Blog

Co to jest przycisk spłukujący?

Po wyborze odpowiedniej miski i deski WC, przychodzi czas na zakup przycisku do spłukiwania. To niezbędny element każdej toalety, stanowiący jedyny widoczny element spłuczki. Składa się z jednego lub dwóch przycisków.

Jest używany tysiące razy, dlatego warto zadbać, aby był to produkt jak najlepszej jakości. Wymiana przycisku do zestawu podtynkowego wymaga czasochłonnego demontażu, więc tym bardziej opłaca się postawić na zaufaną markę.

  • Dobrze dobrany model zapewnia komfort obsługi spłuczki, a przy tym wpisuje się w aranżację łazienki.
  • Przed zakupem trzeba zapoznać się ze specyfikacją stelaża. Przycisk spłukujący powinien być zgodny ze stelażem (kompatybilny technicznie).
  • Eksperci najczęściej polecają produkty od znanych marek, które są sprzedawane z kilkuletnią gwarancją. W razie awarii mogą być oddane do bezpłatnej naprawy, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów.

Rodzaje przycisków spłukujących. Ile wody zużywają?

Kiedy już wiesz, co to jest przycisk spłukujący i na czym polega jego rola, pora na rodzaje przycisków spłukujących. Różnią się między sobą tworzywem, kształtem, kolorem, technologią wykonania. Jednak pod względem praktycznym największe znaczenie ma zużycie wody. Dlatego w ofercie producentów znajdziesz rozróżnienie na przyciski pojedyncze i podwójne.

Przyciskiem można dozować ilość wody, ale głównie wtedy, gdy składa się on z dwóch podzespołów. Produkt z jednym przyciskiem jest oczywiście tańszy i łatwy w obsłudze. Pozwala na spuszczenie wody w ilości średnio 5-9 litrów. Jak możesz się domyślać, nie jest to zbyt ekonomiczne wyjście. W końcu spłukanie toalety nie zawsze wymaga użycia tak dużej ilości wody.

Model z dwoma przyciskami zazwyczaj dozuje objętość 3 albo 6 litrów przy spłukaniu jednorazowym. Jest znacznie lepszym rozwiązaniem pod kątem oszczędności i ekologii. Przyciski w takich modelach dzielą się na większy i mniejszy, co ułatwia określenie, który z nich zużywa mniej wody.

Podsumowując, dwufunkcyjny rodzaj przycisku spłukującego jest w dłuższej perspektywie o wiele korzystniejszy finansowo. To droższa inwestycja niż przycisk pojedynczy, ale zwracająca się pod postacią niższych rachunków za wodę.

Rodzaje przycisków spłukujących, a sposób uruchamiania

Przyciski spłukujące dzielą się na rodzaje również ze względu na sposób uruchamiania. Wśród nich wymienia się:

  • Tradycyjne przyciski spłukujące – włączane manualnie, najczęściej spotykane w prywatnych łazienkach. Są uruchamiane za pośrednictwem przycisku wciskanego dłonią. Występują w wielu nowoczesnych wersjach, zwłaszcza, gdy są montowane podtynkowo. Najbardziej oszczędne i praktyczne będą modele dwufunkcyjne, pozwalające na podwójne spłukiwanie (3 lub 6 litrów na raz).
  • Przyciski spłukujące bezdotykowe – elektroniczne, wybierane przede wszystkim do łazienek publicznych, np. w hotelach, pensjonatach, kinach, restauracjach, kawiarniach itp. Ze względu na to, że toalety w takich miejscach są używane przez większą liczbę osób, przycisk automatyczny zapewnia większą higienę i bezpieczeństwo od modelu manualnego. Nie wymaga dotykania dłonią i jest bezproblemowy w obsłudze. Woda wyzwala się automatycznie, aktywowana przez czujnik na podczerwień.

Tworzywa i kolory przycisków spłukujących

Większość przycisków spłukujących z rodzaju “tradycyjnych” wykonuje się z plastiku. Dzięki temu wykazują dużą odporność na warunki panujące w łazience. Ich ceny zaczynają się od 150 zł. Często mają chromowane wykończenie, ale występują w wielu wersjach kolorystycznych (głównie czarnej, satynowej i białej).

Przyciski automatyczne również mają rozmaite kolory i kształty. System spłukiwania jest w nich całkowicie bezdotykowy – aby uruchomić spłuczkę, wystarczy zbliżyć dłoń do płyty, choć w niektórych produktach włącza się ona automatycznie (tuż po skorzystaniu z toalety). To gwarancja maksymalnej higieny, niezbędnej w miejscach publicznych i czasem wymaganej w łazienkach prywatnych.

Z jakich materiałów składają się modele elektroniczne? Przyciski spłukujące bezdotykowe oferowane przez Bravat by Dietsche są wykonane z najwyższej jakości hartowanego szkła. Mają wskaźnik zużycia baterii, są wygodne w obsłudze. Ich elegancki, nowoczesny design pasuje do minimalistycznych wnętrz, których właściciele preferują stylowe i nowatorskie rozwiązania.

Najnowsze wpisy