Blog

Jak obudować wannę asymetryczną?

Dlaczego wanny asymetryczne cieszą się tak dużą popularnością? Powodów jest wiele. Efektownie się prezentują, mają nowoczesną linię, są niebanalne, a przy tym są świetne dla małego metrażu i łazienek niestandardowych. Mogą mieć zróżnicowane kształty i wymiary, występują w wersji lewej lub prawej. Zdarza się, że każdy ich bok ma inną długość, co dodaje jeszcze więcej designerskiego charakteru i lekkości.

Co ciekawe, nietypowy kształt zapewnia również głęboką nieckę, dzięki czemu kąpiel w takiej wannie może być bardziej komfortowa.

Wanna asymetryczna spełni funkcję modelu wolnostojącego, wnękowego, narożnego, czy przyściennego. Zazwyczaj ma opływowy kształt, który nadaje się do wszechstronnych zastosowań. Dodaje szyku łazience, pasuje do małych przestrzeni i tych o wyjątkowych kształtach, a także pozwala na wygodne ułożenie ciała podczas kąpieli.

Czasem jednak pojawia się chęć, aby zabudować asymetryczną wannę – tak, żeby jeszcze lepiej wyglądała i pasowała do aranżacji łazienki.

Kiedy obudowanie asymetrycznej wanny to dobry pomysł?

  • Jeśli wanna ma nóżki i załamania, zabudowa ułatwi utrzymanie jej w czystości.
  • Czasem obudowana wanna lepiej wpisuje się w wystrój łazienki.
  • Mozaika, ozdobny tynk lub panele mogą skutecznie urozmaicić wygląd wnętrza.
  • Zdarza się, że obudowa ukrywa podłączenia instalacyjne lub konstrukcję wsporczą wanny.
  • Obudowa to dobry pomysł, gdy chcesz mieć wannę w nietypowym kolorze.

Wskazówki aranżacyjne: jak obudować wannę asymetryczną?

Wskazówki od specjalistów i projektantów wnętrz są jednoznaczne: niemal każdą wannę da się zabudować. Najbardziej popularne metody to ścianki murowane oraz konstrukcje z płytami gipsowo-kartonowymi. Istnieją także gotowe, specjalne panele do obudowania wanien.

Panele nadają się obudowania wanny każdego typu, również tych asymetrycznych. Ich montaż jest intuicyjny i bardzo prosty, często nie wymaga wsparcia fachowca. Większość paneli przytwierdza się za pomocą klipsów i wkrętów, a do opakowania dołączana jest szczegółowa instrukcja. Mocną stroną takiego rozwiązania jest fakt, że obudowa może być łatwo zdemontowana, gdy zajdzie taka potrzeba (np. przy awarii i konieczności naprawy).

Gotowe obudowy to dla wielu osób opcja najszybsza i najwygodniejsza. Panele mogą być wykonane z MDF-u, plastiku, akrylu, przetworzonego drewna, a także HDF-u. Ze względu na to, że można je zdejmować, są zalecane m.in. przy wannach z hydromasażem.

Jak obudować asymetryczną wannę w małej łazience?

Właściwie tak samo, jak każdą inną, choć z pewnymi wyjątkami. Zabudowa wanny asymetrycznej, również tej narożnej lub przyściennej (które dominują w łazienkach z małym metrażem), zazwyczaj polega na nałożeniu specjalnego panelu lub płytek. Wśród płytek najłatwiejsza w formowaniu będzie drobna mozaika.

Do obudowania asymetrycznej wanny płytkami ceramicznymi trzeba przygotować podłoże, do którego będą one przyklejane. Do wyboru są głównie dwa warianty:

  • Wykonanie obmurówki z bloczków betonu komórkowego,
  • Osadzenie płyt gipsowo-kartonowych na stelażu.

W przypadku wanien o wyjątkowo niestandardowym kształcie oraz tych narożnych zaleca się obmurowanie. Za to płyty sprawdzają się lepiej przy wannach prostych.

Istnieje też możliwość zamówienia nośnika polistyrenowego do konkretnego typu wanny. Następnie wykańcza się jego powierzchnię płytkami ceramicznymi lub wodoodpornym, ozdobnym tynkiem. Jednak takie nośniki nie zawierają otworów rewizyjnych na wypadek awarii. Dlatego nie sprawdzą się przy wannach, które nie mają możliwości rewizji przez korek. Wtedy pozostaje ewentualnie wycięcie otworu we właściwym miejscu i osłonięcie go np. zdejmowaną płytką lub drzwiczkami.

Zabudowa asymetrycznej wanny ze schowkami

Ostatni ciekawy wariant, o którym warto wspomnieć, to zabudowa wanny ze schowkami. Najczęściej mają one formę otwieranego panelu z półkami. Można umieścić w nich kosmetyki, środki czystości, akcesoria do sprzątania, ręczniki itd. To interesująca propozycja do bardzo małych łazienek, w których trudno o dostateczną ilość szafek. Wanna ze schowkami doskonale nadaje się do przechowywania rzeczy o małych gabarytach.

Najnowsze wpisy