Progi do kabiny prysznicowej

Urządzając łazienkę powinieneś przygotować się nie tylko na decyzje dotyczące wyboru kabiny prysznicowej, brodzika czy wanny. Równie istotne będą wszelkie akcesoria dodatkowe, które stanowią niezbędny element wyposażenia łazienki. Warto pomyśleć o prostych rozwiązaniach, które wyglądają niepozornie, a jednak znacznie podnoszą użytkowość pomieszczenia, zwiększają komfort i bezpieczeństwo. Doskonałym przykładem są progi akrylowe - co to jest i dlaczego warto pomyśleć o takim dodatku do swojej łazienki?

Czym są progi akrylowe?

Próg akrylowy stanowi jeden z elementów konstrukcji kabiny prysznicowej. Możesz zamontować go zarówno w kabinie z brodzikiem, jak i tej, która jest go pozbawiona. Jednak najczęściej znajduje zastosowanie w tym pierwszym przypadku. Kabina prysznicowa bez brodzika sprawdza się doskonale w niedużej łazience. Minimalizm pozwala optycznie powiększyć dostępną przestrzeń. To dobry wybór także dla osób starszych, które mogą mieć trudności z samodzielnym wejściem pod prysznic wyposażony w wysoki brodzik.

Progi akrylowe są montowane w celu dodatkowej ochrony przed wydostawaniem się wody na podłogę, poza powierzchnię prysznica. To niewielkie udogodnienie pozwala zabezpieczyć posadzkę przed wpływem wody. Jeśli dodasz uszczelkę wypełniającą przestrzenie pomiędzy drzwiami kabiny - możesz spokojnie zażywać kąpieli bez obaw o skutki wydostawania się wody poza strefę prysznicową.

Dlaczego progi akrylowe zyskały popularność?

Co sprawia, że właśnie ten materiał sprawdza się najlepiej? Progi akrylowe cechują się wysoką wytrzymałością. Są wystarczająco odporne na działanie chemicznych środków czyszczących. Ich najważniejszą zaletą jest wytrzymałość w długotrwałym kontakcie z wilgocią. Dzięki temu w Twojej łazience znajdzie się kolejny element z gwarancją wieloletniego użytkowania.

Co jeszcze przemawia za montażem progu akrylowego? To naprawdę nieduży element, który może dać Ci poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas kąpieli. Odpowiednio dobrana wysokość nie pozwoli na przepuszczanie wody poza kabiną prysznicową. Ponadto minimalizm progu akrylowego nie wpłynie na walory wizualne Twojej łazienki - wygląda niesamowicie estetycznie.

Dbanie o progi akrylowe nie należy do skomplikowanych czynności - wystarczy wyczyścić je przy pomocy detergentu raz w tygodniu, by zachować je w dobrym stanie.

Jak zamontować progi akrylowe?

Progi akrylowe możesz zamontować w swojej łazience samodzielnie. Pierwszym krokiem, który może przesądzać o skutecznej szczelności instalacji, jest dokładne oczyszczenie miejsca, w którym zamierzasz zamontować próg akrylowy. Następnie osusz posadzkę lub brodzik i sprawdź, czy żadne drobinki nie będą przeszkadzać w jego przyklejeniu. Teraz zdejmij taśmę ochronną i dokładnie przyklej próg. Możesz zastosować klej montażowy, jeśli Twoja listwa nie jest samoprzylepna. Jeśli przykleiłeś próg akrylowy do posadzki, zadbaj o uszczelnienie w miejscach, gdzie znajdują się fugi - mogą one nie przylegać dokładnie do listwy.

Bardzo ważne, aby po przyklejeniu listwy pozostawić miejsce bez kontaktu z wodą przez 12-24 h - w zależności jaki środek zastosowałeś. Pozwoli to zyskać pewność, że klej połączy powierzchnie, a listwa będzie skutecznie zatrzymywać wodę.