodniejsza?

Czy materiał będzie odrywał duże znaczenie w naszym komforcie? Jak się okazuje – ogromny. Niezwykle popularne są wanny prostokątne czy owalne wykonane z akrylu. To materiał o gładkiej strukturze, przyjemny w dotyku, który szybko się nagrzewa i długo utrzymuje temperaturę, dzięki czemu będziesz mógł relaksować się bez pośpiechu i ciągłego dolewania ciepłej wody. Wanny akrylowe są dostępne w wielu kształtach, dlatego jeśli nie podobają ci się proste, minimalistyczne projekty i szukasz czegoś, co zachwyci cię nietuzinkowym designem, warto rozejrzeć się po ofertach cenionych producentów. Akryl zapobiega namnażaniu bakterii i grzybów oraz nie sprawia kłopotów w czyszczeniu.

Jeśli zadajesz sobie pytanie: „jaka wanna jest najwygodniejsza?”, raczej nie zastanawiaj się nad modelem żeliwnym i stalowym. Wanny żeliwne są zimne w dotyku, co może powodować dyskomfort, gdy nie napełnisz jej po brzegi. Nie można im odmówić trwałości i luksusowego wyglądu, ale pod względem komfortu przegrywają z akrylem. Co z wanną stalową? Niestety woda stygnie w niej dosyć szybko, dlatego nie weźmiesz długiej, relaksującej kąpieli. Dodatkowo modele wykonane z tego materiału nie mają możliwości zamontowania hydromasażu.

Popularne są także wanny ze sztucznego marmuru, które są komfortowe – ich ścianki będą ciepłe nawet przed napełnieniem ich wodą. Niestety są dosyć kosztowne i bardzo ciężkie, dlatego nie mogą być zamocowane w każdej łazience.

Wygodna wanna wolnostojąca, a może model przyścienny lub narożny – na co się zdecydować?

Jeśli dysponujesz dużą łazienką, wanna wolnostojąca może stać się jej centralnym punktem. Dzięki temu wygodnie do niej wejdziesz i wyjdziesz, ciesząc się przyjemną, relaksującą kąpielą. Warto po nie sięgnąć, jeśli uwielbiasz designerskie modele i podążasz za najnowszymi trendami.

Wanny narożne także są wygodne, do tego pozwalają lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. To ważne szczególnie w mniejszych pomieszczeniach, gdzie nie możesz sobie pozwolić na pozostawianie wolnego miejsca wokół armatury. Wanny przyścienne stykają się jednym bokiem ze ścianą, dzięki czemu możesz zamocować uchwyt, który ułatwi wstawanie i wchodzenie do misy. To świetny sposób na to, by podnieść komfort i bezpieczeństwo nie tylko osób starszych, ale także kobiet w ciąży i dzieci.

Kilka słów o kształcie czyli wygodna wanna do leżenia

Niemałe znaczenie pod kątem wygody ma także kształt wanny. Klasycznym wyborem są modele prostokątne, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu i zapewnią ci odpowiednią ilość miejsca na relaksującą kąpiel.

Wanny asymetryczne na planie trapezu lub o zupełnie nieregularnym kształcie mogą nie być komfortowe szczególnie dla wyższych osób. Jeśli podobają ci się oryginalne modele, koniecznie sprawdź, czy oferują przestrzeń zbliżoną do wymiarów wanny prostokątnej.

Wanny okrągłe i owalne to najbardziej designerskie modele, idealne do dużych, przestronnych pokoi kąpielowych. Można je uznać za najwygodniejsze, jeśli uwielbiasz mieć mnóstwo miejsca na kąpiel, jeśli jednak chcesz wygodnie oprzeć książkę i lampkę wina, mogą pojawić się trudności ze znalezieniem odpowiedniej półki. Wygodna wanna wolnostojąca zadba o odpowiednie podparcie dla pleców na całej ich długości, włącznie z odcinkiem lędźwiowym, zwiększając poziom komfortu i dbając o zdrowie twojego kręgosłupa.

Praktyczne rozwiązania i udogodnienia – wanna wygodna w nowoczesnym wydaniu

Wygoda i komfort mogą oznaczać coś zupełnie dla każdego z nas, dlatego poza materiałem i kształtem wanny, warto przyjrzeć się dodatkowym możliwościom, jakie oferują najbardziej zaawansowane modele na rynku. Jeśli lubisz brać prysznic i nie dysponujesz wystarczającą ilością miejsca w łazience, doskonałym wyborem będzie wanna do zabudowy ze szklaną ścianką. Dzięki temu weźmiesz szybki prysznic, ograniczając rozchlapywanie wody po pomieszczeniu, a gdy zechcesz zrelaksować się po ciężkim dniu, po prostu wypełnisz ją po brzegi wodą i pianą.

Jeśli marzysz o komforcie prosto jak z hoteli SPA, koniecznie rozważ model z dodatkowymi akcesoriami i funkcjonalnościami, takimi jak hydromasaż i zagłówki, dzięki którym poczujesz się w pełni odprężony.

Czy wanna wolnostojąca jest wygodna – gdy w grę wchodzi także design

Wiele osób stara się połączyć wygodę z designem i nie ma w tym nic dziwnego – kto chciałby otaczać się rzeczami wyłącznie praktycznymi, które nie sprawiają nam wizualnej przyjemności? Wanny wolnostojące są z pewnością najbardziej designerskie spośród wszystkich, czy są jednak wygodne? Wszystko zależy od ich projektu, kąta nachylenia oparcia i dodatkowych udogodnień. Jeśli chcesz wybrać model, który spełnia twoje potrzeby, zwróć uwagę na aspekty, o których pisaliśmy wcześniej – materiał, wielkość, kształt oraz dodatkowe funkcjonalności.

Wygodna wanna – wymiary optymalnej przestrzeni w łazience

Na koniec warto podkreślić, że wygodna wanna narożna, jak i model o każdym innym kształcie, musi mieć zachowaną odpowiednią przestrzeń wokół, by zadbać o wysoki komfort użytkowania. Wolna przestrzeń przed wanną powinna mierzyć 100-120 na 70 cm, dzięki czemu każdy wygodnie wejdzie i wyjdzie z jej wnętrza. To drobiazg, ale antypoślizgowy dywanik będzie o wiele przyjemniejszy niż dotyk zimnych płytek, jeśli w pomieszczeniu nie zainstalowano ogrzewania podłogowego. Jeśli urządzasz małą łazienkę zmierz, czy między wanną, a umywalką zostało zachowane min. 20 cm wolnej przestrzeni – tyle samo powinno ją dzielić od WC lub bidetu.

Najnowsze wpisy