Blog

Rodzaje baterii łazienkowych

Bateria łazienkowa, niezależnie od rodzaju, to coś więcej niż ładny detal. Poza dopasowaniem do aranżacji wnętrza, powinna być praktycznym elementem użytkowym ułatwiającym korzystanie z łazienki. Niektóre modele pomagają również w oszczędzaniu wody, dzięki czemu dodatkowo niosą ze sobą walor ekonomiczny.

Typy baterii łazienkowych to produkty jedno, dwu lub bezuchwytowe. Jeden uchwyt od lat wypiera z rynku pozostałe rodzaje. Nic dziwnego – to sposób łatwiejsze mieszanie ciepłej i zimnej wody. Jednouchwytowa bateria pozwala jednoczesne regulowanie:

  • temperatury wody
  • i siły jej strumienia.

Dla wielu osób ten wariant jest też o wiele łatwiejszy w użyciu. Pozwala na szybsze ustawienie odpowiednich parametrów, dlatego okazuje się nieodłączną częścią nowoczesnych łazienek.

Dwa uchwyty, dawniej stanowiące zupełny standard, teraz są wybierane do wnętrz utrzymanych w stylu retro. Za to bateria bezuchwytowa to dobry pomysł do łazienek publicznych, np. w restauracjach, ponieważ tam stanowią najbardziej higieniczną i oszczędną opcję. Niestety w prywatnej łazience mogą nie być zbyt wygodne w użytkowaniu, m.in. ze względu na odgórne ustawianie temperatury wody. Poza tym takie rozwiązania są wciąż stosunkowo drogie.

Rodzaje baterii łazienkowych różnią się też ze względu na sposób montażu. Wśród nich wymienia się modele podtynkowe (gdzie mechanizm sterujący jest ukryty, wmontowany w ścianę), ścienne (montowane bezpośrednio w ścianie), sztorcowe, czyli stojące (umieszczane na obrzeżu wanny lub umywalki – jest to najczęściej wybierany typ), oraz wolnostojące (montowane na blacie albo podłodze, obok umywalki czy wanny).

Baterie rozróżnia się także ze względu na zastosowanie - i właśnie taki czytelny podział znajdziesz w naszej ofercie.

Baterie prysznicowe

Komfortowa kąpiel pod natryskiem wymaga prostych, wygodnych rozwiązań. Dlatego najlepsze baterie prysznicowe są kompaktowe, naścienne, a ich uchwyt w wielu przypadkach jest skierowany ku dołowi. Powód jest prosty – pod prysznicem liczy się zachowanie maksymalnej ilości miejsca. Nikt nie chce ryzykować, że uchwyt baterii będzie przeszkadzać w poruszaniu się pod natryskiem. Dlatego gładko wykończone, minimalistyczne modele naścienne w tym miejscu to pozycja obowiązkowa.

Wśród naszych produktów znajdziesz baterie z jedną dźwignią i ceramiczną głowicą mieszaną, dzięki czemu z łatwością dopasujesz parametry wody podczas kąpieli.

  • Wystarczy jedna wolna ręka, aby puścić strumień o właściwej temperaturze. Co ważniejsze, po chwili nie musisz ustawiać jej na nowo!

Regulacja trwa znacznie krócej niż przy dwóch pokrętłach. Bez czasochłonnego operowania baterią zapewnisz sobie komfort każdego dnia. Za to decydując się na naszą baterię prysznicową, możesz spodziewać się najwyższej jakości materiałów, uniwersalnego wyglądu i trwałości potwierdzonej gwarancją.

Baterie wannowo-prysznicowe

Drugi, często wybierany typ to baterie wannowo-prysznicowe. Łączą w sobie dwa w jednym, czyli możliwość napełnienia wanny wodą i skorzystania z prysznica. Zawierają przełączniki funkcji oraz przełącznik natrysku. Niektóre modele z naszej oferty to gotowe zestawy wyposażone w wąż prysznicowy i słuchawkę.

Baterie łazienkowe wannowo-prysznicowe to zazwyczaj modele ścienne, czyli przeznaczone do wmontowania w ścianę. Wiele z nich zaskakuje ciekawą formą, która pięknie uzupełnia wnętrze. Alternatywą dla modeli natynkowych są produkty podtynkowe, które jednak nie są na tyle uniwersalne. Pozostający na zewnątrz korpus baterii to dobre wyjście zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.

  • Przed zakupem tego rodzaju baterii łazienkowej koniecznie zwróć uwagę na zabezpieczenie produktu przed korozją, zastosowane materiały, przepływ, oraz wielkość głowicy.

Baterie z tej kategorii są zazwyczaj bardzo uniwersalne i praktyczne, a w przypadku tych oferowanych przez markę BRAVAT – pięknie wykonane, nowoczesne i sprzedawane z 10-letnią gwarancją trwałości. Pasują do aranżacji każdej nowoczesnej łazienki.

Baterie umywalkowe

Jednouchwytowe, stojące baterie umywalkowe to kolejny rodzaj baterii łazienkowych z naszej oferty. W tym przypadku, podobnie jak przy bateriach prysznicowych, liczy się kompaktowość i nowoczesna forma.

Jeden uchwyt ułatwia ustawienie odpowiedniej temperatury oraz siły strumienia wody. Wyklucza też konieczność regulowania parametrów za każdym razem, gdy ktoś korzysta z umywalki. To bez wątpienia najbardziej funkcjonalny wariant na rynku.

  • Do użycia baterii wystarczy tylko jedna ręka, a regulacja trwa znacznie krócej niż przy modelu z dwoma uchwytami.

Umywalkowe baterie sztorcowe (stojące) stały się standardem we współczesnych łazienkach. Montowane w umywalce lub blacie mogą różnić się pod względem długości i wysokości. W związku z tym, zanim zdecydujesz się na produkt dla siebie, sprawdź, w które miejsca będzie trafiał strumień wody i dobierz baterię do wymiarów swojej umywalki.

Baterie bidetowe

Bidety coraz częściej pojawiają się w polskich mieszkaniach. Mimo to wiele osób nie wie, jak dopasować do nich odpowiednią armaturę.

Bez obaw - spieszymy z pomocą! Najczęściej wybierany wariant to bateria bidetowa stojąca, która stanowi najbardziej klasyczne i bezpieczne rozwiązanie. Mocuje się ją do rantu bidetu, zapewniając w ten sposób łatwy dostęp do uszczelek i wężyków. Taka metoda montażu nie powoduje więc trudności przy ewentualnej naprawie usterek, czy w razie konieczności wymiany jakiegoś elementu.

Poza tym stojącą baterię łatwiej jest utrzymać w czystości.

  • Modele od BRAVAT mają dodatkową powłokę chromu, dzięki czemu są perfekcyjnie gładkie i zabezpieczone przed korozją. Pasują do każdego wnętrza, a przy tym cechują się dobrymi parametrami ochronnymi.

Nowoczesna, stojąca bateria bidetowa będzie doskonale współgrać z podobną stylistycznie baterią wanny lub prysznica, a także pozwoli na rozsądne zagospodarowanie przestrzeni w niewielkiej łazience.

Najnowsze wpisy